Kuchnia roślinna podbija serca gospodyń wiejskich [wideo]
Bardzo często można spotkać się z opinią, że rezygnacja z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego możliwa jest tylko w dużych miastach, gdzie dostępność produktów roślinnych w sklepach jest większa. Kampania RoślinnieJemy postanowiła obalić ten mit, łącząc siły z Martą Dymek, autorką bloga i książek kulinarnych „Jadłonomia”, oraz Kołem Gospodyń Wiejskich MAK w Brzózem k. Mińska Mazowieckiego.
Film zrealizowany przez ekipę Papaya Films jest relacją z warsztatów kulinarnych, podczas których gospodynie z MAK przygotowały pod czujnym okiem Marty Dymek roślinne warianty tradycyjnych potraw. Pomysł przeprowadzenia warsztatów był w całości inicjatywą członkiń MAK, które kuchnią bezmięsną interesowały się już od pewnego czasu i chciały nauczyć się jak najlepiej wykorzystywać lokalne produkty i plony z własnych grządek.
– Nasze Koło zaangażowało się w inicjatywę zorganizowania warsztatów roślinnych, aby uświadomić mieszkańcom wsi i okolic, jak ciekawe i smaczne może być gotowanie bez mięsa, jak jest to zdrowe i ekonomiczne, gdyż prawie każdy z nas ma tutaj ogródek – mówi Monika Mlazga, jedna z członkiń MAK.
Przygotowanymi podczas warsztatów potrawami zostali poczęstowani zaproszeni na obiad goście, m.in. sołtysi i sołtyski okolicznych wsi, lokalny proboszcz oraz gospodynie z zaprzyjaźnionych kół. Wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni smakiem tradycyjnych potraw w roślinnej odsłonie.
– Najbardziej cieszy reakcja zaproszonych gości. Absolutnym fenomenem okazały się przypominające śledzia boczniaki po kaszubsku oraz smalec z fasoli. Pojawiły się nawet opinie, że smakiem przebijają wersje tradycyjne – komentuje prowadząca warsztaty Marta Dymek.
Inspiracją dla stworzenia filmu z warsztatów była historia Ireny Grajewskiej, 93-letniej wegetarianki, której przekaz zachęcający do zdrowszego, bardziej etycznego, roślinnego odżywiania się trafił do milionów Polaków.
– Organizacja warsztatów to była czysta przyjemność. Panie tryskały pozytywną energią, a ich chęć zgłębiania tajników kuchni roślinnej daje nadzieję na to, że mięso rzeczywiście przestanie dominować na wiejskich stołach – podsumowuje Sabina Sosin, koordynatorka kampanii RoślinnieJemy.
Zainspirowani spotkaniem z Gospodyniami, działacze kampanii RoślinnieJemy przygotowali e-book “Polska kuchnia roślinna”, w którym znaleźć można roślinne wersje tradycyjnych polskich potraw. E-booka można pobrać pod linkiem: https://bit.ly/38HFsnN
Organizatorzy zachęcają też do udziału w Vegan Challenge – wyzwaniu zaprojektowanym tak, aby inspirować ludzi oraz zapoznawać ich z dietą roślinną pod okiem mentorów w trakcie 22 dni.
Źródło: Stowarzyszenie Otwarte Klatki