Jak technologie mogą wspierać innowacyjne pomysły, projekty i zespoły. Relacja z Sektor 3.0 [patronat ngo.pl]
Za nami tegoroczna edycja Festiwalu Sektor 3.0 - #sektor2019. Dwa majowe dni w Centrum Kopernik i kilku innych lokalizacjach co roku dostarczają organizacjom pozarządowym i społecznikom niezliczonych inspiracji.
Maj z Technologiami
Festiwal Sektor 3.0 jest największym w Polsce wydarzeniem dotyczącym wykorzystania nowych technologii w działaniach społecznie użytecznych. W 2019 roku spotkaliśmy się 22 i 23 maja. Portal NGO.pl patronuje Festiwalowi. Jego program jest bardzo bogaty. Poniżej przedstawiamy kilka telegraficznych relacji z wybranych sesji i paneli. Mamy nadzieję, że zebrane materiały pozwolą poczuć klimat tych niepowtarzalnych majowych dni.
(na początek) Liczni i kolorowi uczestnicy Festiwalu
Empowering Creators. Otwarcie wydarzenia
Każdy z nas jest twórcą – przekonywała Joanna Wcisło inaugurując, razem z Radkiem Jasińskim z Polsko Amerykańskiej Fundacji-Wolności i Jackiem Królikowskim z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, tegoroczną edycję Festiwalu.
Na początek poznaliśmy więc trzy perspektywy – trzy zastosowania kreatywności.
Kreatywność w mierzeniu się z wyzwaniami
Pierwszą perspektywę pokazał podróżnik Marek Kamiński. Polski polarnik opowiadał o Noa - robocie mającym towarzyszyć mu w podróżach. Kamiński przyznał, że w swoich wyprawach bardziej ceni nie sam cel, jak zdobycie bieguna, ale proces przygotowań, w ramach którego można wykazać się kreatywnością.
Kreatywność w projektowaniu i w zespołach
Tom Gilb pokazał na czym polega kreatywność przy projektowaniu i zarządzaniu. Tomowi nie towarzyszył żaden robot – jego sprzymierzeńcem są liczby i… zwinność (aguile). Takie podejście pozwala programistom lepiej projektować, ale też posłuży do rozwiązywania problemów koncernu naftowego.
Kreatywność w skali globalnej
Zamykająca tę sesję Andrea Leitch, ilustrując swoje wystąpienie fotografiami i filmami, tłumaczyła na czym polega inspirowanie opowieściami i angażowanie szerokiej rzeszy odbiorców w skali globalnej, z wykorzystaniem nowych technologii. Taka kreatywność towarzyszy od lat przedsięwzięciom podejmowanym przez National Geographic.
Relacje z wybranych sesji i paneli Festiwalu
Zespół zdalny. Zespół globalny
O korzyściach i wyzwaniach związanych z pracą zdalną opowiadali Magdalena Sowierszenko z Remote-how oraz Matus Horvath z firmy Slido, zatrudniającej swój zespól niemal w 100% zdalnie.
Pierwszego zdalnego pracownika miała NASA! W 1972 r. jeden z zatrudnionych tam ludzi przekonał swojego pracodawcę, aby pozwolił mu pracować z domu, dzięki czemu zaoszczędzi pieniądze na benzynę (działo się to w okresie kryzysu paliwowego). Od tego czasu praca zdalna stała się bardzo popularna, a obecnie przeżywamy największy rozwój tej formy zatrudniania i prowadzenia interesów. Mamy różne modele zdalnego zatrudniania, jak i różnorodne korzyści płynącej z pracy zdalnej zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, np. większa elastyczność, komfort pracy, mniejsze koszty.
Prowadzący seminarium zwracali uwagę na wyzwania związane z tą formą pracy, np. komunikacja między pracownikami (pokonanie barier językowych czy organizacja czasu pracy wspólnego dla różnych stref czasowych), motywowanie pracowników (Matus Horvath radził, aby zatrudniać osoby już zmotywowane, a nie poświęcać czas i pieniądze na ich motywowanie później), budowanie więzi między nimi a firmą oraz między nimi samymi, dostosowanie narzędzi pracy do potrzeby zespołu i projektów. Nowe technologie komunikacyjne i nowoczesne narzędzia zarządzania pozwalają na sprostanie tym wyzwaniom i sprawiają, że zdalne prowadzenie interesów i zarządzanie nawet bardzo dużym, globalnym zdalnym zespołem staje się nie tylko możliwe, ale coraz łatwiejsze.
Zacznij już dziś - pierwsze kroki ku kreatywności
Uczestnicy panelu „Zacznij już dziś - pierwsze kroki ku kreatywności” zastanawiali się nad definicją kreatywności oraz nad tym, jakie warunki sprzyjają kreatywności.
Paneliści - prof. Samir Chatterjee z University of Southern California, Wiesław Bartkowski z SWPS, dr Anneken Reise z German Aerospace Center, Raffaele di Fuccio z Univerisity of Naples, Smarted oraz dr Ping-Hsuan Han z National Taipei University of Technology - prezentowali różne podejścia do kreatywności: dla jednych było to tworzenie nowych, użytecznych narzędzi, dla innych intencja użyteczności nie była istotnym elementem kreatywności - ważnym był raczej sam proces tworzenia i emocje z nim związane.
Trudno było także jednoznacznie wskazać, jakie warunki sprzyjają kreatywności. Paneliści zwracali uwagę, że każdy z nas jest kreatywny, ale potrzebuje różnych stymulatorów, aby tę kreatywność w sobie obudzić lub pobudzić: może to być odpowiednia przestrzeń (np. laboratorium lub park), czas, relacje z osobami o odmiennych perspektywach, doświadczeniach. Uczestnicy panelu podkreślali, że pierwsze kroki ku kreatywności mogą być małe, np. godzina w tygodniu na wspólny szkolny projekt. Ważne, aby COŚ zacząć robić. I dać sobie również przyzwolenie na możliwość poniesienia porażki oraz wyciągnięcia z niej nauki.
Twitter jako nóż
To od nas zależy czy będziemy go używać do krojenia chleba, czy do "zabijania" - jak miecz. Tak stawia sprawę uczestnik panelu "Twitter: 280 znaków w słusznej sprawie" Janusz Piechociński, polityk PSL. Dla niego Twitter to narzędzie komunikacji, szukania inspiracji i nawiązywania kontaktów. Chociaż hejt wydaje się nieodłącznym elementem tego medium, my sami mamy decydujący wpływ na to, jak inni będą na nas reagować.
Hejt nie dominuje też statystycznie, przekonywała Ewa Krupa z Fundacji Orange. To, że wydaje nam się tak duży jest wrażeniem fałszywym. W sieci (nie tylko na Twitterze) jest też wiele dobra. Liczne akcje opisywane przez uczestników panelu są na to dowodem. Dziennikarz sportowy Michał Pol podawał przykłady ze swojej dziedziny, ale są też i inne - choćby akcja po śmierci Pawła Adamowicza.
Paneliści - mistrzowie krótkiej, twitterowej formy - zaskoczyli. Czym? Poza twitterem okazali się nad wyraz gadatliwy. Panel skończył się sporo po czasie.
Prawdziwy człowiek w wirtualnym świecie
W części zamykającej pierwszy dzień festiwalu wystąpił Piotr Łój, założyciel i prezes fundacji Virtual Dream oraz Lojke.pl.
Piotr pasjonuje się rzeczywistością wirtualną. Stereotypowo postrzega się ją jako narzędzie służące głównie rozrywce (np. w grach komputerowych) i edukacji (np. w symulatorach dla pilotów). Piotr Łój wykorzystuje rzeczywistość wirtualną w inny, nowatorski sposób. Osobom sparaliżowanym przywraca sprawność ruchową, zmuszając mózg do interakcji z wirtualnymi, sprawnymi kończynami. Przykute do szpitalnego łóżka dzieci zabiera w wirtualną wizytę w domu i szkole. Pacjentów hospicjum - w wirtualną podróż na drugi koniec świata. Tworzy wirtualne rzeczywistości wykorzystywane w terapii autyzmu czy depresji.
Pokazane przez Piotra filmiki obrazujące namacalne efekty jego pomysłów - błyskawiczny proces rehabilitacji ruchowej, radość na twarzach dzieci ze szpitala onkologicznego, wyjście z autystycznego świata - robią duże wrażenie. Można je obejrzeć na kanale YouTube Piotra (https://www.youtube.com/user/lojke51).
Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Sektor 3.0″
Podczas Festiwalu Sektor 3.0 wręczana jest co roku nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W 2019 r. laureatem nagrody została Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Haaaa! Dostaliśmy nagrodę @sektor_3 za wykorzystanie technologii w misji organizacji!! 40 tysiecy zł powędruje na ulepszanie aplikacji do pytania urzędów i pokazywania jak odpowiadają. No i przede wszystkim do dawania każdemu i każdej możliwości analizowania danych. Dziękujemy! pic.twitter.com/oqaI1i0UzD
— Watchdog Polska (@SiecObywatelska) 22 maja 2019
NGO.pl na Sektor 3.0
Sektor 3.0 to spotkania z ciekawymi ludźmi i nie tylko... ludźmi
Łazik i robot gotowe, by podbijać świat (także pozaziemski). #sektor2019 w @cnkopernik to znakomita platforma dla wizjonerów, przedsiębiorców ispołecznych aktywistów. No i dla wszystkich ciekawych tego, jak rozwija się świat technologii, a wraz znim - człowiek @fundacjaFRSI pic.twitter.com/XdSrFIaFdB
— Michał Boni (@MichalBoni) 22 maja 2019
Relacje wideo z Festiwalu Sektor 3.0
Poniżej relacje wideo z otwarcia oraz z zamknięcia pierwszego dnia festiwalu. Więcej relacji dostępnych jest na profilu Sektor 3.0 na Facebooku https://www.facebook.com/sektor3.0/
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.