Uchwała w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego to nie jedyny akt prawa miejscowego, który obecnie jest poddawany konsultacjom z organizacjami pozarządowymi. Zbieramy dla Was informacje, w jakich jeszcze sprawach możecie zabrać głos i wpłynąć na miejskie przepisy.
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Jak powoływać członków Warszawskiej Rady Pożytku i organizować jej działania?
Centrum Komunikacji Społecznej zaprasza do konsultowania uchwały w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Propozycja zmian w trybie wyborów wypłynęła od organizacji pozarządowych, które ją zgłosiły w czasie konsultowania Programu Rozwoju Współpracy do 2025 r. Podjęcie prac nad sformułowaniem tych zmian zostało zapisane jako jedno z zadań priorytetowych na 2023 w Rocznym programie współpracy m.st. Warszawy i organizacji w 2023.
Pierwsza dyskusja na ten temat odbyła się w grudniu 2022 r. podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego.
W projekcie uchwały m.in.:
- określono termin, w jakim Prezydent m.st. Warszawy ogłasza nabór kandydatów do nowej Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (nie później niż na 60 dni przed upływem 3 lat od rozpoczęcia kadencji WRDPP),
- określono dłuższy termin na zgłaszanie kandydatur (21 dni od dnia ogłoszenia wyborów, a nie 14 dni, jak było do tej pory),
- określono nowe wymagania dla osób kandydujących, z których wynika także, że zmienić by się miały zasady, według których zgłaszano kandydatury osób do WRDPP; do tej pory kandydaci i kandydatki mogli być zgłaszani tylko przez komisje dialogu społecznego; obecnie proponuje się zapisy, według których prawo kandydowania przysługuje osobie pełnoletniej posiadającej obywatelstwo polskie, która przedstawi m.in. listę poparcia 5 organizacji albo jednej z komisji dialogu społecznego;
- określono termin rozpoczęcia wyborów po zakończeniu procesu zgłaszania kandydatur (nie poźniej niż 7 dni);
- określono nowy termin na przeprowadzenie wyborów (nie krócej niż 7 dni),
- określono nową liczbę kandydatur, na które może oddać głosy jedna organizacja w czasie głosowania (nie więcej niż 6, było nie więcej niż 12),
- przewidziano możliwość elektronicznego przesłania formularza z oddanymi głosami
- określono termin, w którym Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenie nowej Rady (nie krótszy niż 7 dni od dnia powołania członków WRDPP)
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i formularz do zgłaszania uwag.
Konsultacje trwają do 5 marca 2023,
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Prześlij wypełniony formularz:
- mejlem na ngo@um.warszawa.pl
- pocztą na adres Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
- faksem: 22 443 34 02
Weź udział w spotkaniu online:
28 lutego 2023 (wtorek) o17 na platformie MS Teams.
W sprawie ustanowienia pomnika przyrody na Białołęce
Biuro Ochrony Środowiska zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie ustanowienia pomnika przyrody – dębu szypułkowego rosnącego na terenie działki ewid. nr 4/11 z obrębu 4-01-22 przy ulicy Światowida, w dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.
Konsultacje trwają do 27 lutego 2023.
W sprawie określenia wykazu kąpielisk i sezonu kąpielowego na 2023 rok
Biuro Ochrony Środowiska zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie określenia wykazu kąpielisk i sezonu kąpielowego na terenie miasta stołecznego Warszawy w 2023 roku.
Konsultacje trwają do 27 lutego 2023 r.
W sprawie ustanowienia formy ochrony przyrody na Ursynowie
Biuro Ochrony Środowiska zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie ustanowienia formy ochrony przyrody – głazu – granitu biotytowo-hornblendowego zlokalizowanego na terenie działki ewid. nr 114/2 z obrębu 1-10-12 przy ulicy Nowoursynowskiej 164, w dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.
Konsultacje trwają do 5 marca 2023 r.
Strefa czystego transportu w Warszawie?
Warszawa zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do miasta najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom. Do 25 kwietnia trwają konsultacje społeczne z mieszkańcami.
Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: sct@um.warszawa.pl lub przez formularz dostępny na stronie konsultacji. W najbliższych tygodniach odbędą się również spotkania online oraz dyżury konsultacyjne w różnych dzielnicach miasta. Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie konsultacji: transport.um.warszawa.pl/sct
W ramach konsultacji odbędą się również spotkania online oraz dyżury konsultacyjne w różnych dzielnicach miasta.
- 8 marca (środa) o 17:30
- na YouTubie – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
- na platformie ClickMeeting – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na sct@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym
- 22 marca (środa) o 17:30
- na YouTubie – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
- na platformie ClickMeeting – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na sct@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym
podczas dyżurów konsultacyjnych
- 6 marca (poniedziałek), między 16 a 20, klubokawiarnia w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie przy ulicy Nowolipie 25B
- 16 marca (czwartek), między 16 a 20, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy alei Armii Ludowej 9 (wejście od podwórka)
- 29 marca (środa), między 16 a 20, Centrum Kreatywności Targowa, ulica Targowa 56
Więcej informacji o tym, jak wziąć udział w tych konsultacjach >
Jaka uchwała krajobrazowa dla Warszawy?
Władze Warszawy przystępują do konsultacji społecznych, w ramach wyłożenia do publicznego wglądu (zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), projektu uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Jest ona potocznie nazywana uchwałą krajobrazową.
Projekt uchwały konsultowany jest już po raz trzeci. Pierwszy raz prezentowany był w 2017 roku i wzbudził on wówczas wielkie zainteresowanie opinii publicznej. W 2018 roku zaktualizowany dokument został wyłożony do publicznego wglądu w trybie ustawowym. Po rozpatrzeniu uwag, przedłożyliśmy projekt uchwały Radzie Miasta Stołecznego Warszawy. Radni niemal jednogłośnie przyjęli dokument 16 stycznia 2020 roku.
Uchwała została jednak uchylona przez Wojewodę Mazowieckiego. O jej dalszych losach rozstrzygnęły sądy administracyjne kolejnych instancji. Proces ten trwał dwa lata. W wyniku orzeczeń sądów m.st. Warszawa zostało zobowiązane do ponownego uzgodnienia i wyłożenia dokumentu.
Konsultacje planów miejscowych
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Aktualnie trwają konsultacje planów miejscowych dla:
- obszaru w rejonie ulic Żwirki i Wigury, Rostafińskich i Kulskiego
- obszaru po północnej stronie ulicy Filipiny Płaskowickiej
- rejonu Nowodworów Północnych
Do 7marca można także wziąć udział w konsultacjach projektu zabudowy zgłoszonego przez dewelopera na terenie fabryki Perun na Kamionku przy ul. Grochowskiej >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23