Wakacje to czas relaksu, możemy wtedy odpocząć od pracy (szkoły), by wrócić do naszych obowiązków w pełni energii, chęci i motywacji. Zwykle kojarzą nam się z podróżami w odległe miejsca. Niestety taka forma wypoczynku kosztuje i niewielu może sobie na nią pozwolić każdego lata. Nie oznacza to, że nie możemy spędzić owocnie naszego czasu urlopowego, w najbliższej okolicy mamy dostęp do wielu atrakcji.
O możliwościach spędzenia wolnego czasu w województwie małopolskim nie trzeba pisać, bo wiedzą o nich turyści z całego świata. Nie sposób zrozumieć polską kulturę, tradycję i poznać piękno przyrody bez odwiedzenia Małopolski. Nic dziwnego, że to jeden z najczęściej odwiedzanych i eksplorowanych przez turystów regionów Polski. Posiada ona wyjątkowe w skali kraju i Europy zabytki oraz warunki przyrodnicze. Na tych terenach znajduje się najwięcej obiektów przyrody chronionej w Polsce, samych parków narodowych jest tu 6, a krajobrazowych 11. Do tego dochodzą otuliny tych parków i obszary chronionego krajobrazu oraz liczne rezerwaty. Wiele obiektów zabytkowych i przyrodniczych jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz stanowi rezerwaty biosfery. Warto też dodać, że województwo posiada wiele miejscowości uzdrowiskowych.
Warunki, które wpłynęły na kształt województwa to różnorodność przejawiająca się różnoraką rzeźbą terenu, warunkami klimatycznymi, hydrologicznymi i glebowymi. Intensywny rozwój kultury polskiej na tych terenach zawdzięczamy właśnie owej różnorodności i wyjątkowości warunków naturalnych zwanej bioróżnorodnością. Była ona motorem rozwoju cywilizacji na tych terenach, a obecnie stanowi również warunek jej zachowania.
Bogactwo przyrodnicze i kulturowe Małopolski przyczyniło się do intensywnego rozwoju turystyki w tym regionie. Warunkuje ona rozwój i wysoki standard życia jej mieszkańców. Warto się jednak zastanowić, czy tak duże natężenie ruchu turystycznego nie wpływa negatywnie na jeden z głównych atutów województwa – przyrodę regionu. Wielu specjalistów z niepokojem śledzi rozwój Małopolski. Presja turystyczno-sportowo-rekreacyjna stanowi obecnie największe zagrożenie regionu. Szczególnie niebezpieczna jest obserwowana rozbudowa infrastruktury Tatr, jednak negatywne zjawiska obserwujemy również w innych częściach Małopolski. Taki kierunek rozwoju nie może być korzystny na dłuższą metę. Ponieważ zasoby przyrodnicze są ograniczone, to trzeba korzystać z nich w sposób zrównoważony – tak, aby przyszłe pokolenia mogły poznać bogactwo tego regionu i także z niego korzystać. Dlatego przy planowaniu należy brać pod uwagę jaki wpływ na przyrodę będzie miało nasze działanie. Ile możemy stracić, a ile tak naprawdę zyskać. Trzeba się dobrze zastanowić, czy budowa następnego wyciągu narciarskiego faktycznie przyniesie korzyści długofalowe, a nie zniszczy bezpowrotnie tego, co najcenniejsze. Czy nie jest rozsądnym rozwiązaniem ograniczanie ruchu turystycznego w miejscach, gdzie zagraża on przyrodzie? Czy nie warto przy planowaniu kierunków rozwoju turystyki postawić na agroturystykę?
Artykuł został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: PKE