Organizacja pozarządowa może być organizatorem obozu lub kolonii. Kwestie związane z organizacją obozów i kolonii reguluje przede wszystkim ustawa o systemie oświaty, a bardziej szczegółowo rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży. PORADNIK.NGO.PL przypomina, czym jest zapisany w prawie „wypoczynek” i jakie obowiązki nałożono na jego organizatorów.
Co to jest wypoczynek i czy NGO może być jego organizatorem
Wypoczynek wedłu ustawy o systemie oświaty to:
"wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku"
(art. 92a. ust. 1 ustawy o systemie oświaty)
Organizatorami wypoczynku dla dzieci i młodzieży mogą być:
- szkoły i inne placówki (chodzi o placówki wymieniane w ustawie), a także
- przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych,
- osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli organizują wypoczynek w celu niezarobkowym (lub zarobkowym, ale nie stanowi on imprezy turystycznej: taka impreza to co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu).
Organizacja pozarządowa np. stowarzyszenie lub fundacja, jako osoba prawna, może być więc organizatorem wypoczynku.
Pierwszy obowiązek organizatorów wypoczynku – rejestracja
Jednym z podstawowych obowiązków organizatorów obozów lub kolonii (tzw. organizatorów wypoczynku), w tym również organizacji pozarządowych, jest rejestracja wypoczynku w bazie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rejestracja daje m.in.:
- rodzicom – możliwość sprawdzenia, gdzie i pod czyją opiekę wysyłają swoje pociechy
- ułatwia pracę służbom zaangażowanym w nadzorowanie wypoczynku i kontrolę organizatorów.
Zgłoszenie obozu lub kolonii do kuratorium (bazy wypoczynku)
Wydruk formularza wypełnionego on-line składamy do kuratorium właściwego ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania organizatora. Dokumenty można złożyć osobiście lub wysłać pocztą (istnieje możliwość zgłoszenia w pełni elektronicznego, jeżeli dysponujemy podpisem elektronicznym).
Kierownik, wychowawcy, trenerzy
Każdy wypoczynek musi mieć kierownika. Jeśli chodzi o wychowawców, to jeden nie może opiekować się grupą większą niż 20 osób (ostrzejsze wymagania dotyczą grup, gdzie są dzieci do 10 r.ż. albo osoby z niepełnosprawnościami).
Kierownicy i wychowawcy muszą też spełniać zapisane w ustawie o systemie oświaty wymagania. Przede wszystkim dotyczą one niekaralności za określone rodzaje przestępstw. Muszą też mieć 18 lat, średnie wykształcenie i ukończone kursy na wychowawcę lub kierownika. Wymagania dotyczące kursów i wykształcenia mogą nie dotyczyć nauczycieli i instruktorów harcerskich. Kwalifikacje kadry mają potwierdzać dokumenty.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)