Wyjazdy osób niepełnosprawnych do lasów z programem rehabilitacji ruchowej i edukacji przyrodniczej, realizacja krótkometrażowego filmu o życiu mieszkańców krakowskiego Domu Pomocy Społecznej oraz seminarium szkoleniowe dla osób pracujących na rzecz aktywizacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych - to najważniejsze elementy realizowanego w Krakowie projektu "Lasy dla życia - rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych".
Celem projektu "Lasy dla życia" jest popularyzowanie aktywnych form rehabilitacji osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem zdrowotnych właściwości środowiska przyrodniczego regionu oraz integracja różnych środowisk, w tym studentów i naukowców krakowskich uczelni, wokół problematyki aktywizacji i poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.
Podczas wyjazdów do lasów i pobytów w Puszczy Niepołomickiej, Ojcowskim Parku Narodowym, na ścieżkach Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, Dolinek Krakowskich i lasów leśnictwa Goszcza, niepełnosprawni odwiedzali również Zamek Królewski w Niepołomicach, Sanktuarium w Paczółtowicach i Bazylikę Grobu Bożego w Miechowie.
– Oprócz zajęć rehabilitacji ruchowej prowadzonej na leśnych ścieżkach edukacyjnych, w tym elementów sylwoterapii, chcieliśmy także zapewnić niepełnosprawnym dostęp do obiektów dziedzictwa kulturowego. Dla wielu uczestników projektu były to wydarzenia o wielkim, pozytywnym ładunku emocjonalnym, aktywizujące i dające siły do pokonywania swoich słabości – dodaje Tlałka.
Niepełnoprawni mieszkańcy krakowskiego DPS przy ul. Łanowej 41, w tym osoby niepełnosprawnie intelektualnie, zrealizowali film o swoim życiu i udziale w projekcie, który zostanie wyemitowany przez TVP Kraków.
Równolegle z pracami skierowanymi bezpośrednio do niepełnosprawnych, prowadzono działania promujące terapeutyczne właściwości środowiska leśnego i istniejącą leśną infrastrukturę edukacyjną. W Ośrodku Edukacji Leśnej „Leśnik” w Zakopanem odbyło się szkolenie studyjne i terenowe dla kilkudziesięciu przedstawicieli podmiotów różnych dziedzin życia społecznego współpracujących z niepełnosprawnymi.
Zwrócił również uwagę na konieczność testowania i opiniowania przez osoby o różnych rodzajach niepełnosprawności powstającej infrastruktury turystyczno-leśnej już na etapie jej projektowania przez Lasy Państwowe.
Projekt "Lasy dla życia – rekreacja i rehabilitacja osób niepełnosprawnych" już drugi rok jest realizowany przez fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych w partnerstwie z Domem Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej 41 w Krakowie oraz we współpracy z Domem Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Nowaczyńskiego 1. Merytorycznie projekt wspierają pracownicy naukowi AWF w Krakowie – specjaliści rehabilitacji oraz pracownicy naukowi UR w Krakowie – specjaliści leśnictwa.
Patronat honorowy sprawuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.