Dobiega końca realizacja projektu pod nazwą “Krok ku samodzielności II”, realizowanego przez Caritas Diecezji Ełckiej przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego ze środków PFRON. Projekt skierowany był do 15 osób z upośledzeniem umysłowym, które pochodzą z trzech powiatów: piskiego, ełckiego oraz oleckiego.
Od sierpnia do listopada Beneficjentom projektu zorganizowano szereg działań, a były to: warsztaty wyjazdowe, akcja wolontariacka, spotkania w środowisku otwartym czy Mobilny Punkt Porad.
W sierpniu został zorganizowany warsztat wyjazdowy, podczas którego uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach języka angielskiego, sportowo-ruchowych, a także w zajęciach z wolontariatu. Lektor języka angielskiego zapoznał Beneficjentów ze zwrotami, które słyszą na ulicy, w telewizji. Dodatkowo każdy z uczestników nauczył się, w jaki sposób przedstawić się w języku angielskim, jak się przywitać oraz pożegnać.
Odskocznią od intensywnych zajęć z lektorem języka angielskiego były zajęcia sportowo-ruchowe, w ramach których odbył się pilates, gry zespołowe czy ćwiczenia ogólnorozwojowe. Natomiast w trakcie spotkania z wolontariuszem, uczestnicy warsztatów wyjazdowych dowiedzieli się, w jakich akcjach mogą uczestniczyć, w jakie inicjatywy mogą się angażować, gdzie i do kogo zgłaszać chęć uczestnictwa w akcjach/działaniach wolontariackich.
Warsztat wyjazdowy był także okazją do tego, aby osoby z upośledzeniem umysłowym, pod czujnym okiem animatorów/opiekunów, mogły robić zakupy i samodzielnie przygotowywać śniadania i kolacje. Oczywiście (po całodziennych trudach nauki) nie mogło zabraknąć wieczorków integracyjnych, ogniska i spacerów.
Dużym zainteresowaniem - wśród uczestników projektu - cieszył się Mobilny Punkt Porad. Z porad psychologa (po wcześniejszej “rejestracji” telefonicznej) korzystali nie tylko Beneficjenci, ale także ich rodziny, a nawet sąsiedzi.
Kolejnym działaniem w ramach projektu było prowadzenia akcji wolontariackich. Pomysłów na zorganizowanie akcji wolontariackich było tak dużo, że musiały zostać poddane pod głosowanieJ. I tak na wyróżnienie zasługuje akcja wolontariacka tzw. grupy ełckiej, która polegała na wykonaniu drobnych prac porządkowych polegających na grabieniu liści wokół Domu Pomocy Społecznej ‘Misericordia” w Ełku. Po trudach pracy na wolontariuszy czekała słodka niespodzianka przygotowana przez DPS.
Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługują spotkania w środowisku otwartym, na które uczestnicy projektu czekali z niecierpliwością. Podczas takiego spotkania, cała grupa -15 Beneficjentów - uczestniczyła w 3 godzinach nauki języka angielskiego (było to powtórzenie i utrwalenie tego, czego nauczyli się podczas warsztatu wyjazdowego), we wspólnym obiedzie i wyjściu do kina. Te trzy jednodniowe spotkania były niepowtarzalną okazją do zobaczenia nowych znajomych (poznanych podczas sierpniowego warsztatu wyjazdowego), wspólnych rozmów, które nie są możliwe każdego dnia ze względu na miejsce zamieszkania w różnych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego.
Źródło: Caritas Diecezji Ełckiej