Po ponad dwóch latach działalności Fundacja Otwarty Dialog zamknęła warszawskie centrum “Ukraiński Świat”. Było to pierwsze i największe centrum pomocy dla licznie przybywających do Polski Ukraińców. Od początku działalności udzieliło pomocy ponad 30 000 osób. Przyczyną zamknięcia centrum są ograniczenia finansowe Fundacji oraz brak możliwości rozwijania w obecnym lokalu równoległych projektów, które umożliwiłyby finansowanie działalności pomocowej.
W “Ukraińskim Świecie”, prowadzonym w historycznym lokalu przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie, promowana była ukraińska kultura, prowadzono projekty integracji imigrantów ze społecznością polską, toczyły się poświęcone Ukrainie i krajom wschodnim debaty na tematy społeczne i polityczne. Centrum odwiedzali wybitni ukraińscy i polscy intelektualiści, dziennikarze, działacze społeczni i politycy. Odbywały się w nim pokazy filmów, wystawy obrazów i karykatur, funkcjonowało pierwsze na świecie Muzeum Majdanu i ukraińska biblioteka. Ćwiczył w nim Ukraiński Teatr Eksperymentalny, prowadzone były zajęcia hopaka bojowego, spotkania bractwa kozackiego, próby zespołów wokalnych, a także transmisje wydarzeń sportowych.
Fundacja Otwarty Dialog zapewniała także liczne formy pomocy dla imigrantów: bezpłatną pomoc psychologiczną (istotną w przypadku osób z objawami stresu postraumatycznego, nabytego w wyniku wydarzeń na Majdanie i wojny z Rosją), kursy języka polskiego, ukraińskiego, angielskiego i niemieckiego oraz porady w zakresie legalizacji pobytu, uzyskiwania statusu uchodźcy i innych form ochrony na terytorium Polski, poszukiwania i podejmowania pracy, a także mieszkania oraz szkół dla dzieci. Porady prawne były możliwe dzięki okresowo dyżurującym prawnikom. Członkowie zespołu “Ukraińskiego Świata” wspierali ośrodki dla uchodźców i Urząd ds. Cudzoziemców jako tłumacze i mediatorzy kulturowi, prowadzili również warsztaty dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.
"Ukraiński Świat" był przedmiotem licznych publikacji w mediach zagranicznych dotyczących stosunku Polski do imigrantów, stanowiąc wybijający się, pozytywny przykład kooperacji władz i organizacji pozarządowych na polu rozwiązania problemów migracyjnych.
W 2015 r. w centrum odbywały się codzienne, otwarte dla mieszkańców stolicy i turystów koncerty chopinowskie, organizowane razem ze Stowarzyszeniem Smolna.
Centrum stało się ważnym ośrodkiem dystrybucji pomocy humanitarnej - zarówno dla potrzebujących w Polsce, jak i przesiedleńców oraz żołnierzy na Ukrainie. To stąd wyjeżdżały słynne transporty hełmów i kamizelek kuloodpornych dla członków ukraińskich batalionów ochotniczych. W roku 2014 r. Fundacja Otwarty Dialog i EuroMajdan Warszawa przekazały pomoc o wartości przeszło 1 miliona złotych. W “Ukraińskim Świecie” prowadzone były zbiórki na rzecz wsparcia Ukrainy.
Działalność centrum nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony warszawskiego samorządu i zaangażowania setek wolontariuszy - zainteresowanych Ukrainą Polaków, jak i Ukraińców mieszkających w Polsce.
Według posiadanych przez nas informacji lokal jest przedmiotem sporu sądowego władz miasta ze spadkobiercami jego przedwojennych właścicieli.
Centrum Informacyjne dla Obywateli Ukrainy zostało uruchomione z inicjatywy Urzędu m. st. Warszawy i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego 21.02.2014 r. we współpracy z Urzędem do Spraw Cudzoziemców i Strażą Graniczną oraz organizacjami pozarządowymi w związku z wydarzeniami na kijowskim Majdanie. W tym okresie pojawili się w Polsce pierwsi potrzebujący pomocy Ukraińcy - zagrożeni prześladowaniami oraz ranni aktywiści Majdanu i ich rodziny. Przejmując odpowiedzialność od miasta i rozszerzając zakres działalności, 07.04.2014 r. Fundacja Otwarty Dialog razem z EuroMajdanem Warszawa dokonały oficjalnego otwarcia działalności centrum “Ukraiński Świat”. Było to możliwe dzięki porozumieniu z Urzędem Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.
Emigranci mogą skorzystać z pomocy psychoterapeuty. W ramach pomocy prawnej prowadzone są konsultacje dotyczące procedury uchodźczej, przedłużania czasowego pobytu w Polsce, uzyskania zezwolenia na pracę, a także spraw dotyczących małżeństwa z cudzoziemcem, praw rodzicielskich, założenia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz podpisywania umowy najmu. Wolontariusze pośredniczą także w kontaktach z ambasadą w celu wyrobienia paszportu lub wizy. Wszelka pomoc jest świadczona zarówno w języku ukraińskim jak i rosyjskim. W "Ukraińskim Świecie" odbywają się również zajęcia językowe oraz taneczne.
W „Ukraińskim Świecie” organizowane są także warsztaty, spotkania indywidualne i grupowe poświęcone sposobom aktywnego i skutecznego poszukiwania pracy w Polsce. Prowadzone są działania na rzecz adaptacji i przyswojenia nowych warunków życia w obcym kraju. Wolontariusz świadczą pomoc w zakresie szukania pracy i przygotowania materiałów aplikacyjnych. W centrum dyżury odbywają – oprócz pracowników Fundacji - wolontariusze, którzy pomagają w tłumaczeniach, znajdywaniu lokum oraz zbiórce ubrań, leków i innych artykułów pierwszej potrzeby. Ich wsparcie ma fundamentalną rolę dla funkcjonowania centrum.
Nowy Świat 63 to również miejsce zbiórek charytatywnych, dla walczących i osób poszkodowanych w wyniku konfliktu. Każdy może przyjść przekazać w ręce wolontariuszy produkty odzieżowe i dziecięce w dobrym stanie oraz żywność o przedłożonym terminie przydatności i chemię gospodarczą. Na miejscu emigranci mogą otrzymać odzież. Regularnie z "Ukraińskiego Świata" wyruszają transporty darów do poszkodowanych na Ukrainie.
Wszystkie wydarzenia i usługi w "Ukraińskim Świecie" są bezpłatne.
Źródło: Fundacja Otwarty Dialog