Dzielenie się tym, co w nadmiarze lub już niepotrzebne wydaje się być prostą sprawą. W teorii. W praktyce bywało z tym różnie. Aż do teraz. Bo teraz działa platforma Maszto, łącząca w jednym miejscu obdarowujących z potrzebującymi pomocy.
Maszto.org – dobro, którym warto się dzielić
Maszto.org to platforma internetowa, która łączy dwa światy: tych, co mają za dużo z tymi, którzy szukają realnej pomocy materialnej. Zrodziła się z obserwacji naszej rzeczywistości – codzienności pełnej nadmiernego konsumpcjonizmu i pogłębiających się nierówności społecznych. Idea dzielenia się i niemarnowania tego, co wciąż dobre i sprawne okazała się czymś więcej niż tylko chwilowym trendem.
Dla grupy społeczników stojących za projektem Maszto stała się wyzwaniem, aby realnie zaangażować w coś, co przyniesie trwały efekt. Wykorzystując swój potencjał i swoje zasoby stworzyli oni wirtualne narzędzie, które stało się miejscem wymiany informacji pomiędzy darczyńcami i organizacjami zajmującymi się statutowo pomocą dla osób potrzebujących.
Ci pierwsi znajdą tu bazę ogólnopolskich fundacji i stowarzyszeń oraz dowiedzą się, jak w praktyce podzielić się tym, co niepotrzebne (meblami, ubraniami, sprzętem AGD/RTV, czy książkami). Z kolei NGO’sy mogą zgłaszać tu swoje organizacje i sygnalizować, że w ich celach statutowych jest pomoc rzeczowa dla potrzebujących.
Maszto.org wystartowało w grudniu. Wcześniej zespół brał udział w inkubacji Funduszu Sektor 3.0. w edycji 2019/2020 r., który wspiera tego typu cyfrowe inicjatywy; zyskał też wsparcie ekspertów z Fundacji Stocznia w ramach „Inkubatora pomysłów”. Na starcie Maszto skupia się na pozyskaniu organizacji z dużych miast i… to widać na stronie. Bazę zasilają stowarzyszenia i fundacje z Warszawy i Krakowa. Ale pomysłodawcy projektu stopniowo chcą poszerzać zasięg o inne podmioty działające na terenie całego kraju.
Sama platforma jest nie tylko przyjazna i atrakcyjna wizualnie, ale również bardzo intuicyjna. Łatwo się po niej poruszać nawet osobom, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z pracą na komputerze. Bo wszystko jest precyzyjnie przemyślane, dobrze zaprojektowane i dlatego – niezwykle proste!
Jak organizacja może zgłosić swoją chęć uczestnictwa w projekcie i zasilić bazę?
Wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na stronie. Jak zapewniają autorzy projektu – zajmuje to tylko 7 minut! To niewiele czasu, a można zyskać nieporównywalnie dużo.
Maszto raczkuje, ale jak na swój młody wiek robi to niezwykle konsekwentnie. Udoskonala narzędzie i zachęca do przyłączenia się do projektu mniejsze i większe organizacje. Po to, aby jak najlepiej i jak najszerzej propagować ideę dzielenia się. Nieustannie eksploruje temat od strony UX-owej, odpowiadającej za funkcjonowanie samej platformy. Ale nie przestaje też zgłębiać zagadnienia realnych potrzeb NGO’sów, które są zainteresowane przystąpieniem do projektu.
Aby zbudować szerszą świadomość współpracy i aktywnego współuczestnictwa, zespół Maszto ma w planach zorganizowanie warsztatów online dla wszystkich podmiotów pozarządowych zainteresowanych projektem. Celem warsztatów ma być szerzenie idei dzielenia się, ale przede wszystkim zaprezentowanie potencjału platformy i zderzenie się z realnymi problemami, z jakimi zmagają się organizacje. Ta potrzeba wsłuchania się w problemy, które artykułują stowarzyszenia i fundacje wydaje się być konieczna, aby jeszcze lepiej dopasować narzędzie do oczekiwań potencjalnych użytkowników, rozpropagować je na możliwe jak najszerszą skalę i maksymalnie usprawnić cały proces.
Maszto zachęca do współpracy
Społecznicy zachęcają do współpracy i rejestracji swojej organizacji w internetowej bazie dostępnej na stronie maszto.org. Zachęcają też do wzięcia udziału w warsztatach. Bo tylko w taki sposób – rozmawiając i „biorąc sprawy w swoje ręce” – można realnie pomóc.
Szerzenie idei dzielenia się wymaga edukacji naszego społeczeństwa, bo w Polsce jest to trend wciąż mało popularny (lub popularny tylko w niektórych kręgach). Szkoda, aby taki potencjał został zaprzepaszczony. Sam zespół Maszto nie rozwinie platformy na makroskalę. Potrzebny jest realny współudział różnych grup społecznych, a przede wszystkim organizacji pomocowych. Potrzebne jest realne działanie, mobilizacja i chęć opowiadania o możliwościach platformy w swoim otoczeniu. Przyjazne, praktyczne i ogólnodostępne narzędzie już jest. Idea dzielenia się dobrem zaistniała w praktyce. Teraz czas, aby z Maszto zacząć korzystać!
Źródło: Maszto