KMO, czyli Klub Młodego Odkrywcy z Rożyńska Wielkiego, wciąż aktywnie działa. 12 stycznia członkowie Klubu udadzą się z wizytą do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas wizyty młodzi Klubowicze będą mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu eksperymentów i nauki.
– Podczas zajęć KMO dzieci wykonują eksperymenty rozwijające ich aktywność i kreatywność. Wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ma być zachętą dla dzieci do kontynuacji działań związanych z funkcjonowaniem Klubu – mówi Daniel Kowalski, jeden z wolontariuszy pomagających przy realizacji programu.
Wyjazd Rożyńskiego KMO możliwy jest dzięki realizacji programu „Świetlica Moje Miejsce” finansowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Fundację PZU. Projekt realizuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Rożyńskiej.
Czym jest Klub Młodego Odkrywcy?
To miejsce, gdzie każdy może zostać badaczem. Nie oceniamy stanu wiedzy, nie stawiamy ocen. Tu nikt nie popełnia błędu. Bawimy się i zachęcamy do weryfikowania własnych hipotez.
W Klubach nie dajemy gotowych rozwiązań. Na własną rękę i zgodnie z własnymi zainteresowaniami klubowicze wraz z opiekunami szukają odpowiedzi na naukowe pytania.
Kluby to przestrzeń dla eksperymentowania, konstruowania, dyskutowania i samodzielnego odkrywania świata. Zagadnienia naukowe przestają być problemem ukrytym za wzorami z podręczników, a stają się żywymi kwestiami, które można zaatakować, zgłębić i pojąć.
Dla kogo jest Klub Młodego Odkrywcy?
Kluby Młodego Odkrywcy mogą być zakładane w szkołach, świetlicach, domach kultury i innych placówkach oświatowych. Każdy klub musi mieć swojego dorosłego opiekuna, który zarejestruje w serwisie jego działalność i będzie aranżował cykliczne spotkania dla klubowiczów.
Spotkania klubów najczęściej odbywają się poza lekcjami szkolnymi, popołudniami lub np. w soboty. Każde z nich jest przygotowane zarówno pod względem organizacyjnym, jak i materiałowo-technicznym przez prowadzącego, z pomocą klubowiczów.
Kluby Młodego Odkrywcy operują najprostszymi materiałami – łatwo dostępnymi, tanimi, z odzysku. Nasze eksperymenty nie wymagają drogiego i specjalistycznego sprzętu. Klubowicze mają więc szansę powtórzenia eksperymentu w domu, na podwórku czy wśród swoich przyjaciół.
Czym jest serwis internetowy Klubów Młodego Odkrywcy?
Kluby tworzą swoją sieć w całej Polsce. Bycie klubowiczem to przynależność do społeczności odkrywców. Serwis www.kmo.org.pl to miejsce wymiany doświadczeń, wzajemnej inspiracji i zdrowej rywalizacji.
Tu można wymieniać opinie odnośnie eksperymentów, dodawać własne zdjęcia, filmy i komentarze, brać udział w konkursach organizowanych specjalnie dla nich przez Centrum Nauki Kopernik. Klubowicze mogą zawierać i kontynuować znajomości, dzielić się ze sobą swoimi odkryciami, planować i przeprowadzać wspólne projekty badawcze.
Powyższe informacje pochodzą ze strony internetowej www.kmo.org.pl. Zachęcamy do jej odwiedzania i tworzenia swoich Klubów. W naszym województwie jest ich niestety bardzo mało.