Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Uniwersytet Zielonogórski prowadzą badania dotyczące m.in. stopnia zagrożenia wykluczeniem społecznym Lubuszan. Badania ankietowe odbędą się w listopadzie i grudniu 2011 r. Realizatorzy projektu proszą wytypowane osoby o poświęcenie swojego czasu i wzięcie udziału w badaniu.
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, kierując się troską o właściwe działania społeczne adresowane do mieszkańców, wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim rozpoczął realizację projektu "Życie Lubuszan. Współczesność i perspektywy", w ramach Priorytetu VII. Promocja integracji społecznej. Poddziałania 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- stopnia zagrożenia wykluczeniem społecznym Lubuszan;
- potencjału tkwiącego w zasobach społecznych umożliwiających przeciwstawianie się mieszkańców zagrożeniu marginalizacją i wykluczeniem;
- indywidualnych uwarunkowań prowadzących do wykluczenia i marginalizacji;
- tendencji w ochronie dzieci i młodzieży przed wykluczeniem społecznym.
Badania będą prowadzone przez zespoły badawcze Uniwersytetu Zielonogórskiego w miejscu zamieszkania oraz w gimnazjach. Pierwsze z nich realizowane będą wśród mieszkańców wylosowanych z list PESEL, wybranych sześciu powiatów województwa lubuskiego: gorzowskiego, strzelecko-drezdeneckiego, krośnieńskiego i świebodzińskiego oraz miasta Gorzowa i miasta Zielona Góra. Osoby zakwalifikowane do badań zostaną w listopadzie i w grudniu 2011 r. odwiedzone przez przygotowanych ankieterów legitymujących się identyfikatorem i upoważnieniem do realizacji badań. Przeprowadzając wywiady ankieterzy będą wpisywać uzyskane odpowiedzi do kwestionariuszy. Uzyskane dane objęte są tajemnicą danych osobowych i poza zestawieniami statystycznymi nigdzie nie będą wykorzystane, a ich skonfrontowanie z konkretnymi nazwiskami odpowiadających osób jest wykluczone.
Zadaniem uczniów gimnazjów będzie wypełnienie anonimowej ankiety. Te badania również przeprowadzą przeszkoleni ankieterzy. Realizatorzy badań proszą rodziców gimnazjalistów, do których zwrócą się dyrektorzy szkół o zgodę na udział ich dzieci w badaniach.