Pierwsza grupa uczestników projektu "Żyjesz aktywne - myślisz pozytywnie" odebrała certyfikaty ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych) oraz świadectwa ukończenia szkoleń z programowania stron i grafiki komputerowej. Celem głównym projektu jest kompleksowe wsparcie specjalistyczne, doradcze i szkoleniowe dla 40 osób niepełnosprawnych ruchowo z terenu subregionu konińskiego w okresie od 1 października 2010 r. do 30 lipca 2012 r.
Wielka radość towarzyszyła uczestnikom projektu (osobom niepełnosprawnym), a także organizatorom, którzy podkreślali wielkie zaangażowanie grupy. Prowadzący szkolenie podkreślali, że z przyjemnością pracowali z tak zdyscyplinowaną, silnie zmotywowaną i chętną do pracy grupą. Z prawdziwą przyjemnością podsumowano blisko roczną współpracę. Są już pierwsze efekty: Daniel znalazł pracę, Kasia współtworzy nową spółdzielnie socjalną Otwarci i zajmuje się tam grafiką komputerową, Zbyszek wydaje swoją książkę, a Maciek finalizuje pomysł na biznes.
Projekt wyraźnie wyróżnia się spośród wielu oferowanych przez różne firmy ofert. Niezwykła atmosfera wśród uczestników sprzyja wzajemnemu motywowaniu się do ciężkiej pracy. Tutaj nie ma przymusu - udział biorą tylko ci, którzy naprawdę chcą. Chętnie nawzajem sobie pomagają i tworzą zgraną ekipę. Przyjazny klimat to również zasługa miejsca realizacji projektu - Centrum Południowa (uruchomiona niedawno siedziba Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w Koninie). To jednocześnie dowód, jak inwestycja współfinansowana ze środku Unii Europejskiej pozwala rozwinąć skrzydła i działalność oraz umożliwia Fundacji obejmować opieką coraz więcej osób.
Celem głównym projektu jest kompleksowe wsparcie specjalistyczne, doradcze i szkoleniowe dla 40 osób niepełnosprawnych ruchowo z terenu subregionu konińskiego w okresie od 1 października 2010 r. do 30 lipca 2012 r. Zwiększą one swoje kompetencje społeczne, rozwiną umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z życiem społecznym oraz z życiem zawodowym, a także nauczą się samodzielnego i aktywnego poszukiwania pracy.
Uczestnicy projektu mają zaoferowane różne formy wsparcia:
- średnio 4 spotkania w miesiącu to zajęcia aktywnej rehabilitacji: nauka techniki jazdy, pokonywanie barier architektonicznych, samoobsługi - czynności higieny osobistej. To pierwszy krok do zwiększenia samodzielności i uwierzenia w swoją szansę na rynku pracy,
- warsztaty kompetencji społecznych z doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym, prawnikiem i psychologiem,
- spotkania z doradcą pierwszego kontaktu i doradcą zawodowym, który indywidualnie z każdym uczestnikiem analizuje sytuację, zasoby i możliwości, motywuje do aktywności zawodowej, tworzy plany aktywizacji zawodowej,
- kurs na europejski certyfikat umiejętności komputerowych obejmujący podstawy technik informatycznych, użytkowanie komputerów, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafikę menadżerską i prezentacyjną, usługi w sieciach informatycznych,
- kurs grafiki komputerowej,
- kurs programowania stron internetowych.
Udziału w projekcie tworzy uczestnikom możliwość usamodzielnienia i zwiększenia wiary w lepszą przyszłość, dla której warto podejmować trud.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.