Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Komisja Europejska inauguruje 7 grudnia 2016 r. Europejski Korpus Solidarności. Od dziś młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat mogą zaangażować się w działania na rzecz społeczeństwa w całej UE oraz uzyskać wartościowe doświadczenia i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy zawodowej.
Komisja Europejska inauguruje dziś – zaledwie dwa miesiące po zapowiedzi przewodniczącego Jeana Claude'a Junckera – Europejski Korpus Solidarności. Jest to pierwszy rezultat działań wskazanych jako priorytetowe w planie z Bratysławy.
Reklama
Komisja przedstawiła dziś także szereg środków na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, poprawy i modernizacji edukacji, zwiększenia inwestycji w umiejętności młodych ludzi oraz poszerzenia możliwości podejmowania nauki lub studiów za granicą.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: Europejski Korpus Solidarności zapewni nowe możliwości młodym ludziom pragnącym wnieść znaczący wkład na rzecz społeczeństwa oraz wyrazić solidarność z innymi – postawę, którą należy propagować na świecie i w Unii Europejskiej. Solidarność zawsze stanowiła dla mnie esencję idei Unii Europejskiej. To co łączy Europę, to nie traktaty ani interesy przemysłowe i gospodarcze, lecz wartości. A wolontariusze wcielają w życie europejskie wartości każdego dnia.
Przestawione dziś wnioski po raz pierwszy łączą na szczeblu unijnym różne formy działania, którym przyświeca wspólny cel: tworzenie nowych możliwości ludzi młodych.
Europejski Korpus Solidarności
Członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności będą mogli uczestniczyć w projektach z zakresu wolontariatu bądź z zakresu rozwoju zawodowego (takich jak praktyki, przyuczenie do zawodu lub praca zawodowa) przez okres od 2 do 12 miesięcy.
Będą mogli zaangażować się w wiele różnych działań w obszarach, takich jak: edukacja, ochrona zdrowia, integracja społeczna, pomoc przy dystrybucji żywności, budowa schronisk, przyjmowanie, wspieranie i integracja imigrantów i uchodźców, ochrona środowiska naturalnego lub zapobieganie klęskom żywiołowym. Osoby pragnące przyłączyć się do Europejskiego Korpusu Solidarności muszą zadeklarować swoje zaangażowanie w realizację misji Korpusu oraz przestrzegać jego zasad. Każda z organizacji uczestniczących musi zobowiązać się do przestrzegania Karty Europejskiego Korpusu Solidarności, w której określono prawa i obowiązki na wszystkich etapach uczestnictwa w tej inicjatywie.
Od dziś zainteresowane osoby w wieku od 17 do 30 lat mogą zarejestrować się na stronie internetowej Europejskiego Korpusu Solidarności: https://ec.europa.eu/info/eu-solidarity_pl. Osoby biorące udział w projektach muszą mieć co najmniej 18 lat. Założeniem Europejskiego Korpusu Solidarności jest to, aby do 2020 r. w jego szeregi wstąpiło pierwsze 100 tys. młodych Europejczyków.
Gwarancja dla młodzieży
Zwalczanie bezrobocia osób młodych jest jednym z najważniejszych priorytetów UE. Wspieranie zatrudnienia jest przedmiotem wspólnego zainteresowania państw członkowskich, a Komisja pomaga im w tych staraniach za pomocą szeregu strategii politycznych i działań.
W tym celu trzy lata temu uruchomiono program unijnej gwarancji dla młodzieży oraz Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Od 2013 r. liczba młodych bezrobotnych w UE spadła o 1,6 mln, a liczba młodzieży niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się zmniejszyła się o 900 tys. Te trendy sugerują, że gwarancja dla młodzieży wspierana przez Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych przyczynia się do poprawy sytuacji. Około 9 mln młodych ludzi przyjęło ofertę i w większości przypadków była to oferta zatrudnienia.
Aby zapewnić pełne i trwałe wdrożenie gwarancji dla młodzieży oraz wdrożyć tę inicjatywę w regionach, gdzie najbardziej jest potrzebna, Komisja zaproponowała niedawno zwiększenie puli dostępnych środków o dodatkowe€ 2 mld euro. Pozwoli to objąć gwarancją dla młodzieży całą Europę i wesprzeć do 2020 r. dodatkowy milion młodych osób.
Mobilność w czasie praktyk zawodowych
Należy również zwiększyć szanse młodzieży na zatrudnienie. Nauka i studia w innym kraju oferują młodym ludziom dużą wartość dodaną, jeśli chodzi o rozwijanie umiejętności, poprawę możliwości kariery zawodowej oraz wzmocnienie obywatelstwa europejskiego. Z możliwości tych powinno korzystać więcej młodych ludzi, pochodzących ze wszystkich warstw społecznych.
W związku z tym Komisja rozszerzy program Erasmus+ o inicjatywę ErasmusPro służącą wspieraniu długoterminowych staży zawodowych za granicą. Komisja przedstawi również propozycję ram jakości dla staży zawodowych, określających najważniejsze zasady opracowywania i realizacji staży zawodowych na wszystkich szczeblach. W 2017 r. powstanie służba wspierająca przyuczanie do zawodu zgodnie z zapotrzebowaniem. Jej pomoc będzie kierowana do państw wprowadzających lub reformujących system staży zawodowych.
Zapewnienie wysokiej jakości edukacji
W ramach ogłoszonych dziś środków Komisja przedstawiła szereg działań mających pomóc państwom członkowskim w zapewnianiu wszystkim młodym ludziom wysokiej jakości edukacji. Tylko taka edukacja umożliwia bowiem zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pełnego udziału w życiu społecznym, reagowania na nowe możliwości i podejmowania wyzwań związanych z globalizacją i zmianami technologicznymi.
Kontekst
W swoim orędziu o stanie Unii z 2016 r. przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział zamiar zwiększenia wysiłków na rzecz młodzieży. Zapowiedział przede wszystkim stworzenie Europejskiego Korpusu Solidarności – inicjatywy będącej elementem szerszego programu działań zmierzających do większej integracji młodych ludzi w społeczeństwie: Nie mogę uznać i nigdy nie uznam za normalne tego, że Europa jest i pozostaje kontynentem bezrobocia młodzieży. Nie mogę też pogodzić się z faktem, że pokolenie urodzonych między rokiem 1980 a 2000, tzw. pokolenie Y, może być pierwszym od 70 lat pokoleniem biedniejszym niż ich rodzice.[…] Będziemy kontynuować realizację programu gwarancji dla młodzieży w całej Europie, poprawiając kwalifikacje Europejczyków i docierając do najbardziej potrzebujących młodych ludzi i regionów.
Podczas szczytu w Bratysławie, który odbył się dnia 16 września 2016 r., szefowie państw i rządów 27 państw członkowskich potwierdzili swoje zaangażowanie w walkę z bezrobociem młodzieży oraz w tworzenie nowych możliwości dla ludzi młodych. W planie z Bratysławy wskazano konkretne oczekiwane rezultaty i terminy ich osiągnięcia, aby zapewnić wszystkim obiecującą przyszłość gospodarczą, zachować nasz styl życia i zagwarantować młodzieży więcej możliwości. Rada zobowiązała się m.in. że do końca roku podejmie decyzję w sprawie unijnego wsparcia dla państw członkowskich w zakresie walki z bezrobociem wśród młodzieży oraz decyzję w sprawie wzmocnienia unijnych programów skierowanych do młodzieży.
4 października 2016 r. Komisja przedstawiła sprawozdanie dotyczące głównych osiągnięć gwarancji dla młodzieży i Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych od momentu ich uruchomienia w 2013 r.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.