Najprostsze pomysły są często najlepszymi rozwiązaniami. Umożliwienie mieszkańcom rozwijania ich pomysłów w lokalne projekty realizowane w partnerstwach dodaje wielu osobom pewności siebie, poprawia ich relacje z innymi oraz daje im nowe umiejętności i doświadczenia. Przynosi także korzyści całej lokalnej społeczności. Projekt, który opisujemy w tej części naszego mini cyklu, postawił na współpracę między różnymi grupami religijnymi oraz niewierzącymi.
Faiths4Change powstało jako kontynuacja działań prowadzonych w regionie Merseyside w programie pilotażowym Operacja Eden. W Operacji Eden ponad tysiąc wolontariuszy zaangażowało się w ponad 50 projektów, mających na celu poprawę warunków życia w ich społecznościach. Co charakterystyczne – w programie brały udział osoby, reprezentujące różne wspólnoty wierzących i niewierzących. Sukces wspólnych działań natchnął lokalne władze i organizacje do rozwijania tej współpracy. To zadanie powierzono Faiths4Change, które działa obecnie na rzecz wszystkich grup religijnych i niewierzących. Wspiera zrównoważone, ekologiczne projekty partnerskie, które wzmacniają małe społeczności sąsiedzkie i pozwalają ludziom rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności. Usługi są nieodpłatne. Oferowane są szkolenia zawodowe, a także małe granty na projekty partnerskie i możliwości wymiany pomysłów i doświadczeń.
Faiths4Change stawia sobie za cel umożliwienie mieszkańcom wzięcia aktywnego udziału w kształtowaniu ich własnych społeczności dla ogólnego rozwoju całego regionu oraz budowanie zrównoważonych relacji i środowisk w tak dziś różnorodnych miastach.
Zespół Faiths4Change to sześć osób: dyrektor, administrator oraz cztery osoby zajmujące się realizacją projektu (tzw. Project Officers). Ci ostatni oferują indywidualne wsparcie i doradztwo w obszarze ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwości społecznej.
Faiths4Change pełni rolę facylitatora: pomaga przekształcić pomysły członków grup religijnych/ niewierzących w konkretne, wykonalne przedsięwzięcia, zapewnia doradztwo i szkolenia na temat możliwości zawarcia partnerstw z innymi grupami społecznymi i lokalnymi przedsiębiorstwami. Szkolenia często organizowane są w partnerstwie z innymi społecznościami religijnymi. Warsztaty obejmują wszystkie aspekty prowadzenia projektu.
Dodatkowo Faiths4Change stworzył Development Fund (fundusz rozwojowy), w ramach którego społeczności religijne mogą starać się o granty na swoje projekty. Fundusz umożliwia im rozwijanie prowadzonych wolontarystycznie projektów ekologicznych w partnerstwach z lokalnymi organizacjami i innymi mieszkańcami danego terenu.
Grupy religijne często działają jak katalizatory zmian i angażują szersze społeczności, jako że wszystkie religie podzielają troskę o swoją społeczność i otaczające środowisko naturalne. Większości mieszkańców, niezależnie od wyznawanej wiary (lub nie wyznawania żadnej), zależy na najbliższym sąsiedztwie ich miejsca zamieszkania. Ta wspólna troska pozwala pracować w partnerstwie, rozwijać lepsze relacje między różnymi społecznościami, angażować osoby społecznie wykluczone, fizycznie przekształcać otoczenie, przyczyniać się do jego zrównoważonego rozwoju.
Wolontariusze wymyślają, a następnie prowadzą swoje projekty, zyskując wartościowe doświadczenia i praktyczne umiejętności. Granty umożliwiają zakup materiałów od małych, lokalnych przedsiębiorstw, nawet jeśli ich produkty są droższe. Pozwala to na obracanie pieniędzmi w ramach lokalnej gospodarki.
Faiths4Change wsparło ponad 100 projektów w ciągu ostatnich pięciu lat. Wskaźniki dla Faiths4Change określane są przez North West Regional Development Agency (agencja rozwoju regionalnego w North West). 20% osób uczestniczących w kursach szkoleniowych musi być nieaktywna zawodowo lub pochodzić z grup społecznie dyskryminowanych: (np. kobiety, mniejszości etniczne i inne grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji). Faiths4Change osiąga wskaźnik 30%.
Szacuje się, że w 2005 roku lokalne grupy religijne wygenerowały prawie 95 mln funtów zysku w skali roku dla społeczeństwa obywatelskiego.
Faiths4Change finansowany jest głównie przez Regional Development Agency (agencja rozwoju regionalnego), a także przez Environment Agency (agencję ds. ochrony środowiska), Merseyside Waste Disposal Agency (agencja ds. usuwania odpadów w Merseyside) i władze lokalne.
Z doświadczeńFaiths4Change wynika, że wspieranie ludzi w budowaniu relacji i nabywaniu nowych umiejętności jest kluczowe. Umożliwianie mieszkańcom rozwijania i przetwarzania ich pomysłów w lokalne projekty realizowane w partnerstwach poprawia ich pewność siebie i relacje z innymi oraz przynosi nowe umiejętności i doświadczenia. Profesjonalne wsparcie i poświęcony czas są równie ważne, co granty: niektóre projekty zrealizowane przez partnerów Faiths4Change pochłonęły tylko 400 funtów grantu, ale skrupulatnie wykorzystały czas, jaki mógł im poświęcić ich Project Officer. Społeczności religijne są świetnymi partnerami: mają zasoby, aktywnie się angażują i często docierają do zamkniętych grup społecznych.
Źródło: inf. własna