Małopolska. Współpraca Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z ROPS-em
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego podpisała porozumienie o współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Od tej pory obie instytucje będą działać wspólnie na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w województwie małopolskim, aby osiągnąć zawarte w porozumieniu cele.
24 marca 2011 r. o godzinie 10.00 w Krakowie Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego podpisała porozumienie o współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Od tej pory obie instytucje będą działać wspólnie na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w województwie małopolskim, aby osiągnąć zawarte w porozumieniu cele.
A te dotyczą wzmocnienia pozycji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, a także wspomagania gmin i powiatów w realizacji zadań na rzecz tych osób. Trzecim celem jest promocja wczesnego wspomagania rozwoju dzieci niepełnosprawnych w województwie.
ROPS w ramach porozumienia zobowiązał się do organizacji spotkań w wybranych powiatach na temat wczesnego wspomagania i powoływania zespołów wczesnego wspomagania. Obiecał zaprosić prelegentów, dyskutantów, przedstawicieli władz samorządowych oraz innych zainteresowanych tematem osób do udziału w spotkaniach. ROPS pokryje również koszty prelekcji psychologa oraz zapewnieni materiały uczestnikom spotkań. FIRR zobowiązał się do delegowania na spotkania swoich przedstawicieli, służących wsparciem merytorycznym w temacie wczesnego wspomagania. Fundacja przekaże także swoje publikacje na ten temat uczestnikom spotkań.
Ponadto ROPS włączy się w ogłoszenie, przebieg i rozstrzygnięcie konkursu Samorząd Równych Szans organizowanego przez Fundację. Zapewni nagrody dla zwycięskiego powiatu i gminy oraz wyróżnień. FIRR w zamian wprowadzi do regulaminu konkursu informację o odrębnej nagrodzie przyznawanej przez Marszałka Województwa Małopolskiego dla gmin i powiatów z terenu województwa małopolskiego. Fundacja zamieści także na kartach zgłoszenia logo Województwa Małopolskiego.
Obie instytucje zobowiązały się do wzajemnej promocji wspólnych działań w dostępnych sobie źródłach masowego przekazu. Ponadto FIRR i ROPS wpisały w porozumienie możliwość kontynuacji wspólnych działań oraz uczestnictwa w kolejnych inicjatywach, jak również opracowywania projektów z myślą o osobach niepełnosprawnych.