Niewiele jest tematów, którym portal ngo.pl poświęciłby w ciągu ostatnich paru lat tyle miejsca i czasu. To jeden z najważniejszych aktów prawnych dla sektora. Zgodnie z zapowiedzią przypominamy, jak powstawała nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach, która trafiła do Sejmu jako projekt prezydencki pod koniec 2014 r.
2011-2012
Podjęta przez Senatorów na początku 2011 roku próba znowelizowania ustawy Prawo o stowarzyszeniach, spotyka się ze sprzeciwem organizacji pozarządowych. Propozycje były zbyt rewolucyjne, wydaje się również, że nie przedyskutowano ich dostatecznie ze środowiskiem organizacji. Powstał jednak impuls do przygotowania zmian przez same NGO. Debatę prowadzi Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, wspierana przez: Sieć SPLOT, Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Forum Darczyńców i portal ngo.pl. Opinie zbierane były na forach internetowych i konferencjach.
Jak biegły prace nad nowelą stowarzyszeń
Stowarzyszenia zwykłe mają zyskać
2013-2014
Koniec roku 2013 oznacza więc zakończenie prac grupy i przyjęcie projektu przez Zespół ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych. Po kolejnych sześciu miesiącach dowiedzieliśmy się, że projekt do Sejmu wniesie Prezydent. Ale nie wiadomo było jeszcze jaki projekt – przyszedł czas na ostateczne konsultacje.
Bilans 2013. Jak biegły prace nad nowelą prawa o stowarzyszeniach?
Nowela o stowarzyszeniach będzie inicjatywą prezydencką?
Finisz
Konsultacje rozpoczęły się 7 lipca 2014 r. i trwały miesiąc – do 10 sierpnia. Celem konsultacji było uzyskanie odpowiedzi na pytanie czy zaproponowane zmiany odpowiadają na dotychczas zgłaszane przez środowisko organizacji pozarządowych postulaty. Kancelaria miała ambitny plan przedstawienia wyników debaty (a więc ostatecznego projektu) podczas wrześniowego OFIP-u (Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie, które odbywało się w dniach 14-15 września). Niestety ambitny plan się nie powiódł. Efekt konsultacji poznaliśmy w grudniu, kiedy to projekt został wreszcie skierowany do Sejmu.
– Projekt zakłada tylko zmiany niezbędne, które ułatwią funkcjonowanie stowarzyszeniom i rozwiążą problemy, z którymi się obecnie borykają. Ze względu na krótki czas, który pozostał do zakończenia kadencji Sejmu, skupiliśmy się tylko na zmianach niezbędnych – mówi doradca Prezydenta i dodaje: – Uwzględnienie zgłoszonych w czasie dyskusji różnorodnych postulatów wymaga drugiego etapu prac w zakresie realizacji konstytucyjnego prawa wolności zrzeszania się różnych podmiotów oraz uproszczenia rachunkowości dla organizacji pozarządowych.