Komisja rewizyjna nie zatwierdza lub nie opiniuje sprawozdania finansowego. Co zrobić?
Zapisy statutów niektórych stowarzyszeń zobowiązują je do tego, aby sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone lub zaopiniowane przez komisję rewizyjną. Co zrobić, jeśli komisja rewizyjna uchyla się od wywiązania z tego obowiązku? Doradczyni poradnik.ngo.pl odpowiada na to pytanie.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Obowiązki komisji rewizyjnej
W niektórych stowarzyszeniach jest to obowiązek zapisany w statucie, dlatego nie można przyjąć sprawozdania finansowego bez opinii komisji rewizyjnej – wtedy opinia powinna mieć formę uchwały.
Gdy nie ma czasu na dwa walne zebrania
Dwie części walnego zebrania
Podczas pierwszej części walnego zebrania członkowie i członkinie stowarzyszenia, po zapoznaniu się z sytuacją (zarzutami wobec komisji), powinni odwołać starą komisję rewizyjną i dokonać wyboru nowej komisji. Następnie w trakcie przerwy w obradach walnego nowa komisja spotyka się i podejmuje uchwałę opiniującą sprawozdanie. Uchwała ta powinna dodatkowo uwzględniać fakt zapoznania się ze sprawozdaniem finansowym przez nowych członków organu kontroli jeszcze przed zebraniem.
W drugiej części spotkania walne zebranie członków zapoznaje się z opinią komisji i dokonuje zatwierdzenia sprawozdania finansowego organizacji.
Dwa walne zebrania
PODSTAWA PRAWNA:
-
Statut stowarzyszenia (regulacje dotyczące precyzyjnie określonych kompetencji są zawarte w statucie każdego stowarzyszenia)
- Ustawa Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 210)
Art. 10
- Statut stowarzyszenia określa w szczególności:
- Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 z późn. zm.)
Art. 4a
-
Kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe, skonsolidowane sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej spełniały wymagania przewidziane w ustawie.
- Kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki odpowiadają solidarnie wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem stanowiącym naruszenie obowiązku wynikającego z ust. 1.
Art. 53
- Roczne sprawozdanie finansowe jednostki, z zastrzeżeniem ust. 2b (ust. 2b dotyczy oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, przyp. red.), podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. (...).
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23