Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Materiały z pierwszych Ogólnopolskich Spotkań Sieciujących Centra Integracji Społecznej w Polanowicach
Redakcja portalu ekonomiaspoleczna.pl
„Dziś i jutro Centrów Integracji Społecznej, problemy i perspektywy działania”- pod takim hasłem odbyło się w Polanowicach dwudniowe spotkanie poświęcone przyszłości CIS-ów (14-15 czerwca 2010). Poniżej prezentujemy materiały konferencyjne.
Prezentacja Cezarego Miżejewskiego poświęcona jest projektowi Zintegrowanego Systemu Wsparcia Ekonomii Społecznej. Znajdziemy tu informacje o podstawowych założeniach projektu, mechanizmach wsparcia przedsiębiorczości społecznej, kluczowych obszarach realizacji, a także o promocji marki ekonomii społecznej w Polsce.
Joanna Brzozowska, koordynator projektu ZSWES ze strony Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy, zaprezentowała ofertę doradztwa i szkoleń prowadzonych dla CIS-ów w ramach projektu ZSWES. Dowiemy się z niej kto może być beneficjentem szkoleń, jaki jest ich charakter i w jakich ośrodkach można liczyć na fachową pomoc doradców.
Dr Tomasz Kaźmierczak (Instytut Spraw Publicznych) zaprezentował analizę wielu prac badawczych, które poświęcone były funkcjonowaniu CIS-ów. Autorem analizy jest dr A. Karwacki. Znajdziemy tutaj omówienie problematyki badania CIS-ów i podsumowanie dotychczasowych badań w tej dziedzinie. Przedstawiona została również propozycja badań, jakie ISP zamierza przeprowadzić w ramach projektu ZSWES.
Andrzej Trzeciecki, Naczelnik Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej, MPiPS, przedstawił prezentację przygotowaną przez Krystynę Wyrwicką, Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej, MPiPS. Jest ona poświęcona głównie danym statystycznym dot. CIS-ów. Znajdziemy tu: informacje o strukturze i uczestnikach zajęć w CIS, procentowy udział poszczególnych usług kierowanych do uczestników, źródła finansowania i efektywność działania wyrażoną poprzez liczbę osób zatrudnionych stale na otwartym rynku pracy. Trzeciecki zaprezentował również propozycje rozwiązań ustawowych w zakresie przekształceń CIS-ów oraz koncepcję projektu systemowego 1.48.
Łukasz Lewandowski z bydgoskiego CIS-u zaprezentował praktyczne aspekty i możliwości przekształcania CIS-ów. Na przykładach działalności własnego CIS-u rozważa możliwe ścieżki przekształcenia – w jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy lub utworzenia nowej formy prawnej czyli stowarzyszenia. Lewandowski przedstawia wady i zalety wszystkich opcji.
Podsumowanie warsztatów:
Andrzej Trzeciecki opisuje bariery prawno-organizacyjne funkcjonowania CIS:
CIS a PUP, PUP a CIS – Małgorzata Kowalska, dyrektor CIS w Toruniu i Krystyna Żejmo-Wysocka, dyrektor PUP w Toruniu pokazują jak powinna wyglądać dobra współpraca między tymi podmiotami:
Joanna Brzozowska, Cezary Miżejewski opisują dotychczasowe doświadczenia w pozyskiwaniu środków unijnych na funkcjonowanie CIS-ów. Prezentacja zawiera dużo informacji na temat wykorzystanych środków i prowadzonych projektów w poszczególnych regionach.
Zapraszamy również za zapoznania się z wnioskami, postulatami i raportem podsumowującym pierwsze Ogólnopolskie Spotkania Sieciujące Centra Integracji Społecznej.
Źródło: informacja własna
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.