Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce wprowadzić szkolenia dedykowane tylko niepełnosprawnym, organizowane przez jednostki samorządowe. Środki na aktywizację zawodową w tej grupie otrzymywał do tej pory głównie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Grupa osób niepełnosprawnych stanowi zaledwie 3% uczestników wszystkich szkoleń dofinansowanych przez UE, a tylko co szósty niepełnosprawny jest aktywny zawodowo – pisze Beata Lisowska w Dzienniku Gazeta Prawna z dn. 5 marca 2010 r. Tymczasem w urzędach marszałkowskich i wojewódzkich urzędach pracy konkursy wygrywa znikoma liczba projektów szkoleń dla niepełnosprawnych. Zmienić tę sytuację chce m.in. dyrektor Departamentu Zarządzania EFS w MRR Paweł Chorąży: – Widzimy konieczność realizacji tzw. projektów dedykowanych, w których jedyną dopuszczalną grupą docelową będą niepełnosprawni.
Przedstawiciele fundacji pomagających niepełnosprawnym podkreślają, że przyczyna leży nie w ocenie merytorycznej projektów, lecz w wysokich kosztach organizacji takich szkoleń i w podziale środków konkursowych. – Spotykam się z taką opinią, że niepełnosprawni mają PFRON, który realizuje duże projekty systemowe w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, więc środki unijne powinny być przeznaczone na rozwiązywanie innych problemów – zauważa Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Więcej w Dzienniku Gazeta Prawna z 10 marca 2010 r.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"