Jak Polki i Polacy rozmawiają o poglądach? – co wynika z projektu „Polska rozmawia”
Na początku tego roku Fundacja Nowej Wspólnoty przeprowadziła nowatorski projekt – połączyła w pary 1122 osoby o odmiennych poglądach, by porozmawiały ze sobą online. Celem projektu „Polska rozmawia” było sprawdzenie, czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo głębokich podziałów. Z przeprowadzonego po projekcie badania wynika, że Polki i Polacy potrafią ze sobą rozmawiać, nawet jeśli mają odmienne poglądy.
Średni czas spotkania wynosił 90 minut, ale były też osoby, które umawiały się kilka razy i rozmawiały ponad 3 godziny. Podczas rozmów poruszono szereg tematów, ale najchętniej wybieranymi były podatki (mężczyźni) oraz aborcja i antykoncepcja (kobiety).
Dzięki rozmowom:
- 76% badanych dostrzega elementy wspólne z osobami o odmiennych poglądach,
- 55% mniej obawia się spotkań z osobami o odmiennych poglądach,
- 39% ma bardziej pozytywne uczucia wobec osób o odmiennych poglądach.
- 92% badanych uczestników chciałoby wziąć udział w kolejnej rozmowie, co pokazuje, że w naszym społeczeństwie jest potrzeba kontaktu w poprzek podziałów.
Opowiadając o swoich rozmowach, uczestnicy projektu wskazywali trzy główne korzyści:
- poczucie bycia wysłuchanym – coś, czego rzadko doświadczają w Polsce i co ich zdaniem jest związane z szacunkiem dla drugiego człowieka,
- zobaczenie cudzej perspektywy – rozmowy z osobą o odmiennych poglądach pomagają zrozumieć ich źródło i cudze wartości,
- refleksja nad własnymi poglądami – rozmowy w poprzek podziałów pomagają ludziom określić ich własne poglądy i się nad nimi zastanowić.
O swoim doświadczeniu mówili tak:
Nie mieliśmy na celu przekonywania siebie. On mi powiedział, że chciałby poznać Polskę moimi oczami. Nie było, że: „musisz”, „poczekaj”, „bo ty źle”, czy coś tam…
Człowiek tak łagodnieje jak wie, z czego wynika taki, a nie inny pogląd u drugiej osoby.
Było dużo lepiej [niż się spodziewałam], zaskoczyło mnie to, że poczułam się wysłuchana… Ktoś wnikał dlaczego myślę inaczej i było dużo szacunku w tej rozmowie, było zrozumienie.
Przeczytaj cały raport
-
Jak rozmawiają Polki i Polacy - raport
pdf ・1.76 MB
Źródło: Fundacja Nowej Wspólnoty