Jak zrozumieć kulturę organizacyjną i zmienić pracę ze swoim zespołem? Efekty projektu DrogowskazyKultury.org [patronat ngo.pl]
Pewnie większość z Was zgodzi się, że każdy lider organizacji powinien zdawać sobie sprawę, że nie rozwiąże wszystkich problemów w pojedynkę i potrzebuje do tego współpracy całego swojego zespołu. Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby ta świadomość rozwiązywała wszystkie problemy, ale zwykle tak to nie działa.
Problemy organizacji są często związane z tym, jak funkcjonuje zespół, a także z tym, jak chciałby funkcjonować. Wymaga to świadomego przyjrzenia się kulturze organizacyjnej, jaka jest w naszym zespole. Chcemy podpowiedzieć, jak można radzić sobie z tego typu wyzwaniami oraz zaprezentować efekty pracy nad nowoczesnym narzędziem wspierającym pracę z kulturą organizacyjną.
Z przyjemnością podsumowujemy niemal trzy lata intensywnej pracy nad projektem DrogowskazyKultury.org, który został zwieńczony konferencją 16 listopada 2024 roku w sali konferencyjnej im. Jerzego Turowicza w Warszawie. Podczas tego wydarzenia odbyła się premiera autorskiego, dostępnego dla wszystkich narzędzia do diagnozy kultury organizacyjnej. Powstało ono jako efekt końcowy naszego projektu i może być bardzo skutecznym rozwiązaniem do mądrej pracy z własnym zespołem.
Konferencja była wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń osób z całej Polski, reprezentujących bardzo różnorodne organizacje – głównie społeczne, ale również przedstawicieli biznesu i nauki. Zarówno zaproszeni prelegenci, jak i nasz zespół, mogli podzielić się z uczestnikami zgromadzoną wiedzą i doświadczeniem, a także prowadzić dyskusje w grupach warsztatowych. Dla tych, którzy nie mogli być z nami na miejscu, dostępna była transmisja online.
Kluczowym działaniem w projekcie było sprawdzenie w praktyce funkcjonowania zaprojektowanego narzędzia w pracy z 50 zespołami z organizacji pozarządowych. Założeniem było sprawdzenie, jak i w jakich obszarach zmienia się praca zespołu, który używał narzędzia. Najbardziej widoczną zmienną wpływającą na proces była postać lidera w danym procesie – nie chodzi tu o to, czy lider ma wpływ na członków zespołu. Natomiast były to jego zaangażowanie, znajomość tematu, wiedza o tym, na ile zespół jest w stanie dokonać zmiany albo co go różni od zespołu (np. motywacja).
Oczywiście scenariusze, które napisało życie, były różne. Przykładowo – kilka zespołów nie dokończyło pracy, rozpadając się (co swoją drogą nie było złym rozwiązaniem).
Natomiast, co najważniejsze –
we wszystkich zespołach (bez względu na ich historię i zakończenie) zauważalna była świadoma refleksja nad własnym funkcjonowaniem i próba zmiany. Dzięki pracy z narzędziem mogli się zastanowić nad funkcjonowaniem zespołu i siebie samego w nim.
Idąc dalej, wnioskiem może być również to, że jako ludzie potrzebujemy do przeprowadzenia zmian procesów narzędzi czy wręcz akcesoriów, które pomogą nam przez pewne procesy przejść. Narzędzie do badania kultury organizacyjnej takim narzędziem jest.
Narzędzie to nie daje prostych, gotowych odpowiedzi, ale umożliwia poprzez proces diagnozowania dojście do własnych wniosków i wygenerowanie zespołowego raportu. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jaka jest nasza organizacja w danym momencie i jaką chcielibyśmy, aby była w naszym zespole.
Dlaczego warto pomyśleć o tym teraz? Końcówka roku to dla wielu organizacji społecznych w Polsce czas zamykania projektów i podsumowywania pracy wykonanej w ostatnich miesiącach. To także moment refleksji nad przyszłością i sposobami radzenia sobie z wyzwaniami, które pojawiły się dotychczas.
Rzetelna diagnoza zespołu przy użyciu naszego narzędzia pozwala już na etapie planowania nowego roku uwzględnić realne potrzeby zespołu.
📥Narzędzie DrogowskazyKultury.org jest dostępne na podstronie projektu: https://badanie.drogowskazykultury.org/. Jego obsługa nie wymaga zaawansowanej wiedzy, wystarczy założyć konto i z pomocą prostych wskazówek można rozpocząć diagnozowanie swojego zespołu.📥
Motywujące jest również to, że efekty projektu, zdobyta wiedza i doświadczenie, a także nawiązane kontakty pozwoliły nam już teraz znaleźć kolejnych poważnych partnerów – zarówno wśród organizacji pozarządowych, jak i podmiotów biznesowych i naukowych zainteresowanych współpracą z naszym zespołem, co pozwala na dalszy rozwój tego, co zbudowaliśmy do tej pory. Z pewnością nie jest to koniec naszej pracy, lecz jedynie zamknięcie pierwszego etapu.
Anna Pospieszna – magister etnologii i antropologii kulturowej, Zastępczyni Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego. Członkini zarządów oraz organów kontrolnych NGO, instruktorka harcerska, szkoleniowiec i wolontariuszka. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na metodologii nauki, wiedzy i jej popularyzacji. Obecnie realizuje rozprawę doktorską dotyczącą transformacji nauki w wiedzę w obszarze kultury. Z Fundacją Geko związana jest niemal od początku jej istnienia.
Piotr Mnich – z wykształcenia socjolog, instruktor harcerski z wieloletnim doświadczeniem w różnych obszarach działalności społecznej. Pracował między innymi jako jeden z liderów projektu Szlachetna Paczka w Opolu. Jest współtwórcą Fundacji Geko, gdzie obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Fundacji oraz odpowiada za promocję i komunikację.
DrogowskazyKultury.org jest projektem realizowanym przez Fundację Geko im. Moniki Mnich, finansowanym przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Ten utwór jest udostępniony na licencji Creative Commons CC BY-SA 4.0. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o zachowanie informacji o finansowaniu artykułu oraz podanie linku do naszej strony.
Źródło: DrogowskazyKultury.org