Program „Mama – Warszawianka na rynku pracy. Wsparcie kobiet zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia od alkoholu” dobiega końca. Jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy, a wykonawcą jest Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet.
Dlaczego to tak ważne?
Narzucone normy społeczne i oczekiwaniami wobec kobiet, które powinny być skromne, ciche i bardziej grać w zespole niż stać na jego czele w dużej mierze przyczyniają się do tego, że kobiety dużo rzadziej niż mężczyźni zajmują stanowiska kierownicze, co skutkuje również luką płacową. Z jednej strony mamy do czynienia ze szklanym sufitem, ale z drugiej jednak dużo ważniejszym aspektem jest ,,lepka podłoga’’, do której kobiety same się przyklejają, działając zgodnie ze stereotypami, zamiast je odważnie przełamywać.
Kobiety mają problem z mówieniem głośno o swoich osiągnięciach zarówno osobistych, jak i zawodowych, dużo rzadziej niż mężczyźni proszą o awans czy podwyżkę, a na rozmowach kwalifikacyjnych zaniżają oczekiwania finansowe z obawy, że jeśli podadzą pożądaną kwotę nie otrzymają pracy.
Dodatkowo badania wskazują na to, że kobiety, które mówią o swoich sukcesach są źle odbierane zarówno przez mężczyzn i niestety inne kobiety, zwłaszcza w Polsce.
Można to zmienić!
Przed rozpoczęciem swojej drogi zawodowej niezależnie czy to w kierunku etatu, czy własnej działalności koniecznością jest chwila zatrzymania i zastanowienia nad tym kim się jest i jaka jest MOJA wartość. Moja firma, czy tego chcę czy nie, będzie odzwierciedlała mnie. Tak jak wartościuję siebie z wielkim prawdopodobieństwem będę wartościowała moje produkty i usługi. Jeśli nie znam swojej wartości i nie doceniam siebie, to jak wycenię moje działania? To jak traktuję siebie znajdzie również odzwierciedlenie w moich relacjach w pracy, z przełożonymi czy podwładnymi i w moim wynagrodzeniu.
Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą drogę zawodową lub rozpoczynamy ją od nowa
np. w związku z urlopem macierzyńskim to oswojenie się ze swoją wartością powinno być pierwszym krokiem.
Zanim zaczniemy wymagać od innych, aby nas traktowali z szacunkiem, widzieli w nas wartość i zaczęli nas za nią wynagradzać, zacznijmy od siebie. Usiądźmy same ze sobą i szczerze znajdźmy naszą wartość, naszą wyjątkowość i zacznijmy w końcu traktować siebie jakbyśmy były WYJĄTKOWE.
Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu jednym z warsztatów w programie wspierającym warszawskie mamy w powrocie na rynek pracy,, „Mama – Warszawianka na rynku pracy. Wsparcie kobiet zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia od alkoholu” jest warsztat #IamRemarkable, podczas którego uczestniczki uświadamiają sobie dlaczego mówienie o swoich sukcesach i wyjątkowości jest jednocześnie tak ważne i tak jest trudne oraz poznają sposoby na pracę z tym wyzwaniem.
Mówienie o swojej wartości i sukcesach jest jak mięsień, który można wyćwiczyć!
Jak to zrobić ?
– Wypisz na kartce zdania rozpoczynające się od „Jestem wyjątkowa, ponieważ…”. Potem podaj argumenty dlaczego uważasz się za wyjątkową. To może być sukces w pracy, odkrycie naukowe, bycie mamą, czy robienie super ciasta, albo po prostu bycie sobą. Wypisz jak najwięcej i stojąc przed lustrem przeczytaj na głos wszystko co napisałaś. Zostaw sobie tę listę i dopisuj do niej każdy sukces, który przyjdzie Ci do głowy.
– Wspieraj innych w tym, żeby mówili o swoich osiągnięciach, zwłaszcza inne kobiety,
– Wybierz jeden dzień w tygodniu w którym wraz z przyjaciółmi będziecie się dzielili swoimi sukcesami,
Takie ćwiczenia sprawią, że podczas rozmowy o pracę z łatwością opowiesz o swojej wartości jaką wnosisz do firmy. Również w pracy, gdy będziesz miała okazję na opowiedzenie o swoim projekcie lub przekonanie szefa do podwyżki z dużo większą lekkością to zrobisz.
Pamiętaj, że
Twoje sukcesy nie mówią same za siebie. Mów głośno o sobie, swoich osiągnięciach, potrzebach i zdolnościach.
Nie bój się opinii innych, oni nie przeżyją Twojego życia za Ciebie. Może znaleźć się ktoś, kto będzie Ci chciał podciąć skrzydła, ale będzie wiele osób, które Twoja historia zainspiruje do osiągania swoich sukcesów.
Twoje życie i to jak je przeżyjesz jest Twoją odpowiedzialnością i zależy tylko od Ciebie.
Więcej informacji w ramach programu „Mama – Warszawianka na rynku pracy. Wsparcie kobiet zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia od alkoholu” którego wykonawcą jest Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Większa ilości praktycznych wskazówek jak wrócić do pracy po urodzeniu dziecka w programie „Mama – Warszawianka na rynku pracy. Wsparcie kobiet zagrożonych lub dotkniętych problemem uzależnienia od alkoholu,” którego wykonawcą jest Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Program był przeznaczony dla mam mieszkających w Warszawie, pragnących powrócić na rynek pracy.
Mamom, które od dłuższego czasu mają wyzwanie z powrotem do aktywności zawodowej, brakuje pewności siebie i wsparcia oraz są grupą podlegającą ryzyku dla wystąpienia uzależnienia od alkoholu. Miasto Stołeczne Warszawa postanowiło wesprzeć tę wyjątkową grupę warszawianek przeznaczając środki na ich wsparcie. W programie każda z mam mogła wziąć udział w warsztatach pobudzających poczucie własnej wartości i sprawczości, podnoszących kompetencje jak i tych, które poszerzają świadomość dotyczącą zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu.
W dwóch edycjach programu, siedem ekspertek z Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet przeprowadziło 32 spotkania warsztatowe dla uczestniczek. Mamy, które wzięły udział w programie podkreślają jego ogromną wartość i potwierdzają wzrost pewności siebie, sprawczości i odwagi w poszukiwaniu pracy zgodnej z ich kompetencjami oraz chęć dalszego rozwoju.
Program zakończy Gala Finałowa 22 czerwca podczas której uczestniczki otrzymają dodatkową dawkę inspiracji. Główną częścią Gali będzie przemówienie motywujące Kasi Andrusikiewicz ( psycholog uzależnień i przedsiębiorczyni ) oraz panel ,, Jak być matką i odnieść sukces’’ w którym wezmą udział mamy z inspirującymi historiami macierzyństwa i sukcesu.
Wrażenia uczestniczek: https://siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/nie-poswiecaj-swojej-cudownej-energii-firmie-ktora-nie-szanuje-ciebie-mamy/
Agnieszka Tomaszewska, Koordynatorka projektów w Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. Wolontariuszka działająca na rzecz osób wykluczonych. Uważa, że każdy zasługuje na pomoc i tylko wspierając się wzajemnie możemy zmienić świat na lepsze.
Źródło: Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet