Bar, kawiarnia czy biblioteka? W Warszawie powstaje mapa miejsc przyjaznych wszystkim
W Warszawie powstaje sieć miejsc, w których każdy będzie mógł poczuć się jak u siebie. Projekt „Równe Miejsce” to inicjatywa, która ma na celu stworzenie przestrzeni wolnych od dyskryminacji.
W wydarzeniu wzięli udział: zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, pełnomocniczka ds. kobiet i równego traktowania Aldona Machnowska-Góra, koordynator projektu z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego Krzysztof Kumor oraz Michał Borkiewicz, przedstawiciel miejsc, które jako pierwsze przystąpiły do nowo powstającej sieci – BarKa, Plac Zabaw i Plan B.
Celem inicjatywy jest stworzenie sieci lokali usługowych wolnych od dyskryminacji, w których każdy, bez względu na pochodzenie, płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność czy status społeczny, może czuć się mile widziany. W projekcie mogą brać udział zarówno podmioty prywatne, jak i miejsce instytucje oferujące swoją ofertę bezpłatnie (biblioteki, przychodnie, centra sportowe itp.).
Podmioty przystępujące do sieci mogą liczyć na wsparcie eksperckie w zakresie wdrażania polityk równościowych, szkolenia personelu i konsultacji merytorycznych w zakresie równości i niedyskryminacji.
Wiceprezydentka Warszawy podczas swojego wystąpienia podkreśliła, jak istotna jest rola stolicy w promowaniu otwartości i równości.
„Projekt jest kolejnym krokiem w dążeniu Warszawy, do tego żeby była miastem w pełni równym, miastem, w którym każdy i każda czuje się bezpiecznie i to w każdym miejscu”, powiedziała Aldona Machnowska-Góra.
Koordynator projektu omówił założenia inicjatywy oraz plany na najbliższe miesiące.
„Mimo że Warszawa staje się miastem coraz bardziej różnorodnym, wciąż istnieją nierówności i wykluczenie, które wymagają zaadresowania i naszej zdecydowanej postawy. Ten projekt jest odpowiedzią na te potrzeby”, podkreślił Krzysztof Kumor.
Podczas konferencji głos zabrał również Michał Borkiewicz, przedstawiciel miejsc, które jako pierwsze przystąpiły do sieci. Opowiedział o swoich doświadczeniach i motywacjach do udziału w projekcie.
„Cieszymy się z tego, że nasze miejsca odwiedzają osoby bardzo różne i mogą się u nas czuć bezpiecznie. Tworzenie bezpiecznych przestrzeni jest dla nas głównym celem”, powiedział Borkiewicz.
W czasie konferencji Michał Borkiewicz w imieniu trzech pierwszych podmiotów przystępujących do Sieci „Równe Miejsce” podpisał „Deklarację przyjęcia Kodeksu równego traktowania w usługach”, dokument, który stanowi między innymi, że podmiot przystępujący do sieci „respektuje obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące niedyskryminacji i równego traktowania w dostępie do dóbr i usług oraz dokłada wszelkich starań, aby zapewnić ich przestrzeganie” oraz „nie akceptuje jakiejkolwiek formy przemocy i nierównego traktowania w szczególności ze względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne i narodowe, kolor skóry, religię, wyznanie lub bezwyznaniowość, status majątkowy, stan zdrowia, tożsamość płciową czy orientację seksualną”.
Jako goście w konferencji wzięły między innymi osoby z Teatru Guliwer, Muzeum POLIN oraz z Centrum Wielokulturowego.
Projekt „Równe Miejsce” ma na celu zbudowanie szerokiej sieci współpracy miejsc usługowych w Warszawie, które będą promować równość i różnorodność.
Więcej informacji na temat projektu oraz lista miejsc uczestniczących w sieci dostępna jest na stronie internetowej projektu: www.rownemiejsce.waw.pl.
Nagranie konferencji prasowej:
Kontakt dla zainteresowanych:
Krzysztof Kumor
tel.:+48 535 007 295
@: kkumor@ptpa.org.pl