„Jest taka buddyjska zasada trzech mądrych małp, którą dostosowuję do własnych potrzeb – może gdybyśmy umieli jednak więcej widzieć, uważniej słuchać i mądrzej mówić, świat byłby lepszy i zarówno nam, jak i ludziom wkoło żyłoby się dużo łatwiej”. Dla Kasi Fabiszak – fantastycznej, pełnej energii i optymizmu dziewczyny, od czasu wolontariatu w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wiele się zmieniło.
Anka Klechniowska: – Kasiu, jak wspominasz swoje fundacyjne początki – czy zanim trafiłaś do PODAJ DALEJ, zetknęłaś się z wolontariatem?
Z sentymentem wspominam też pierwsze szkolenie w Mikorzynie. Uczyliśmy się nie tylko, jak asystować osobom na wózkach, ale sami też siadaliśmy na wózki i uczyliśmy się, jak bezpiecznie upadać. Aktywna Rehabilitacja, spośród wszystkich działań fundacyjnych, zawsze była najbliższa mojemu sercu. To, czego się tam nauczyłam, procentuje teraz, czas w Fundacji to dla mnie czas zbierania doświadczeń, nauki, poznawania wspaniałych ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na to, jaką ścieżkę życiową wybrałam.
W Fundacji PODAJ DALEJ spędziłaś bardzo dużo czasu, co wspominasz najcieplej?
Fundacja to wspólne przeżycia, zetknięcie się z nowymi wyzwaniami, jak półkolonie, praca z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, organizacja koncertów i warsztatów. Niezapomnianym przeżyciem był dla mnie także wyjazd z „Aktywnymi” na Festiwale Sportów Wodnych na Mazurach. To sprawiło, że teraz odważnie podejmuję się nowych wyzwań, jestem wciąż blisko sportu osób niepełnosprawnych.
Przygodę z rugby zaczęłam dopiero w Warszawie. To było niesamowite – współpracowałam z drużyną Four Kings, FAR, a po jakimiś czasie skupiłam się na sędziowaniu. Po pewnym czasie byłam pewna, że chcę na długo związać się z tym sportem. Sędziuję w Polsce, po przyjeździe do Wielkiej Brytanii dostałam możliwość sędziowania zarówno mecze Ligii Brytyjskiej, jak i turnieje europejskie. Rugby na Wózkach jest świetną pasją, za nic nie zamieniłabym jej na cokolwiek innego.
Pozarządowość to Twój pomysł na życie?
Co zmotywowało Cię do wyjazdu za granicę?
Na czym głównie polega różnica między pracą w Polsce i w Anglii?
Jak w Anglii wygląda system opieki oraz aktywizacji osób z niepełnosprawnością?
Ogromną wagę przykłada się do reklamy, do tego, by np. Paraolimpiada w 2012 roku była odbierana i podziwiana nie w mniejszym, a może i nawet większym stopniu niż Olimpiada. W Londynie było mnóstwo bilbordów, a wszystkie zawody były w pełni transmitowane przez jedną z głównych stacji– Channel 4. Ponadto w telewizji podczas Paraolimpiady można było obejrzeć kampanię społeczną „Super Heros”. Dla Paraolimpijczyków oraz Olimpijczyków niezapomnianym wydarzeniem było zaproszenie na spotkanie z Królową Elżbietą II.
Paraolimpiada poprzedziła inne, ważne wydarzenie. We wrześniu 2014 Książę Harry zorganizował swojego rodzaju Paraolimpiadę dla poszkodowanych żołnierzy – Invictus Games – było to duże widowisko, o którym było naprawdę głośno i zaangażowało się wielu sławnych polityków, aktorów i sportowców.
Twoje motto?
Jest taka buddyjska zasada Trzech mądrych małp, którą ja dostosowuję do własnych potrzeb – może gdybyśmy umieli jednak więcej widzieć, uważniej słuchać i mądrzej mówić, świat byłby lepszy, i zarówno nam, jak i ludziom wkoło żyłoby się dużo łatwiej.
Wolontariusze PODAJ DALEJ to kilkudziesięciu fantastycznych i aktywnych ludzi. Jedni są z nami często, inni okazjonalnie a jeszcze inni wybrali nową drogę. Drogę, w której doświadczenia z PODAJ DALEJ procentują tak jak u bohaterki przedstawionego reportażu.
Wolontariuszom oferujemy:
- pomoc w znalezieniu oferty wolontariackiej,
- profesjonalne przeszkolenie (Wolontariat w pierwszych krokach, Asystowanie osobom poruszającym się przy pomocy wózka inwalidzkiego, Pierwsza Pomoc Przedmedyczna, Metody arteterapii w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie),
- zdobycie cennego doświadczenia zawodowego i poszerzenie własnych kompetencji,
- poznanie swoich predyspozycji zawodowych i sprawdzenie się w nowych sytuacjach,
- samorozwój, realizację własnych pomysłów.
Realizujmy się razem! Z nami poznasz satysfakcję, która płynie ze wspólnego i mądrego pomagania innym. Daj sobie szansę. Dołącz do Lokalnego Centrum Wolontariatu w Koninie.
Czekamy na Ciebie w siedzibie Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ Koninie,
62-510 Konin, ul. Południowa 2A