Na podium w kategorii "współpraca z wolontariuszami" stają: NGO z Warmii i Mazur, NGO z Mazowsza oraz NGO z Wielkopolski. Brawo!
Im większy rozmach w działaniach organizacji, tym częściej angażuje ona wolontariuszy – taka jest generalna zależność. W dużym uproszczeniu oczywiście, bo chodzi o dużą skalę działania, a właściwie duże przychody organizacji. Mimo że większe pieniądze pozwalają na zatrudnienie płatnych pracowników, to jednak wiążą się także z bardziej rozbudowanymi działaniami, w które organizacje włączają wolontariuszy.
Ale są wyjątki od tej reguły, a jest nim chociażby województwo warmińsko-mazurskie – lider współpracy z wolontariuszami!
Srebro i brąz w tej kategorii trafiają już do organizacji z województw o ponadprzeciętnie dużych budżetach – mazowieckiego i wielkopolskiego.
Jednak na uwagę zasługuje województwo zachodniopomorskie – formalnie poza podium, choć procent organizacji współpracujących z wolontariuszami ma niemal taki sam, jak w Wielkopolsce. W województwie zachodniopomorskim budżety organizacji też są poniżej przeciętnej, więc zainteresowanie współpracą z wolontariuszami trudno tłumaczyć wyłącznie dużą ilością projektów.
Jak sądzicie: z czego może wynikać tak duże zainteresowanie współpracą z wolontariuszami na Warmii i Mazurach, jeśli nie z dużej skali działania organizacji (duży budżet, wiele projektów)?
Sytuacja w całej Polsce: W 2015 roku 61% organizacji przyznało, że współpracuje z tzw. wolontariuszami zewnętrznymi, a więc osobami pracującymi społeczne na jej rzecz, ale niebędącymi ich członkami ani członkami władz organizacji.
W ciągu ostatnich lat procent NGO korzystających z tego rodzaju wsparcia systematycznie rośnie – w 2006 z wolontariuszami współpracowało 40% organizacji, w 2010 było to 50% sektora, po kolejnych pięciu latach znów jest ich o 11 punktów procentowych więcej.
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [fakty.ngo.pl]