Kryzys klimatyczny to nie slogan. Historia z Białegostoku [patronat ngo.pl]
Po ponad dwóch latach starań inicjatywa Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Białystok dotycząca uchwały klimatycznej w mieście znalazła pozytywny finał. Ale zanim do niego doszło, było wiele starań i momenty zwrotne. A przecież kryzys klimatyczny to nie slogan, a stan faktyczny, który wymaga reakcji i działania.
W zamierzeniu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Białystok uchwała miała zmobilizować miasto do przyspieszenia działań na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i traktowania jej jako priorytet polityki miejskiej. Projekt uchwały dotyczył m.in. przystosowania budynków użyteczności publicznej do wymogów neutralności klimatycznej, tj. zerowej emisji netto do 2035 roku.
Projekt został przygotowany w ramach lokalnej inicjatywy uchwałodawczej. To narzędzie, którym dysponują mieszkańcy i które pozwala im proponować własne uchwały Radzie Miasta. Niestety jest rzadko używane, bo wymaga specjalistycznego przygotowania. MSK Białystok poszedł za przykładem innych miast: Wrocławia, Warszawy, Szczecina, w których inicjatywa uchwałodawcza funkcjonuje. W realizacji przedsięwzięcia wspierała go akcja Masz Głos Fundacji Batorego, której patronem medialnym jest portal ngo.pl.
„Nie chcieliśmy biernie przyglądać się ignorancji osób funkcyjnych w naszym mieście i ich pustym obietnicom. Jako młodzież też mamy głos i narzędzia legislacyjne. Postanowiliśmy z nich skorzystać” – wyjaśniał Jakub Kwiatkowski z MSK Białystok.
Solidarni dla klimatu
Zanim projekt uchwały trafił do Urzędu Miasta, młodzi musieli zebrać minimum 300 podpisów osób mających prawa wyborcze w Białymstoku. Nie było to łatwe, bo odpadała pomoc najbliższego środowiska, czyli rówieśników. Młodzież musiała wymyślić inny sposób zbierania podpisów. O wsparcie poprosiła białostockich seniorów, bo ochrona klimatu to sprawa międzypokoleniowa. Pomogły też inne organizacje społeczne w mieście. W internecie zbieranie podpisów promował film przygotowany przez młodzież. Łącznie w działania organizacyjne zaangażowało się 800 osób.
Przekonać do sprawy
Akcja zbierania podpisów na ulicach miasta ruszyła w sierpniu 2021 roku i trwała dwa weekendy. Zaczęła ją konferencja prasowa. Na Rynku Kościuszki stanął namiot, były zabawy dla dzieci i działania edukacyjne dla dorosłych, bo temat klimatu wciąż jest dla wielu niezrozumiały. Nie wszyscy widzą konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Komitetowi Inicjatywy Uchwałodawczej udało się zebrać pod projektem wymaganą liczbę podpisów.
Głosowanie
Uchwała na początku listopada 2021 roku trafiła do Urzędu Miasta. Jednak wtedy podjęło ono decyzję o nieprocedowaniu projektu uchwały ze względów formalnych. W styczniu 2022 roku młodzi wysłali pismo o nieprawidłowościach w postępowaniu z ich projektem uchwały. Sprawa wróciła na agendę obrad Rady Miasta i we wrześniu 2022 roku została przyjęta bez ani jednego głosu sprzeciwu. „Białystok znajduje się w stanie kryzysu klimatycznego. To jasny przekaz. Oczywiście dopilnujemy, żeby nie skończyło się tylko na stanowisku. Teraz świętujemy, zaraz działamy dalej!” - napisał w swoich mediach społecznościowych MSK Białystok.
Już na etapie walki o sprawę młodzież z Białegostoku została doceniona za projekt uchwały nagrodą Super Głos Fundacji Batorego.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Źródło: akcja Masz Głos