(PAP) Trwa dziewiąta edycja programu "Po stronie natury", w ramach którego Żywiec Zdrój wraz z partnerami sadzi drzewa, aby chronić zasoby wody w Polsce. To wyjątkowa inicjatywa, do której mogą przyłączyć się wszyscy wrażliwi na kwestie ekologii. Wystarczy wziąć udział w akcji konsumenckiej lub odwiedzić jeden z pikników ekologicznych organizowanych w ramach programu.
"Natura nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać, bo to od nas zależy jaki świat zostawimy naszym dzieciom. To właśnie woda prosto z natury jest optymalna dla zdrowia, a drzewa pozwalają chronić jej zasoby. Dlatego w ramach programu ‘Po stronie natury’, wspólnie z partnerami i konsumentami, sadzimy drzewa. Troska o zdrowie naszych dzieci i przyszłych pokoleń jest dużą motywacją dla nas - dorosłych. W tym roku program prowadzony jest na niespotykaną dotąd skalę, tak aby w działania mógł włączyć się każdy" - mówi Inga Songin, dyrektor marketingu i PR Żywiec Zdrój.
W Polsce mamy trzy razy mniej wody pitnej niż wynosi średnia europejska.
Chcąc chronić te cenne zasoby, partnerzy programu „Po stronie natury”:
Żywiec Zdrój, Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Fundacja Ekologiczna Arka sadzą drzewa. To właśnie one zapewniają odpowiednią wierzchnią warstwę gleby. Dzięki temu woda jest przez nią wchłaniana i dociera do źródeł położonych pod ziemią. Z myślą o ochronie zasobów wodnych dla obecnych i przyszłych pokoleń partnerzy programu sadzą w tym roku kolejny, już 6 milion drzew.
Program „Po stronie natury” to również cykl pikników ekologicznych, na których można otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za 10 plastikowych butelek. Na uczestników cyklu wydarzeń przygotowano liczne atrakcje i zabawy edukacyjne dające możliwość na poszerzenie wiedzy na temat ekologii. Dodatkowo w ramach programu, w aż 100 punktach, zlokalizowanych przed sklepami Biedronki na terenie całego kraju będzie można otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za plastikowe butelki.
"Do sadzenia drzew zachęca Martyna Wojciechowska - ambasadorka programu:
Jestem po stronie natury nie tylko dla siebie - robię to przede wszystkim dla mojego dziecka. Chcę, aby moja córka była szczęśliwa, mogła cieszyć się pięknem przyrody, żeby miała czystą wodę. Drzewa nie tylko produkują tlen, chronią przed suszami i powodziami, ale mają również wpływ na zasoby wodne. Dzięki drzewom mamy więcej czystej wody - my i nasze dzieci" - mówi Martyna Wojciechowska.
Wszystkie informacje na temat programu znaleźć można na:
Materiał wideo dostępny pod adresem:
O programie
Po Stronie Natury to ogólnopolski program, którego celem jest działanie na rzecz ochrony zasobów naturalnych z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków. W ramach tegorocznej 9. edycji sadzimy kolejny, już szósty milion drzew. Edukujemy o roli, jaką drzewa odgrywają w przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na zapewnienie zasobów wody na przyszłość, bo im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze. We wspólne akcje angażujemy również konsumentów, bo nawet małe gesty mają wielkie znaczenie, i od wielu lat konsekwentnie prowadzimy realne działania na rzecz natury. Dotychczas posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy blisko 1000 km szlaków turystycznych, a także dofinansowaliśmy 115 inicjatyw ekologicznych. Organizatorem programu jest Żywiec Zdrój oraz Partnerzy: Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Fundacja Arka. Działania wspiera ambasadorka - Martyna Wojciechowska.
Partnerzy programu
Żywiec Zdrój
Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej i największym producentem w kategorii napojów bezalkoholowych. Firma została również uznana za najbardziej odpowiedzialną publicznie wśród producentów w Polsce. Żywiec Zdrój to marka z misją - zachęca ludzi do picia zdrowiej i jest po stronie natury. Dlatego od lat prowadzi programy edukacyjne. Najbardziej znane to „Po stronie natury”, którego celem jest działanie na rzecz natury i „Mamo, Tato, wolę wodę”, poprzez który firma wspiera rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, szczególnie zdrowego nawyku picia wody.
Lasy Państwowe
Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Powstała w 1924 r. i dziś w imieniu skarbu państwa zarządza ponad 3/4 powierzchni lasów w Polsce (ok. 7,5 z 9,3 mln ha). Tuż po zakończeniu II wojny światowej lesistość wynosiła zaledwie 21 proc. Obecnie jest to 29,5 proc. i nadal lasów w Polsce przybywa. Leśnicy dbają też, żeby lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Leśnicy dbają również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, uniwersalny i ekologiczny surowiec, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym, polskim stowarzyszeniem skupiającym ponad 65000 turystów oraz krajoznawców.
Rozwija turystykę kwalifikowaną (głównie pieszą, górską, narciarską, rowerową i żeglarską), promuje krajoznawstwo, szkoli kadry turystyczne, prowadzi ponad 100 obiektów noclegowych o różnym standardzie, służących turystyce aktywnej oraz opiekuje się siecią ponad 60000 km szlaków turystycznych. Wspiera i popularyzuje ochronę przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Uczestniczy w regionalnych inicjatywach mających na celu rozwój różnych form turystyki.
Fundacja ekologiczna ARKA
Fundacja Ekologiczna ARKA łączy ekologię z działaniami społecznymi.
Naszą pasją jest edukacja ekologiczna. Prowadzimy ogólnopolskie, innowacyjne akcje i kampanie. Angażujemy w działania ekologiczne miliony Polaków. ARKA została założona 2005 roku przez Wojciecha Owczarza.
Współpracujemy z samorządem lokalnym, biznesem, organizacjami pozarządowymi, szkołami i przedszkolami. Uczymy poprzez zabawy, gry, instalacje przestrzenne, nowoczesne technologie. Najważniejsze programy
ARKI: "Kochasz dzieci, nie pal śmieci", "Rower Pomaga", "Listy dla Ziemi", "Kup Deskę", "Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej", "Dzień dobrych uczynków", "Choinki Nadziei", "Dzień Czystego Powietrza".
Żywiec Zdrój za Nielsen - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska (jako suma rynków: Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze - Duże, Średnie, Małe, Sieci Chemiczne, Sklepy Winno-Cukiernicze, Stacje Benzynowe i Kioski); udział wartościowy w 2016 roku w kategorii Wody Butelkowanej z uwzględnieniem tzw. wód smakowych oraz udział wolumenowy w 2016 roku w kategorii Napoje Bezalkoholowe.
Źródło: Centrum Prasowe PAP