Abraham Heschel to patron konkursu, który rokrocznie organizowany jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Początki konkursu są związane z rokiem 2009, kiedy to na terenie miasta Mrągowa i powiatu mrągowskiego ogłoszono konkurs historyczny "Tolerancja a społeczeństwo obywatelskie. Miejsce Żydów w historii i kulturze Mrągowa".
Konkurs przeprowadzony był w ramach projektu "Śladami mrągowskiego kirkutu i żydowskich mieszkańców Mrągowa". Celem projektu było informowanie współczesnych mieszkańców Mrągowa o przeszłości miasta związanego z życiem Żydów i ich udziałem w budowaniu lokalnej społeczności. Po dawnych, żydowskich mieszkańcach Mrągowa pozostał kirkut, na którego terenie nie ma już nagrobków.
Wybór Heschela na patrona stanowił świadomą decyzję organizatorów, którzy uzasadniali to życiem i działalnością Profesora. Idea upamiętnienia cmentarza wiąże się z dialogiem i dyskusją wielu mrągowskich środowisk. To bardzo żywa i dyskutowana sprawa w Mrągowie. Heschel poprzez swoje życie dążył do dialogu i poszukiwania drugiego człowieka. W 2009 r. myśl Heschela o dialogu została przyjęta przez Stowarzyszenie SEEiK. Stąd konkurs.
Organizatorzy postanowili działanie kontynuować w kolejnych latach i rozwinąć zasięg oddziaływania, na coraz większy obszar województwa. W 2010 r. w konkursie mogą brać udział osoby z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast główne działania skupione zostały w powiecie mrągowskim, gdzie koordynacją zajmuje się Stowarzyszenie SEEiK i w powiecie piskim, gdzie działania koordynuje Stowarzyszenie Kobieta na Plus. W ten sposób powstał pomysł na II edycję, ale już o odmiennym tytule "Tolerancja a Społeczeństwo obywatelskie. Miejsce Żydów w historii i kulturze Warmii i Mazur. II edycja konkursu".
Stworzono stronę internetową projektu, która zdaniem jej twórców ma informować nie tylko o konkursie, ale uczyć o Heschelu oraz tym, co najbardziej kochał i szanował: kulturze i historii Izraela.
W realizację konkursu zaangażowane są samorządy: gminy miasta Mrągowa, gminy Piecki i powiatu piskiego. Konkurs Heschela jest realizowany pod patronatem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie, Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Olsztynie. W sprawy zaangażowane są media lokalne. Główny organizator konkursu to: Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej SEEiK z Mrągowa. Nad merytoryczną stroną konkursu czuwa dr Jan Gancewski i dr Stanisław Bułajewski z UWM w Olsztynie.
W roku 2009 w ramach konkursu powstały różne prace plastyczne. Autorem wyróżniającej się pracy, która zdaniem ekspertów została najwyżej oceniona jest Daniel Twork, mieszkaniec Prusinowa, gmina Piecki, powiat mrągowski.
Praca pt" Jan Paweł II i rabini" nawiązuje do dzieła życia Heschela i Jana Pawła II, którym jest dialog międzykulturowy i międzyludzki. W takim wymiarze żył i tworzył Heschel, nie zapominając o Izraelu. W założeniu twórców tym ma też żyć konkurs noszący jego imię. Jest to pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa. Organizatorem jest Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej SEEIK.
Pobierz
-
201004232116190515
544311_201004232116190515 ・38.72 kB
Źródło: Stowarzyszenie SEEiK