Na konferencji zorganizowanej przez Unię Europejską na Malcie na początku października 2017 r. podmioty publiczne i prywatne zadeklarowały ponad 6 mld euro na rzecz lepszego zarządzania oceanami.
Na konferencji „Nasz ocean 2017”, która odbywa się na Malcie i której współprzewodniczą Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel Unii i wiceprzewodnicząca Komisji oraz Karmenu Vella, komisarz do spraw środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Komisja Europejska zapowiedziała realizację finansowanych przez UE kwotą w wysokości ponad 550 mln euro inicjatyw na rzecz sprostania globalnym wyzwaniom związanym z oceanami.
Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji, Frans Timmermans, powiedział: Komisja przedstawiła dowody swojego mocnego zaangażowania w poprawę zrównoważonego wykorzystania, bezpieczeństwa i dobrostanu naszych oceanów w formie konkretnych zobowiązań. Oceany żywią naszą planetę i jej mieszkańców a także łączą nas z naszymi międzynarodowymi partnerami. Jeżeli one są zagrożone, to my również.
Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel Unii i wiceprzewodnicząca Komisji, stwierdziła: Ocean jest naszym wspólnym dobrem. Jest to Nasz Ocean, ponieważ należy do całej ludzkości, do każdego z nas. Na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność za to wspólne dobro: musimy je chronić i czuwać, by nie przekształciło się w zagrożenie. Unia Europejska jest przekonana, że w zglobalizowanym świecie konieczna jest współpraca w zakresie globalnego zarządzania. Wierzymy w moc dyplomacji, inwestujemy w nią, podobnie jak wierzymy w moc wspólnych zasad i instytucji międzynarodowych i działamy na ich rzecz. Trudno jest wyobrazić sobie globalne zarządzanie bez współpracy w zakresie zarządzania oceanami. A właściwie jest to niemożliwe.
Komisarz Karmenu Vella dodał: Trzy lata temu przewodniczący Jean-Claude Juncker poprosił mnie, abym wyznaczył globalne cele UE w odniesieniu do oceanów. Myślę, że udało nam się tego dokonać razem. Nasza polityka zarówno w odniesieniu do lądów (np. nasze zaangażowanie w gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz działania na rzecz ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych), jak i w odniesieniu do mórz (zwalczanie zanieczyszczenia mórz, tworzenie obszarów chronionych oraz wykorzystywanie czystej energii oceanów) dobitnie o tym świadczy. Polityka Unii Europejskiej budzi szacunek i jest źródłem inspiracji na całym świecie.
Komisarz Neven Mimica dodał: W ciągu tych dwóch dni udało nam się wywiązać z zobowiązań podjętych w odniesieniu do oceanów w ramach celów zrównoważonego rozwoju. Rybacy trudniący się tradycyjnym łodziowym rybołówstwem przybrzeżnym mają większą szansę na prowadzenie tych połowów w sposób bezpieczny, legalny i zrównoważony. Łańcuch żywnościowy jest lepiej zabezpieczony. Obszary przybrzeżne są lepiej chronione. Podejmujemy wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. Dla wielu naszych partnerów z krajów rozwijających się zrównoważone zarządzanie oceanami jest kwestią przetrwania. Długa jeszcze droga przed nami, ale podążamy we właściwym kierunku.
W konferencji „Nasz ocean” biorą udział podmioty publiczne i prywatne z sześciu kontynentów, które wspólnie zaangażowały się w działania na rzecz lepszego zarządzania oceanami i zrównoważonego wykorzystywania oceanów. Zobowiązania UE wykraczają daleko poza jej zasięg geograficzny i wspierają zrównoważone wykorzystywanie oceanów na poziomie międzynarodowym na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem krajów rozwijających się.
Po raz pierwszy na konferencji znaczące zobowiązania podjęły podmioty sektora prywatnego, w tym między innymi Airbus, Unilever, Procter & Gamble, PepsiCo, Marks & Spencer, Carrefour, Royal Caribbean Cruises, AXA, Sky.
Realizacja zobowiązań będzie monitorowana i na następnej edycji konferencji „Nasz ocean”, która odbędzie się w 2018 r. w Indonezji, zostaną przedstawione odnośne sprawozdania.
Kontekst
Dodatkowe informacje:
- Strona internetowa konferencji „Nasz ocean 2017”
- Arkusz informacyjny: Unia Europejska przewodzi ambitnym działaniom na rzecz czystości i bezpieczeństwa mórz i oceanów
- MEMO: Unia Europejska doprowadza do przyjęcia globalnych działań na rzecz naszych oceanów