Konsultacje rocznego Programu współpracy. Ostatnia szansa, by zgłosić propozycje!
Jeszcze do jutra, 18 czerwca 2021 r., można zgłaszać propozycje priorytetowych zadań publicznych do realizacji w 2022 roku. Trwają konsultacje rocznego Programu współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych.
Program współpracy jest najważniejszym rocznym dokumentem regulującym współpracę stołecznego samorządu i podmiotów trzeciego sektora.
Warszawski roczny Program współpracy składa się z trzech głównych części: dotyczącej współpracy finansowej, dotyczącej współpracy poza finansowej oraz opisującej ciała dialogu społecznego działające w stolicy.
Masz pomysł na zadania priorytetowe? Zgłoś je teraz!
– Co roku w czerwcu przeprowadzamy konsultacje społeczne projektu Programu na kolejny rok, aby jesienią przyjąć ten dokument uchwałą Rady Miasta – mówiła Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi podczas spotkania konsultacyjnego, które odbyło się online, 15 czerwca. – Zasadniczo treść tego dokumentu od kilku lat się nie zmienia. Organizacje są z niego zadowolone. Jest jednak jeden element, który się co roku zmienia. Są to, zapisane w paragrafie 4 punkt 2. Programu współpracy, zadania priorytetowe do realizacji w danym roku. Pomysły na te zadania zbieramy właśnie podczas obecnych konsultacji.
Ewa Kolankiewicz przyznała, że prognozy budżetowe samorządu warszawskiego na rok 2022 nie zapowiadają się zbyt dobrze. Wynika to z różnych przyczyn. O tym, że budżet będzie mniejszy było wiadomo od dawna, ponieważ w 2022 r. Warszawa będzie spłacać pożyczki zaciągnięte w latach poprzednich. Do tego dochodzi kryzys gospodarczy, spowodowany pandemią oraz zmiany w prawodawstwie, które ograniczają wpływy z podatków do budżetu samorządowego, a koszty funkcjonowania instytucji miejskich się zwiększają. Zadania, które zostaną wpisane do Programu współpracy muszą uwzględniać te realia.
Lokale, dostępność, zlecanie usług?
W roku bieżącym priorytetowe zadania publiczne wskazane do realizacji to:
1) promocja współpracy organizacji pozarządowych ze szkołami, wypracowanie narzędzi i materiałów ułatwiających wspólne działania;
2) wypracowanie rekomendacji mających na celu wsparcie stabilności zatrudnienia w organizacjach pozarządowych realizujących zadania publiczne m.st. Warszawy;
3) ujednolicenie oraz upowszechnienie zasad dotyczących przyznawania organizacjom pozarządowym lokali na preferencyjnych warunkach.
Podczas spotkania konsultacyjnego zgłoszono kilka obszarów, które mogłyby zostać uwzględnione w priorytetach na rok 2022. Były to m.in. zasady najmu lokali miejskich organizacjom pozarządowym, edukacja na temat wymogów dotyczących dostępności zadań realizowanych przez organizacje, zlecanie usług organizacjom.
Skąd czerpać inspiracje?
W sformułowaniu zadań na 2022 r. pomocne mogą być miejskie dokumenty:Strategia #Warszawa2030, inne dokumenty strategiczne, dokumenty wykonawcze do nich oraz programy przyjęte zgodnie z odrębnymi przepisami. Można je znaleźć m.in. na stronach:
Polecamy także raport z badań Stowarzyszenia lon/Jawor : Rok w pandemii. Jaki był dla NGO? Raport z badań.
Prześlij swoje propzycje!
Propozycje priorytetowych zadań publicznych do realizacji w 2022 roku można zgłaszać do 18 czerwca 2021 r. Treść projektu uchwały oraz formularz do zgłaszania uwag znajdują się na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl oraz w plikach do pobrania.
Formularz należy przesłać:
- mejlem: ngo@um.warszawa.pl
- pocztą na adres Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa
- faksem: 22 443 34 02
Pliki do pobrania:
Projekt uchwały w sprawie programu współpracy w 2022 r.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23