Nie myślą o założeniu rodziny czy kupnie mieszkania. Rodzinę zastępuje im paczka bliskich przyjaciół, a mieszkanie lepiej wynająć, bo skąd wiadomo, gdzie będą za kilka lat. Cały czas “siedzą w telefonach”, ale kiedy do nich dzwonisz, akurat nie mają czasu odebrać albo… bateria im padła. Problem dotyczy całego naszego kraju, ale jeśli mieszkasz w województwie lubelskim – przeczytaj koniecznie ten artykuł!
Ehhh, ta nieznośna młodzież...
Nieznośni młodzi, zarzuca się im, że nie potrafią albo nie chcą podejmować decyzji, a jeśli dokonają wyboru, to trudno im w nim wytrwać. Chcą dobrze zarabiać, ale jednocześnie mieć dużo czasu na podróże i próbowanie nowych rzeczy. Co z nich wyrośnie?
Ich rodzice i dziadkowie są przerażeni, bo wychowywali się w świecie, w którym taki styl życia nie dawał szans na przetrwanie, a osoba, która żyła w ten sposób prosiła się o kłopoty i nie miała dobrej sławy w społeczeństwie.
Prawdopodobnie z perspektywy młodych opisana sytuacja wygląda zupełnie inaczej, nie ma w tym niczego odbiegającego od normy, to po prostu jest ich rzeczywistość – ot, klasyczny konflikt pokoleń.
Można narzekać i wymuszać na młodych “ogarnięcie się”, albo zauważyć w tym nowym stylu życia szansę. Kiedy zestawimy ze sobą kompetencje, jakie są potrzebne na nowoczesnym rynku pracy z cechami osób, które dopiero na ten rynek wchodzą, okazuje się, że właśnie te cechy, za które obrywają po głowie, zapewnią im przetrwanie.
Jeśli masz więcej niż 30 lat, to prawdopodobnie miewasz już problemy z obsługą nowoczesnych aplikacji, prosisz rodzeństwo albo dzieci, żeby skonfigurowały ci nowy telefon, sparowały bluetooth w smartfonie z zestawem głośnomówiącym w aucie. Ty nawet nie wiesz, od czego zacząć, a one zrobiły to… w trzy minuty.
Nie dajmy się zwariować. Młodzi ludzie w każdych czasach uważają się za mądrzejszych, bo mają więcej wiedzy. Z tym, że mądrość a wiedza to dwie różne sprawy. Mądrość, to coś, co się nie zmienia i przychodzi z doświadczeniem (czasem z wiekiem), w odróżnieniu od wiedzy, która coraz szybciej się dezaktualizuje. I to jest pole do popisu dla młodych ludzi, bo oni za tymi zmianami nadążają naturalnie.
Czego od młodych oczekuje rynek pracy?
Naukowcy z Institute for the Future Uniwersytetu w Phoenix oraz interdyscyplinarny zespół ekspertów, m.in. z IBM i ze studia Walta Disneya opracowali 10 najważniejszym kompetencji przyszłości potrzebnych kandydatom do pracy już… w 2020 roku.
Oto one:
Sense – making: zdolność do odkrywania ale i nadawania głębszego sensu temu, co chcemy wyrazić.
Social intelligence: inteligencja społeczna czyli zdolność do komunikowania się w prosty i bezpośredni sposób, a także wchodzenia w relacje międzyludzkie.
Novel & Adaptive thinking: myślenie adaptacyjne, biegłość w rozwiązywaniu problemów, wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi wykraczających poza schemat.
Cross-cultural competency: kompetencje kros-kulturowe czyli zdolność do operowania w zróżnicowanym środowisku kulturowym.
Computational thinking: zdolność przetwarzania dużej ilości informacji rozumowania opartego na danych (zwłaszcza wyciągania wniosków z tzw. Big Data).
New-media literacy: umiejętność korzystania z nowych mediów czyli nie tylko publikowanie postów na Facebooku w najbardziej odpowiednim czasie. Także jedna z umiejętności, zakładająca zdolność do krytycznej oceny i opracowania treści, publikowanych w nowych mediach oraz wykorzystania ich w skutecznej komunikacji.
Transdisciplinarity: interdyscyplinarność rozumiana jako umiejętność czytania i rozumienia pojęć w wielu dyscyplinach.
Design mindset: myślenie projektowe czy zdolność do prezentowania i rozwijania sposobów pracy dla osiągnięcia pożądanych wyników.
Cognitive load management: zdolność do zmaksymalizowania funkcjonowania poznawczego i przyswajania wielu bodźców przy użyciu różnych narzędzi i technik.
Virtual collaboration: zdolność do współpracy wirtualnej w sposób wydajny, zaangażowany i wykazujący obecność w pracy wirtualnego zespołu.
Co możemy z tym zrobić?
Jeśli martwisz się o swoją pociechę lub młodą osobę ze swojego otoczenia, to zamiast dawania rad, powiedz jej o projekcie Fundacji Teatrikon, M-Power: “Siła młodych”, który jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy przyszłości.
M-Power, to cykl szkoleń, w sumie ponad 80 godzin, które pomogą osobom wchodzącym na rynek pracy odnaleźć się na nim i zdobyć lepszą posadę – między innymi za sprawą treningu interpersonalnego i profesjonalnego doradztwa zawodowego.
Fundacja zdobyła na ten cel ponad pół miliona złotych, to wystarczy na przeszkolenie, aż 120 osób. W tej kwocie zawiera się także zwrot kosztów dojazdu, noclegi, wyżywienie oraz praca wykwalifikowanych trenerów i trenerek. Wstępnie realizacja projektu planowana jest w Lublinie, Zamościu, Chełmie oraz Białej Podlaskiej – możliwy jest jednak dojazd na zajęcia z innych miejscowości.
Co daje uczestnictwo w projekcie?
- uczestnicy wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach (ponad 80h), które poprawią ich kompetencje z zakresu pracy w grupie, myślenia projektowego, zarządzania sobą w czasie czy komunikacji,
- otrzymają wsparcie doradcy zawodowego, z którym wspólnie zaplanują rozwój swojej kariery zawodowej,
- nauczą się jak zarządzać własnym projektem, pracować pod presją czasu, kreatywnie rozwiązywać problemy,
- wezmą udział w treningu interpersonalnym, który pomoże im lepiej zrozumieć własny potencjał oraz sposób budowania relacji z otoczeniem,
- stworzą wspólnie z grupą własny projekt, a następnie wdrożą go do realizacji pod okiem profesjonalistów ze środowiska organizacji pozarządowych,
- otrzymają informację zwrotną na temat rozwoju swoich kompetencji oraz certyfikat potwierdzający odbyte szkolenia i zdobyte doświadczenie
“Wybraliśmy taki sposób, bo działania obywatelskie są doskonałym sposobem na rozwijanie kompetencji socjalnych i dają dużo satysfakcji. Natomiast projektowe podejście do rozwiązywania problemów, przygotowuje do nowoczesnego stylu pracy i daje bardzo dobre efekty, minimalizując przy tym trudności w realizacji zadań” – komentują twórcy fundacji Teatrikon.
Podsumowując, to co od zawsze najbardziej różni pokolenia, to niemożność porozumienia się. “Ogarnijmy się”, namówmy młodych do udziału w projekcie i przekujmy narzekania w lepszą – wspólną przyszłość. Udział w M-Power i działania obywatelskie z pewnością wpłyną na lepsze zrozumienie, jak działa realny świat.
Projekt dotyczy młodzieży w wieku od 15 do 30 lat z całej lubelszczyzny. Pierwsze szkolenia zaczynają się już 19 sierpnia 2019 r. – aby się zgłosić, wystarczy wypełnić krótką ankietę: https://forms.gle/uJ6BXdqjC6vH13WN6
Projekt realizowany na podstawie umowy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełniącym rolę Instytucji Pośredniczącej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020
Oś priorytetowa I – Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.4 – Młodzież solidarna w działaniu