Jak dobrze współpracować, żeby zarówno samorządy jak i NGO-sy dobrze wypełniały swoją rolę? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć przedstawiciele wszystkich samorządów województwa mazowieckiego, którzy spotkali się przy okazji II Konferencji Forum Pełnomocników. Poruszane tematy, przykłady, które padały pokazały, że współpracować można bardzo efektywnie. A wystarczą do tego tylko chęci z obu stron.
Jak efektywnie współpracować pokazuje najlepiej przykład działającego już od prawie dwóch lat Forum Cudzoziemców. Przykład tej instytucji został zaprezentowany na Konferencji jako pierwszy, ze względu na jego innowacyjność i rezultaty, jakie zaczął przynosić praktycznie już od momentu jego utworzenia.
Forum powołał Mazowiecki Urząd Wojewódzki jesienią 2008 roku. Było to porozumienie władz Mazowsza i przedstawicieli organizacji pozarządowych dotyczące rozwiązywania różnych problemów, jakie w województwie mazowieckim napotykają cudzoziemcy.
– Na co dzień korzystamy z wiedzy i doświadczenia ludzi nie tylko występujących w imieniu Wojewody, ale także a może i przede wszystkim z wiedzy przedstawicieli trzeciego sektora i licznego grona ekspertów, którzy o problemach cudzoziemców wiedzą najwięcej – mówiła Izabela Szewczyk, dyrektorka wydziału spraw cudzoziemców w woj. mazowieckim.
Właśnie na rozwiązywaniu problemów, które napotykają obcokrajowcy, skupia się codzienna działalność Forum Cudzoziemców. Największym problemem w województwie jest obsługa interesantów dotycząca załatwiania dokumentów legalizujących ich pobyt, wystawiania zaświadczeń umożliwiających podejmowanie legalnej pracy, itp.
– Sugestie ze strony trzeciego sektora dotyczące systemowych rozwiązań i pewnej strategii działania przez minione miesiące były bardzo pomocne. Dzięki temu sytuacja cudzoziemców jeśli chodzi o załatwianie ważnych dla nich spraw z miesiąca na miesiąc się poprawia – dodała Szewczyk.
Obecnie Forum Cudzoziemców realizuje prawie trzydzieści projektów, w które zaangażowane są takie oragnizacje jak choćby Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Inna Przestrzeń czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ważniejsze projekty Forum Cudzoziemców to utworzenie punktu konsultacyjnego dla uchodźców w Warszawie, tzw. Szkoła Wielokulturowa czy liczne projekty dotyczące pomocy prawnej i edukacyjnej dla obcokrajowców, którzy mają problemy z życiowym startem w Polsce.
Jak współpracować
Łatwiej będzie samorządom dogadać się z organizacjami pozarządowymi, jeśli znane będą zasady wzajemnej współpracy albo przynajmniej pewne granice, w obrębie których obie strony będą mogły się poruszać.
Podczas konferencji Marcin Wojdat, pełnomocnik prezydent Warszawy do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, przypomniał, że najważniejsze jest tworzenie długo- i krótkofalowych programów współdziałania NGO-sów z władzami samorządowymi.
I ważne jest, by wypracowane programy współpracy był obligatoryjne dla obu stron.
– Jedyny sens tworzenia takich programów leży w kompromisie, z jakim zostaje wypracowany, oraz zobowiązaniu do jego przestrzegania – mówił warszawski Pełnomocnik, M. Wojdat.
Nie mniej istotne jest utworzenie w ramach samorządów właściwych jednostek, które mogą być odpowiedzialne za taką współpracę; mieć wystarczającą wiedzę i informacje dotyczące różnych zagadnień, z którymi do władz samorządowych przychodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych i odwrotnie.
– Chodzi o nic innego jak tylko o utworzenie społeczeństwa obywatelskiego z prawdziwego zdarzenia – przekonywał Wojdat – a takie może powstać tylko przy współpracy i wzajemnym zrozumieniu.
Zrozumienie i współpraca zdaniem Wojdata powinna opierać się na relacjach budowanych poprzez wzajemne informowanie się o planach i kierunkach działania oraz na wzajemnych konsultacjach.
– Organizacje pozarządowe często wiedzą więcej i mogą być bardzo pomocne w osiąganiu niekiedy bardzo trudnych z punktu widzenia samorządu celów – dodał Wojdat.
Podsumowanie zagadnienia organizacji współpracy między władzą terytorialną a trzecim sektorem wypadło na korzyść Mazowsza oraz w szczególności Warszawy.
Stolica jest miejscem, w którym dużo przedsięwzięć z zakresu kultury, edukacji czy choćby działalności na rzecz mniejszości narodowych odbywa się z inicjatywy lub przy znaczącym udziale organizacji i stowarzyszeń. Liczne festiwale, odbywające się cyklicznie happeningi czy akcje, z których słynie Warszawa, są tego najlepszym dowodem.
Wiele do zrobienia
Dobry obraz współpracy samorządów działających na Mazowszu pokazuje na pewno słuszny kierunek w budowaniu relacji samorząd – NGOs. Nie oznacza to jednak, że na rzecz tej współpracy zrobiono już wszystko, co można było zrobić.
– Gdyby nie było już nic do zrobienia, na pewno byśmy się tutaj nie spotkali – podsumował Andrzej Rybus-Tołłoczko, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Na konferencji padły liczne propozycje nowych, ulepszonych form współpracy między samorządem a trzecim sektorem.
Wśród nich znalazła się między innymi rekomendacja Wojewody, przez którą może on wybranym projektom ułatwić pozyskanie środków od instytucji grantodawczych. Ponadto Marszałek województwa może objąć patronatem każdą inicjatywę, która jest zgodna z zasadami współpracy samorządu z NGO-sami, jeżli tylko wpłynie o to stosowny wniosek.
Najważniejszą formą współpracy jest chyba jednak partnerstwo w organizowaniu i finansowaniu przedsięwzięć. Dotyczy ono wszystkich inicjatyw, których projekty powstają przy udziale i wykorzystywaniu wiedzy i doświadczenia zarówno przedstawicieli samorządu jak i przedstawicieli danej organizacji pozarządowej.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)