KOMIAŻYK: Przez wiele lat aktywiści z organizacji pozarządowych czynili starania o zachowanie tego wolskiego ostańca – teraz będą musieli pilnować, aby obietnice o jego zagospodarowaniu zostały wypełnione.
Bardzo ucieszyła mnie wiadomość o wpisaniu kamienicy przy ulicy Waliców 14 do wojewódzkiego rejestru zabytków. Jest to ważny obiekt dla historii Woli, zwłaszcza kiedy myślimy o czasach okupacji hitlerowskiej, żydowskim getcie czy powstaniu warszawskim.
Balonik jak pamięć
Kamienica stała się szeroko znana, gdy dziewięć lat temu pojawił się na niej jeden z najbardziej znanych murali: „Kamień i co”. Ponad napisem tej treści namalowany był czerwony balonik ze zwisającym sznurkiem, jakby ktoś wypuścił go z ręki. Dla mnie ten szybujący w górę balonik był symbolem ulotności życia, które w warszawskim getcie tak łatwo było stracić. Był też symbolem nietrwałości budowli, które ludzie wznoszą, sądząc, że będą im służyć przez wieki, bo nie przeczuwają, co ich czeka. I był ten balonik jak pamięć, którą mamy, ale wystarczy byle podmuch, chwila nieuwagi, by ją zagubić.
Dzieje tej kamienicy mogą ilustrować przemiany, jakie zachodziły w Warszawie przez sto lat. Powstała w czasach, gdy miasto bogaciło się, rozrastało i stawało się nowoczesną metropolią zamieszkałą przez ludzi różnych narodowości. Potem przyszło okrucieństwo wojny i okupacji, czasy getta i śmierci kilkuset tysięcy warszawskich Żydów oraz powstania 1944, gdy pocisk zniszczył front budynku. Później nastała bylejakość PRL-u oraz „głodu mieszkaniowego”, więc do oficyn wprowadzili się nowi ludzie.
Chroniony zabytek
Nieremontowana przez lata, częściowo zrujnowana budowla popadała dalej w ruinę, ale działka, na której stała, zyskiwała na wartości. Na szczęście znaleźli się społecznicy i aktywiści, którzy uratowali kamienicę. Sprawili, że najpierw została wpisana do gminnej ewidencji zabytków, a teraz jest już objęta ochroną konserwatorską poprzez wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków. Jestem im wdzięczna za te starania i myślę, że bardzo wielu mieszkańców i mieszkanek Warszawy przyłączy się do podziękowań.
Teraz musi paść pytanie: co dalej z Waliców 14? Burmistrz Dzielnicy Wola szybko złożył obietnicę, że powstanie tam miejska instytucja kultury. Piękna perspektywa. Nasuwa się jednak szereg wątpliwości.
Jak stworzyć instytucję kultury?
Informacja na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków mówi o „wpisie do rejestru zabytków oficyny kamienicy czynszowej, położonej w Warszawie przy ul. Waliców 14 wraz terenem posesji, z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe”. W dalszej części informacji wymienione są zachowane elementy klatki schodowej, zdobione drzwi do mieszkań, piece kaflowe, oryginalna stolarka okienna, parkiety i sztukaterie. Jeśli więc ochroną konserwatorską zostały objęte nie tylko mury zewnętrze, bryła i wewnętrzne podwórze (taki wniosek złożył Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy w 2013 roku), ale i to, co w środku, to może być problem z nową aranżacją wnętrz.
Poza tym koszty przebudowy kamienicy na obiekt kultury, z dużymi salami, będą musiały uwzględniać znaczne wzmocnienie istniejących murów i stropów, czyli będą bardzo wysokie. Czy samorząd warszawski znajdzie na to pieniądze w najbliższych latach? Bardzo bym tego chciała. Jednak moje doświadczenia ponad dwóch dekad działań w obszarze samorządowym i NGO nakazują zachować sceptycyzm. Może udałoby się coś zrobić w partnerstwie publiczno-prywatnym? Tyle że w tej dziedzinie mamy już wiele przykładów inwestycji, które nie wypaliły.
Pilnujmy wypełnienia obietnic
Przez wiele lat aktywiści z organizacji pozarządowych czynili starania o zachowanie tego wolskiego ostańca – teraz będą musieli pilnować, aby obietnice o jego zagospodarowaniu zostały wypełnione.
Na razie cieszmy się sukcesem i planowanym na 25 sierpnia przez władze Dzielnicy Wola i Teatr Żydowski wspólnym wydarzeniem kulturalnym.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23