Na zakończenie wakacji Fundacja RT-ON w dwa pierwsze weekendy września zorganizowała międzynarodowy spływ na międzynarodowej rzece Nysie Łużyckiej. Każdego wieczoru w miejscowościach, w których zatrzymywali się kajakarki i kajakarze, odbywały się prelekcje, spotkania ze społecznością lokalną, projekcje filmów na temat wody i przyrody.
„Straż Niebieskiego Złota” to połączenie spływu kajakowego oraz wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – poznawanie przyrody Nysy Łużyckiej oraz życia społeczności lokalnych, których los nierozerwalnie związany jest z rzeką. Na zakończenie wakacji Fundacja RT-ON dwa w pierwsze weekendy września zorganizowała międzynarodowy spływ na międzynarodowej rzece Nysie Łużyckiej. Każdego wieczoru w miejscowościach, w których zatrzymywali się kajakarki i kajakarze, odbywały się prelekcje, spotkania ze społecznością lokalną, projekcje filmów na temat wody i przyrody.
Pierwszy etap spływu zakończył się sukcesem. W akcji wzięli udział kajakarze z Polski, Niemiec i Czech. Zgodnie z planem 2 września w Hradku nad Nysą rozpoczęła się wyprawa, na finał kajakarze dowiosłowali do Radomierzyc. Drugi etap to było wiosłowanie z Przysieki aż do Gubina - nieopodal ujścia Nysy Łużyckiej do Odry.
Międzynarodowa grupa kajakarek i kajakarzy zgodnie z planem brała udział w cyklu spotkań z mieszkańcami, samorządowcami oraz mediami. Spływ był też niestety dobrą okazją, aby posprzątać Nysę Łużycką z zalegających w nurcie rzeki i na brzegach odpadów. Okazało się, że odpady granic nie znają, a problem zaśmiecenia rzeki dotyczy Polski orac Niemiec w takim samym stopniu.
Fundacja RT-ON, która organizowała całą wyprawę, zapewniła lokalnym mieszkańcom także możliwość uczestniczenia w ciekawych wykładach. Ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski opowiadał w Łęknicy oraz w Zasiekach o swoich wyprawach pt. "Recykling Rejsy - odzyskuj tworzywa sztuczne!" (www.recykling-rejs.pl), realizowanych wspólnie z Fundacją PlastcsEurope Polska.
Bardzo ciekawy wykad także poprowadził Leszek Pazderski, reprezentujący Greenpeace Polska, opowiadając w Łęknicy o zagrożeniach dla środowiska, dla wody, dla mieszkańców, dla zabytków, wynikających z planowanych nowych kopalń odkrywkowych w Gminie Brody.
Źródło: www.cycling-recycling.eu