O nowej perspektywie budżetowej środków UE, dotacjach dla organizacji pozarządowych oraz programach krajowych na lata 2014-2020 z Bartłomiejem Martysem z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Lublinie rozmawia Maria Nowicka.
Maria Nowicka: – Właśnie rozstrzygane są pierwsze konkursy z nowej perspektywy budżetowej 2014-2020. Jakie środki trafią do naszego regionu i jakie obszary mogą uzyskać wsparcie?
Bartłomiej Martys: – W ramach perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 nasz region skorzysta zarówno ze środków dostępnych w ramach sześciu programów krajowych (w tym z Programu Polska Wschodnia), jak również z ponad dwóch miliardów Euro dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO). Są to środki służące realizacji Polityki Spójności. Dodatkowo realizowane będą inne działania finansowane z funduszy europejskich, jak np. wsparcie rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W ramach RPO realizowanych będzie czternaście osi priorytetowych. Te, które mogą szczególnie zainteresować organizacje pozarządowe to min. ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego, włączenie społeczne, czy też edukacja. Opis wszystkich osi priorytetowych, jak również planowanych działań, można znaleźć w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych. Dokument ten jest dostępny na stronie internetowej RPO pod adresem www.rpo.lubelskie.pl
W programach krajowych wsparcie mogą uzyskać min. projekty badawcze, dotyczące aktywizacji zawodowej, czy edukacji.
Jaki jest główny cel Regionalnych Programów Operacyjnych?
B.M.: – Najważniejszym celem Regionalnych Programów Operacyjnych jest wzrost konkurencyjności regionów, a także poprawa jakości życia ich mieszkańców. Każde z województw posiada inną specyfikę oraz kryteria determinujące jego rozwój. Dzięki rozdzielaniu środków przez regiony jesteśmy w stanie lepiej dostosować poszczególne rodzaje działań do potrzeb każdego z województw, a tym samym zmniejszać dysproporcje występujące między regionami.
Czy o środki z RPO mogą ubiegać się organizacje pozarządowe z województwa lubelskiego? Jakich konkursów o środki możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach?
B.M.: – Organizacje pozarządowe mogą być beneficjentami w ramach kilku osi priorytetowych programu. Zgodnie z przewidzianym na 2015 rok kalendarzem naboru wniosków pierwsze konkursy powinny zostać ogłoszone w IV kwartale bieżącego roku. Pierwszymi konkursami, których beneficjentami mogą być organizacje pozarządowe, są przewidziane na III kwartał konkursy w ramach działania 9.1 Aktywizacja zawodowa, a także działania 10.2 Programy typu outplacement, oraz działania 11.1 Aktywne włączenie.
W IV kwartale tego roku możemy się spodziewać konkursów z działań: 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne, 11.3 Ekonomia społeczna, czy też działania 13.2 Infrastruktura usług społecznych. Ponadto w niektórych przypadkach organizacje pozarządowe mogą być beneficjentami we współpracy z innymi podmiotami, takimi jak firmy czy jednostki badawcze. W porównaniu z poprzednią perspektywą budżetową możemy mówić wręcz o większej ilości działań przeznaczonych dla NGO.
Czy w stosunku do poprzedniej perspektywy budżetowej wprowadzono jakieś ułatwienia w aplikowaniu i realizacji projektów?
B.M.: – W porównaniu z poprzednią perspektywą zmian jest całkiem sporo. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej kalendarz naborów. Od teraz każdorazowo do 30 listopada będzie publikowany kalendarz naborów na kolejny rok. Zmiana ta dotyczy zarówno programów regionalnych, jak i krajowych. Kolejne ułatwienia to możliwość przesyłania wniosków aplikacyjnych drogą internetową poprzez system SOWA, czy też standardowy format wniosku o płatność. Nadal wnioskodawcy będą składali oświadczenia zamiast zaświadczeń. Jedną ze zmian jest również zapewnienie prostego dostępu dla potencjalnych beneficjentów, do kompleksowej informacji, za pośrednictwem jednej sieci punktów informacyjnych. Generator wniosków – RPO składanie wniosków wyłącznie elektronicznie
Czy istnieją wyspecjalizowane instytucje świadczące pomoc organizacjom aplikującym o środki?
B.M.: – Jedną z takich instytucji jest Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Lublinie, którego jestem pracownikiem. Ponadto podmioty zainteresowane uzyskaniem wsparcia mogą liczyć na pomoc udzielaną przez Punkty kontaktowe, min. w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, czy Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Wsparcie to jest udzielane na każdym etapie, zarówno w trakcie aplikowania, jak i później podczas realizacji i rozliczania projektów.
Na jakie wsparcie mogą liczyć organizacje pozarządowe w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich?
B.M.: – Przede wszystkim mogą zadać każde pytanie dotyczące możliwości aplikowania o środki z Funduszy Europejskich realizowanych w ramach Polityki Spójności. Ponadto realizujemy dodatkowe działania takie jak szkolenia, spotkania dla konkretnych grup odbiorców.
Od początku roku realizujemy także cykliczne spotkania pt. „Środa z funduszami”. W każdą pierwszą środę miesiąca szczegółowo przedstawiamy możliwości skorzystania ze środków przeznaczonych dla konkretnych grup, czy też na realizację określonych zadań. W ramach organizowanych spotkań mówiliśmy min. o środkach na rozpoczęcie działalności gospodarczej, aktywizację społeczną, czy też przeznaczoną na szkolenia. Warto podkreślić, że wszystkie formy wsparcia oferowane przez Punkt Informacyjny, są świadczone bezpłatnie.
Czy taki punkt działa tylko w Lublinie, czy też działają one w innych miastach naszego województwa?
B.M.: – Punkty informacyjne działają jeszcze czterech innych miastach regionu. Wsparcie można uzyskać w Punktach w: Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu i Puławach. Wszystkie Punkty realizują takie same działania min. szkoleniowe. Dlatego można wybrać Punkt najbardziej dogodny ze względu na lokalizację.
Gdzie można znaleźć informacje na temat wspomnianych form wsparcia?
B.M.: – Wszystkie informacje na temat działań podejmowanych przez Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich, jak również ich dane teleadresowe można znaleźć na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, pod adresem
www.rpo.lubelskie.pl, w zakładce znajdź Punkt Informacyjny oraz na stronie
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.