W dniach 26-28 kwietnia 2012 grupa mieszkańców Królewa uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do miejscowości tematycznych.
Miejscowości tematyczne to jeden z pomysłów na rozwój obszarów wiejskich, poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z jakimś produktem, usługą, lub kulturą danego regionu. Ich rozwój podporządkowany jest jakiemuś konkretnemu pomysłowi, będącemu swoistym produktem turystycznym, wokół którego tworzone są sposoby na alternatywne dochody mieszkańców.
W trakcie wizyty studyjnej uczestnicy wyjazdu zapoznali się z różnymi formami współdziałania społeczności lokalnej i korzyściami finansowymi z tego płynącymi. Spotkali się z lokalnymi liderami (inicjatorami akcji społecznych), którzy przedstawili uczestnikom historię tworzenia wsi tematycznej, zalety i korzyści z jej utworzenia, a także problemy na jakie napotykali w czasie realizacji pomysłu. Poznali doświadczenia związane ze sposobami aktywizacji, integracji i mobilizacji mieszkańców do działania. Poznali funkcjonowanie wiosek należących do Partnerstwa „Miejsca z Duszą”: Wioski Rodzinnej – Wielkie Wierzno, Wioski Dzieci – Podgrodzie, Wioski Kaperskiej – Suchacz, Wioski Ryb i Szuwarów – Kamionek Wielki oraz zwiedzili Frombork – Gród Kopernika. Każda z tych miejscowości posiada unikalny potencjał i uwarunkowania historyczno-przyrodnicze oraz indywidualne doświadczenia w budowaniu wsi tematycznej.
W trakcie wizyty studyjnej uczestnicy m.in. uczyli się robić zabawki i dekoracje z siana, kwiatki z wikliny, pluszowe kotki, wybijać monety, piec bułeczki drożdżowe. Spróbowali swoich sił w puszczaniu olbrzymich baniek mydlanych, jeździe konnej, żonglerce talerzami. Wzięli udział w grze terenowej „RAFANDYNKA” przygotowanej przez piratów z Wioski Kaperskiej oraz „Wodnik Szuwarek” przygotowanej przez rusałki z Kamionka.
Wyjazd studyjny oraz idea wioski tematycznej wzbudziła duże zainteresowanie uczestników wyjazdu, którzy utwierdzili się w przekonaniu o woli jej stworzenia w swojej wsi.
Wyjazd studyjny odbył się w ramach projektu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Morągu „Nauka nie poszła w las, młodzi animatorzy są wśród nas” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.