22 października 2009, po raz szesnasty odbyła się Terenowa Olimpiada Specjalna dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu iławskiego i powiatów ościennych. Niemal 150 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami barwnym korowodem przeszło ulicami miasta do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy lubawskim Gimnazjum, gdzie odbywały się zawody.
Oficjalne otwarcie rozgrywek nastąpiło o godz. 10.00, gdzie przy dźwiękach tradycyjnego hymnu niepełnosprawni zawodnicy wciągnęli flagę Terenowej Olimpiady Specjalnej. Przedstawiciele władz lokalnych dokonali otwarcia zawodów, po czym nastąpiła część artystyczna, którą – jak od kilku już lat – zainaugurował występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie. W tym roku po raz pierwszy można było obejrzeć popisy akrobatyczno-sportowe grupy uczniów z Gimnazjum w Lubawie. Na koniec części artystycznej swoje zdolności aktorskie zaprezentowali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na rzecz Ośrodka Aktywności w Lubawie w widowisku muzyczno- ruchowym "Taniec Szamana”, przygotowanym pod kierunkiem muzykoterapeuty z Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Zawody rozgrywały się w dwóch kategoriach: drużynowych i indywidualnych. Rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje niepełnosprawnych zawodników, które udzielały się widzom i procentowały gromkim aplauzem ze strony obserwujących zmagania. W trakcie trwania zawodów można było odczuć niezwykłą radość niepełnosprawnych zawodników, którzy za każdym razem wygrywali ze swymi słabościami i pokonywali nie tylko przeciwną drużynę, ale także uprzedzenia i stereotypy panujące na temat niepełnosprawności wśród społeczności lokalnej.
Niepełnosprawni mieli możliwość wykazania się podczas tej olimpiady nie tylko pod względem fizycznym, lecz także artystycznym, ponieważ w trakcie trwania rozgrywek można było podziwiać wyroby prac osób niepełnosprawnych – uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubawie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubawie.
Po zakończonych rozgrywkach wszyscy posilili się smaczną grochówka, przygotowaną tradycyjnie przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazanicach, po czym nastąpiło rozdanie medali i nagród dla poszczególnych drużyn i zawodników indywidualnych. Jak w latach poprzednich – tak i w tym roku nikt nie wyszedł z sali bez medalu oraz drobnego upominku.
Impreza mogła odbyć się dzięki pomocy rzeczowej i finansowej sponsorów – osób fizycznych i prawnych oraz dofinansowaniu zawodów przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, samorząd Miasta i Gminy Lubawa.
Za okazaną pomoc i wsparcie w zorganizowaniu XVI Terenowej Olimpiady Specjalnej - organizatorzy składają gorące podziękowania!
Źródło: Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Ośrodka Aktywności w Lubawie