Tylko wczoraj trzy miejskie punkty informacyjne udzieliły pomocy łącznie ponad 28 tys. osobom, co oznacza przyrost o ok. 10 tys. w porównaniu do dnia poprzedniego.
– Ostatnich kilkanaście dni to działanie w warunkach sytuacji absolutnie nadzwyczajnej. Rosyjska inwazja na Ukrainę stawia Europę – a w pierwszej kolejności Polskę – przed wyzwaniem, z jakim nie mieliśmy do czynienia od dziesięcioleci. Otwarta, pełnoskalowa rosyjska agresja już do tej pory zmusiła do ucieczki ponad milion Ukrainek i Ukraińców – przede wszystkim matek z dziećmi oraz osób starszych. Pozostali walczą bohatersko w obronie swojej ojczyzny i w obronie całego wolnego świata. Albo czekają na możliwość, by samemu bezpiecznie uciec. Do tej pory do Warszawy choć na chwilę trafiło ok. 150 tys. uchodźców. To więcej niż 10% wszystkich, którzy od momentu rosyjskiej inwazji przekroczyli polską granicę – informuje o aktualnej sytuacji prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Uchodźcy przybywający do Warszawy w pierwszej fali przyjechali do swoich bliskich mieszkających już w Warszawie, teraz to się zmienia. Nie mają zakwaterowania, nikogo nie znają. Niestety uchodźcy znajdują się w coraz gorszej formie fizycznej i psychicznej.
Wolontariat, miejskie noclegi i pomoc medyczna
Napływ uchodźców z Ukrainy nie zwalnia. W poniedziałek do Warszawy znad granicy przyjechało 14 pociągów i 117 autokarów, a nocleg zorganizowano 3262 osobom – zarówno w miejscach pobytowych utworzonych przez Warszawę, jak i przez wojewodę. Warszawa ściśle współpracuje też z innymi samorządami, łącznie udało się przetransportować do innych miejscowości już ponad 100 osób.
Wciąż działa warszawska infolinia dla uchodźców z Ukrainy, która tylko wczoraj odebrała 1244 połączenia. A w punktach medycznych obsłużono 113 osób. Do tej pory w miejskich szpitalach urodziło się już 7 dzieci, których matki przybyły w ostatnich dniach z Ukrainy.
Warszawiacy wciąż bardzo chętnie angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory zgłosiło się prawie 8 tys. wolontariuszy, a ponad 4 tys. mieszkańców zaoferowało chęć przyjęcia gości z Ukrainy w swoich domach. M.st. Warszawa na bieżąco weryfikuje zgłoszenia, ponad 500 otrzymało pozytywną opinię, a prawie 200 rodzin już przyjęło potrzebujących pod swój dach.
Do dzisiaj około 1000 dzieci z Ukrainy dołączyło do warszawskich placówek edukacyjnych. Najwięcej do szkół podstawowych – 678.
Miejskie działania na rzecz uchodźców z Ukrainy
System postawiony przez miasto działa i rozwija się – małe punkty medyczne przekształcane są w prowizoryczne izby przyjęć na dworcach, dostarczanie wyżywienia do punktów noclegowych zmienia się w system gotowania dla uchodźców.
Staromiejski Dom Kultury wspierają twórczynie i twórców z Ukrainy. Osoby, które nagle opuściły swój kraj, mogą ubiegać się o specjalne stypendia w wysokości do 5 tys. złotych. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie Staromiejskiego Domu Kultury.
W poniedziałek został odprawiony kolejny pociąg do Kijowa z pomocą humanitarną (2 wagony), a do stolicy Ukrainy dotarła pomoc z Warszawy wysyłana wspólnie ze Szwajcarami.
We współpracy z Kamiliańską Misją Pomocy Społecznej, innymi NGO’sami oraz administratorami Dworców PKS i PKP miasto otworzyło przed Dworcem Zachodnim namiot-stołówkę, na 150 osób. Uchodźcy dostają tam ciepłe posiłki. Dzięki temu w hali dworcowej zrobiło się schludniej. A tylko ostatniej nocy na Dworzec Zachodni przybyło 2,3 tys. uchodźców.
W poniedziałek ruszyło Centrum Wsparcia Koordynacji (CWK) – w Sali Rudniewa (PKiN, IV piętro, główne wejście od Marszałkowskiej) – przeznaczone dla organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom. Przedstawiciele NGO-sów mogą tam uzyskać bieżące informacje, wymieniać się doświadczeniami albo np. przeszkolić grupę swoich wolontariuszy.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy