Kuchnia wegańska, wegetariańska, tradycyjna, międzynarodowa, na słono i na słodko. Ale zawsze z misją. Poznajcie restauracje, bary i stołówki, prowadzone przez organizacje pozarządowe lub spółdzielnie socjalne, świadczące usługi kateringowe. Będzie smacznie i pożytecznie!
Czerwony rower
Godziny otwarcia: pn.-sb., godz. 12.00-18.00
Menu: kuchnia domowa, również dania wegetariańskie
Kuchnia Czerwony Rower to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Założone zostało przez Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, którego celem jest pomoc osobom ubogim, bezdomnym, z niepełnosprawnościami, oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Czerwony Rower oferuje domowe menu w bardzo przystępnych cenach. Zysk ze sprzedaży jest przeznaczany na działalność Stowarzyszenia. Co więcej, Czerwony Rower zatrudnia osoby, które mają trudną pozycję na rynku pracy – niepełnosprawne, bezdomne czy nieposiadające polskiego obywatelstwa. Jedząc tam – pomagamy. Czerwony Rower oferuje też usługi cateringowe i organizację imprez.
Kuchnia Konfliktu
Godziny otwarcia: nd.-śr. 13.00-20.00, czw.-sb., godz.: 13.00-22.00
Menu: kuchnia krajów objętych wojną, m.in. Czeczenii, Iraku i Syrii
Kuchnia Konfliktu łączy działalność społeczną z gastronomią. Miejsce to powstało, by pomóc imigrantom i uchodźcom odnaleźć się w polskich realiach. By stworzyć dla nich miejsce pracy, a warszawiakom dać przestrzeń do dialogu i możliwość poznania historii osób, które uciekły przed wojną. W cyklicznie zmieniającym się menu znaleźć można potrawy, które nieczęsto pojawiają się w warszawskich restauracjach. W dodatku przyrządzane są przez kucharzy, którzy znają je z dzieciństwa i gotują według tradycyjnych przepisów.
Początkowo Kuchnia Konfliktu była food trackiem. Obecnie ma swój lokal. Nie jest on jednak wynajmowany na preferencyjnych warunkach, a założycielka restauracji przyznała ostatnio, że stawia to projekt w trudnej sytuacji. Tym bardziej warto zawitać na Wilczej – spróbować pysznych potraw i wesprzeć wyjątkową inicjatywę.
Different
Godziny otwarcia: obowiązuje rezerwacja na konkretne godziny: 16:00-17:30, 18:00-19:30, 20:00-21:30
Menu: tajemnica. Podczas rezerwacji wybrać można rodzaj kuchni: mięsną, rybną lub wegańską. Można też podać informację o alergiach lub produktach, których sobie na talerzu nie życzymy.
Different to restauracja założona przez Fundację Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”. Celem Fundacji jest świadczenie pomocy rodzinom w trudnej sytuacji materialnej oraz osobom bezdomnym lub uzależnionym.
Restauracja Different oferuje wyjątkowe doznania zmysłowe – to lokal w ciemności, którego goście nie wiedzą, jakie dania są im serwowane. Kolacjom towarzyszy muzyka, często wykonywana na żywo – dobierana jest pod preferencje gości. Kelnerami są osoby niewidome, a dochód z restauracji przeznaczony jest na działania Fundacji.
Different serwuje kuchnię europejską fusion, ale menu może zostać zmodyfikowane na życzenie gości. Dodatkowo lokal dysponuje przestrzenią bankietową na 50 osób, gdzie można organizować spotkania biznesowe.
Życie jest fajne
Godziny otwarcia: pn.-sb. 12:00-22:00, nd. 14:00-20:00
Klubokawiarnia Życie jest fajne została założona przez Fundację Ergo Sum, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością. Życie jest fajne to jedno z nielicznych miejsc, gdzie pracę mogą znaleźć dorosłe osoby z autyzmem. Oprócz serwowania kawy, lunchów i deserów, klubokawiarnia organizuje liczne wydarzenia mające aktywizować mieszkańców Ochoty (można tu trafić na pokaz filmu, koncert, kiermasz czy dyskusję). Oferuje też catering, wynajem sal i organizację imprez, jak chrzciny czy wesela.
Kuchnia Migrująca
Menu: Menu każdego wydarzenia jest opracowywane indywidualnie. Często na liście dań goszczą potrawy kuchni czeczeńskiej, gruzińskiej, afgańskiej, ukraińskiej czy syryjskiej.
Kuchnia Migrująca to organizacja pozarządowa zrzeszająca kobiety z różnych stron świata, które musiały opuścić swój kraj. W Warszawie świadczą usługi kateringowe, organizują wydarzenia i warsztaty kulinarne. W menu Kuchni Migrującej znajdują się tradycyjne dania z różnych stron świata, przygotowywane według domowych receptur. Lista dań na każdą okazję jest przygotowywana indywidualnie.
Projekt działa na zasadach fair share – czyli cały dochód, po odliczeniu kosztów, jest dzielony po równo na osoby zaangażowane w przedsięwzięcie.
Lokal Vegan Bistro
Godziny otwarcia: wt.-sb. 12:00-21:00, nd. 12:00-19:00
Menu: dania wegańskie
Lokal Vegan Bistro prowadzony jest przez Spółdzielnię Socjalną Margines. Została ona założona przez osoby, które chciały stworzyć dla siebie miejsce i godziwe warunki pracy. Wszyscy mają umowy o pracę i zarabiają po równo. W menu znajdziemy zarówno tradycyjne polskie dania w wersji wegańskiej, jak i roślinne fastfoody. Niedawno Spółdzielnia otworzyła też pierwszą wegańską cukiernię w Warszawie – Lokal Dela Krem. Mieści się on przy ul. Hożej 27a i serwuje roślinne słodkości.
Cafe Kryzys
Godziny otwarcia: pt.-nd. od 12:00
Menu: kuchnia wegańska
„Wegański bar mleczny” i kawiarnio-księgarnia, prowadzone przez Anarchistyczny Kolektyw Syrena, zlokalizowane na skłocie. Serwują wegańskie posiłki przygotowane z produktów ze sprawiedliwych źródeł. Wieczorami trafić tam można na spotkania autorskie, dyskusje czy imprezy. Dania są tanie, a porcje obfite. Ale można zapłacić za obiad więcej i tym samym wesprzeć innych.
W Cafe Kryzys nie ma szefów. Pracownicy sami decydują o tym, ile zarobionych pieniędzy chcą przeznaczyć na wsparcie innych inicjatyw i zakupy, a resztę rozdzielają sprawiedliwie między sobą.
Stołówka Kuroniówka
Menu: katering finger food, katering bankietowy i konferencyjny, szkolenia kulinarne
Stołówka Kuroniówka zajmuje się przygotowywaniem i dostarczaniem posiłków lunchowych, realizacją imprez kateringowych oraz szkoleniami dla amatorów i profesjonalistów w zakresie smacznego i racjonalnego gotowania.
W Stołówce Kuroniówce możesz zamówić smaczne posiłki i jednocześnie, bez wysiłku zrobić coś dobrego dla innych. Za każde 2 posiłki kupione w Stołówce Kuroniówce automatycznie fundujecie obiad jednemu sąsiadowi - seniorowi, studentowi, osobie niepełnosprawnej i innym, których w tym momencie nie stać na taki posiłek (zasada dwa + jeden).
Menu Kuroniówki tworzy rodzina Kuroniów, posiadająca duże doświadczenie w prowadzeniu stołówek i restauracji. W jadłospisie znajdują się smakowite zupy, tradycyjne dania główne, nowoczesne potrawy wegetariańskie oraz szeroki wybór ciast i pysznych deserów.
Kuroniówka uczy smacznego i racjonalnego gotowania – prowadząc warsztaty kulinarne, pokazujemy jak wykorzystywać dostępne produkty spożywcze i dzięki tym umiejętnościom w łatwy sposób podnosić komfort życia. Bezpłatnie szkoli dzieci, młodzież, osoby zagrożone wykluczeniem i przekonuje ich, że ograniczony budżet domowy nie musi być przeszkodą w przygotowywaniu prostych i zbilansowanych posiłków.
W planach docelowo jest otwarcie Stołówek Kuroniówek – nowoczesnych barów mlecznych, ze smacznym, naturalnym jedzeniem w rozsądnych cenach. Stołówkę Kuroniówkę prowadzi Kuroniówka Fundacja Joanny Liszkiewicz-Kuroń.
Klubokawiarnia Pożyteczna
Godziny otwarcia: pn.-nd. 10.00-20.00
Menu: śniadania, lunche (kuchnia domowa), desery (ciasta wypiekane na miejscu)
Klubokawiarnia Pożyteczna jest spółdzielnią socjalną założoną przez Fundację "Też Chcemy Być". W klubokawiarni pracuje dwanaście osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Pięciu pracowników z niepełnosprawnością jest również członkami Spółdzielni Socjalnej "Pożyteczni".
Klubokawiarnia znajduje się na mapie Warszawy od ponad dwóch lat. W swojej ofercie posiada przede wszystkim wypiekane na miejscu ciasta oraz domowe śniadania i lunche. Główną działalnością Klubokawiarni jest organizowanie różnego rodzaju otwartych wydarzeń, m.in.: koncertów, wernisaży, konferencji, wieczorków tanecznych, ale również dyskotek i urodzin dla osób z niepełnosprawnością.
Społeczne Miejsca Warszawy to takie, które nie działają tylko dla zysku. Takie, które powstały, by Warszawa była dla wszystkich. Skorzystaj z Mapy Społecznych Miejsc Warszawy i poznaj ponad 130 miejsc prowadzonych przez organizacje społeczne: stowarzyszenia, fundacje i spółdzielnie socjalne.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23