- Korzystanie z dóbr kultury przez osoby niepełnosprawne, zwłaszcza intelektualnie, jest w praktyce w znaczny sposób ograniczone, a nierzadko nawet niemożliwe. Wydaje się, że upośledzenie umysłowe skazuje człowieka na odbiór sztuki ograniczony do pop-kultury i to nie najwyższych lotów. My się jednak na to nie zgadamy! Chcemy, by nasze dzieci w pełni uczestniczyły w kulturze i to nie tylko jako jej ODBIORCY, ale i TWÓRCY - pisze Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb”.
O PROJEKCIE:
Korzystanie z dóbr kultury przez osoby niepełnosprawne, zwłaszcza intelektualnie, jest w praktyce w znaczny sposób ograniczone, a nierzadko nawet niemożliwe. Bariery komunikacyjne i sposób postrzegania tego rodzaju niepełnosprawności powodują marginalizację i wykluczenie osób upośledzonych również w tym obszarze. Wydaje się, że upośledzenie umysłowe skazuje człowieka na odbiór sztuki ograniczony do pop-kultury i to nie najwyższych lotów.
My się jednak na to nie zgadamy! Chcemy, by nasze dzieci w pełni uczestniczyły w kulturze i to nie tylko jako jej ODBIORCY, ale i TWÓRCY.
Dlatego powstał projekt, w którym przez pięć miesięcy dwudziestoosobowa grupa dzieci niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich rówieśników bez deficytów rozwojowych, na równych prawach, uczestniczy w warsztatach teatralnych. Pod kierunkiem aktorów Teatru im. H. Ch. Andersena zapoznają się ze specyfiką pracy w teatrze, poznają przestrzeń działań twórczych, środki wyrazu teatralnego oraz przygotowują spektakl, którego premiera odbędzie się w maju 2010 r. Jednocześnie co miesiąc młodzi aktorzy mogą obserwować efekty pracy profesjonalistów, będąc widzami spektakli Teatru im. H. Ch. Andersena. Poprzez te działania chcemy uczestniczyć w niełatwym procesie eliminowania ograniczeń w dostępie do kultury osób niepełnosprawnych. Dzieci chcemy zachęcić do podejmowania wysiłku uczestnictwa w kulturze na wysokim poziomie. W ten sposób możemy pokazać im świat o wiele bogatszy niż ten z popularnych kreskówek. Spodziewamy się, że bycie aktorem na scenie obudzi w dzieciach żywsze zainteresowanie sztuką teatralną, wpłynie na wrażliwość, wyobraźnię, ułatwi ekspresję własnych uczuć. Uczestnicy naszych warsztatów mają możliwość poczuć się potrzebnymi, wzrasta ich poczucie własnej wartości, wzmacnia się ich pragnienie komunikowania się z innymi, łatwiej nawiązują relacje rówieśnicze, otrzymują motywację do pracy nad własnym rozwojem oraz naturalną możliwość nabywania kompetencji społecznych poprzez współdziałanie w grupie.
MY W TEATRZE – bo znaleźliśmy się w miejscu zaczarowanym, tajemniczym, lecz do tej pory dla nas niedostępnym.TEATR W NAS – bo mamy możliwość pokazania naszej wrażliwości, uczuć, emocji, wyobraźni – tutaj jesteśmy pełnosprawni!
Projekt jest realizowany w ramach programu „Akademia Orange” (www.fundacja.orange.pl).
Źródło: My w teatrze