Prowadzenie działań na rzecz wspierania rozwoju i promocji wolontariatu oraz prowadzenie usług w ramach centrum obywatelskiego to dwa nowe zadania, na które niebawem ogłoszone zostaną konkursy dla organizacji pozarządowych. Środki na nowe zadania znalazły się dzięki zmianom w budżecie, które na wniosek Prezydent Miasta Łodzi uchwaliła w ubiegłym tygodniu (22 lutego) Rada Miejska. Na powyższe zadania przeznaczono odpowiednio 60 i 100 tys zł.
Zadania zostały wprowadzone w poczet współpracy samorządu z organizacjami w Łodzi ponieważ są po prostu potrzebne. Wolontariat to szansa aktywizacji zarówno dla osób wykluczonych, jak i tych stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy. A jak wiemy, obie grupy mieszkańców są w Łodzi bardzo licznie reprezentowane.
Wolontariat daje wielu ludziom szansę na samorealizację i aktywne włączenie życie publiczne. Prowadzenie wolontariatu stwarza również możliwość świadczenia nieodpłatnej pracy na rzecz pożytku publicznego, gwarantuje wiec wsparcie dla zadań, które samorząd realizuje na rzecz mieszkańców. Niezwykle ważne jest, by praca z wolontariuszami była dobrze skoordynowana. Powinna zakładać diagnozę umiejętności wolontariuszy, dobór odpowiednich dla nich zadań, współpracę z zainteresowanymi instytucjami, szkolenia dla wolontariuszy i instytucji współpracujących oraz nadzór i opiekę nad pracą wolontariuszy. Jak dotąd w programie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi zadania poświęconego bezpośrednio wolontariatowi nie było.
Potrzebne są również usługi wzmacniające III sektor. Urząd Miasta już przygotowuje miejsce, które w przyszłości pełnić będzie funkcję ośrodka centrum. Zanim taki budynek zostanie przygotowany do użytku, miasto zleci usługi wspierające III sektor organizacji/om, które/a prowadzić je będzie w oparciu o własne zasoby (w tym lokalowe).
Centra Obywatelskie czy Centra Organizacji Pozarządowych prowadzone są, bądź wspierane przez wiele samorządów w całej Polsce. Centra uruchomiono już między innymi w Warszawie, Białymstoku, Elblągu, Wrocławiu, Olsztynie czy Gdyni. Na potrzebę powołania takiej komórki wskazuje art. 5 ust. 6 Ustawy o działalności pożytku publicznego. Ustawodawca nie bez powodu wskazał potrzebę wspierania organizacji przez gminę. Otóż, działalność ta prowadzić ma do wzmocnienia III sektora (zapewnić ma miejsca spotkań, dostęp do edukacji z różnych sfer działalności, od zarządzania organizacją, poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych po znajomość prawa czy możliwości współpracy z administracją publiczną). Usługi wspierające III sektor to zadanie niezbędne, które warto by w mieście prowadzone były w sposób ciągły.
Uruchomienie takiego zadania może mieć też istotne znaczenie w kontekście trudnej sytuacji finansowej Miasta. Stworzenie zadania wspierającego szkoleniowo/doradczo organizacje pozarządowe zwiększy prawdopodobieństwo pozyskiwania przez nie środków zewnętrznych na zadania własne gminy.
Prowadzenie usług w ramach Centrum Obywatelskiego choć ujęte zostało wśród zadań zawartych w Programie Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2012, w projekcie budżetu ostatecznie się nie znalazło. Teraz znalazły się środki na to zadanie, dzięki czemu jeden z głównych celów programu współpracy, a mianowicie: „Stworzenie warunków do powstawania inicjatyw i podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnych lub ogółu mieszkańców” będzie mógł być realizowany.
Źródło: inf. własna