Jak zachować się wobec osób z niepełnosprawnościami? – nowy śródmiejski poradnik
Czy i w jaki sposób zaproponować pomoc osobie niewidomej? Czy wypada pożegnać się z nią, mówiąc „do widzenia”? Jak podać rękę komuś, komu amputowano przedramię? Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy we współpracy z Fundacją Integracja opracował wyjątkową publikację pt. „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”, która udziela odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
- Broszura jest próbą przełamania barier społecznych. Jest to kolejny krok w procesie budowania Śródmieścia przyjaznego osobom dotkniętym niepełnosprawnościami – mówił Krzysztof Czubaszek, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, podczas akcji promującej poradnik. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów na temat sytuacji i problemów osób z niepełnosprawnościami, a także zachęcania mieszkańców odwiedzających śródmiejski urząd do zapoznania się z publikacją.
Daniel Łaga – Radny Dzielnicy Śródmieście zwrócił uwagę na potrzebę realizacji dużych projektów inwestycyjnych mających na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, podkreślił również, że nawet najmniejszy krok w kierunku uświadamiania potrzeb osób z niepełnosprawnością jest bardzo istotny.
Zwieńczeniem akcji było omówienie kulisów powstania wystawy fotograficznej pt. „Wspólny cel – wygrać”, znajdującej się w „Galerii na piętrze” w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście. Wystawa przedstawia zmagania sportowców, którzy zostali pozbawieni zmysłu wzroku lub słuchu, a także tych z niepełnosprawnościami ruchu. Udział w akcji wzięli także: Marcin Rolnik - Przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, radny Aleksander Ferens, Izabela Sopalska-Rybak - Prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, Tomasz Przybyszewski - szef mediów Integracji, Sekretarz Redakcji Portalu www.niepelnosprawni.pl. Akcję wsparli harcerze z Drużyny Lwów należącej do Hufca Warszawa-Centrum.
Publikacja przedstawia codzienność osób z niepełnosprawnościami, a także osób starszych. Zawiera szesnaście ilustracji opatrzonych komentarzami, z których każdy podpowiada jak – w sytuacjach na pozór oczywistych – swoim zachowaniem i wypowiedziami nie naruszyć godności osoby dotkniętej niepełnosprawnością. Broszura, pomimo niewielkiej objętości, skłania do długich przemyśleń. Jej dodatkowym atutem jest jej prosta forma, ukazująca wzorce zachowań w przejrzysty sposób.
Poradnik „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” dostępny jest do bezpłatnego pobrania w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, bibliotekach, domach kultury, szkołach, ośrodkach sportu oraz na stronie internetowej Śródmieścia.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy