Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno – Społeczne zrealizowało projekt „Jesteśmy tym o czym marzymy” w ramach programu Erasmus + Akcja 1, Mobilność edukacyjna Wymiana Młodzieży.
Projekt w ramach programu Erasmus+ jest wynikiem współpracy dwu grup: polskiej i litewskiej.
Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno – Społeczne zrealizowało projekt „Jesteśmy tym o czym marzymy” w ramach programu Erasmus + Akcja 1, Mobilność edukacyjna Wymiana Młodzieży.
Projekt był wynikiem współpracy dwu grup: polskiej i litewskiej. Projekt realizowaliśmy w czasie letnich wakacji, dzięki współpracy Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego i Augustowskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego. Uczestnikami była młodzież z Solecznik i Augustowa. Projekt powstał z inicjatywy ludzi młodych. Dzięki realizacji projektu zapoznaliśmy się z różnymi źródłami i metodami oraz sami stworzymy swoje metody pomocne nam i naszym rówieśnikom w znalezieniu pracy. Wypracowaliśmy własne metody walki ze stresem, autoprezentacji, zachowań asertywnych, samorealizacji i kreatywności. Poza tym, realizując projekt w ramach programu Erasmus+ poznaliśmy nasze wzajemne kultury - polską i litewską.
Nauczyliśmy się wzajemnego poszanowania i tolerancji wobec kultur. Sprawdziliśmy jakie są różnice i podobieństwa między nimi. Wspólnie poznamy jakie stereotypy o naszych narodowościach panują w naszych krajach i obalimy te negatywne. Dzięki projektowi nabyliśmy wiele przydatnych umiejętności: organizacyjnych, logistycznych, wypowiadania się w języku angielskim, kreatywnego myślenia, obserwacji, prezentacji, umiejętności informatycznych (prowadzenie naszego fan page'a).
Rezultatami naszego projektu jest spektakl na temat naszej przyszłości zawodowej i broszura “Działaj nie czekaj nic samo nie przyjdzie”. Zawarte w niej rady, które młodzi ludzie mogą zastosować w swoim życiu, jeszcze zanim wejdą na rynek pracy, broszura jest napisana z perspektywy nas młodych osób, a nie mądrych ekspertów. Fanpage na Facebooku to rozwój naszych kompetencji społecznych i funkcjonalnych i wzajemne poznanie kultur.
Nasze działania projektowe i efekt końcowy tj. spektakl zaprezentowaliśmy mieszkańcom Białego Dunajca i Murzasichle. Efekty działań projektowych oraz po ich zakończeniu relacjonujemy w social mediach, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, promocja dotarła do setek odbiorców.
Udział w projekcie zwiększył w nas poczucie przynależności europejskiej, tożsamości narodowej, nauczył szacunku wobec innych kultur, zwiększył naszą motywację do działania na poziomie międzynarodowym, a także chęć kontynuowania form nauki pozaszkolnej jaką daje program Erasmus+.
Zapraszamy na stronę naszego projektu: Jesteśmy tym o czym marzymy
Uczestnicy projektu.