– W odpowiedzi na palący, dosłownie, problem w sektorze NGO, stworzyliśmy projekt Burnout Aid. Wydarzenie „I po wypaleniu!” to jego finał. Przed Wami duża dawka wiedzy na temat wypalenia i praktyki, czyli tego, jak dbać o siebie i swój zespół – mówi współtwórczyni projektu i ekspertka w temacie wypalenia Paulina Jędrzejewska. „I po wypaleniu!” odbędzie się 12 maja w godzinach 9-18:00 w Teatrze Ochoty w Warszawie. Zapisy trwają.
Wypalenie zawodowe i aktywistyczne to problem, który dotyka obecnie blisko 40% działaczy i działaczek organizacji pozarządowych
Według raportu „Wyzwania i zagrożenia pracy w NGO i nieformalnych ruchach społecznych” (2020) problem wypalenia zawodowego i aktywistycznego dotyczy nie tylko organizacji z dużych miast, ale także z mniejszych miejscowości i ze wsi. Poziom wypalenia jest silnie powiązany z poziomem stresu i presji, aby pracować więcej. Wyniki badań wskazują, że blisko połowa osób związanych z sektorem NGO doświadcza wyczerpania fizycznego „często” lub „bardzo często”. Towarzyszy temu poczucie nieefektywności, szczególnie w kontaktach z systemem, administracją i z brakiem wsparcia społecznego – 40% badanych czuje się, jakby „walili głową w mur”.
Projekt Burnout Aid to odpowiedź na wypalający się sektor organizacji pozarządowych.
– Trzy lata temu postanowiliśmy skierować naszą uwagę na siebie same – aktywistki i aktywistów, działaczki 3. sektora. Opierając się na własnych doświadczeniach, przeczuciach, na rozmowach z osobami z innych organizacji, zdecydowałyśmy przyjrzeć się kwestii wypalenia w sposób naukowy, metodyczny i kompleksowy – opowiada Paulina Jędrzejewska.
Burnout Aid to bezprecedensowe międzynarodowe działanie mające na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu wśród pracowniczek i wolontariuszy sektora pozarządowego. – Przez ostatnich kilka lat, wraz z partnerkami z Chorwacji i Słowenii przeprowadziliśmy szereg badań, stworzyliśmy (pionierskie) narzędzie do badania poziomu wypalenia, a przede wszystkim zaczęłyśmy urzeczywistniać nasze marzenie o zmianie kultury pracy w 3. sektorze – mówi ekspert ds. wypalenia i interwent kryzysowy Piotr Grabowski z Fundacji Culture Shock.
„I po wypaleniu!”, czyli huczny finał oraz dzień wypełniony wiedzą i praktyką
Premiera nowatorskiego narzędzia online do mierzenia poziomu zagrożenia wypaleniem odbędzie się podczas finału projektu zatytułowanego „I po wypaleniu!” 12 maja w warszawskim Teatrze Ochoty. W ramach wydarzenia przewidziane są wystąpienia w stylu TEDx, warsztaty, prezentacja narzędzi do pracy z tematem wypalenia oraz rozmowy przy kawie i podczas wegańskiego lunchu.
– Mocno wierzymy, że wymiana doświadczeń, także osobistych ma ogromne znaczenie. Dajemy taką możliwość podczas finału – mówi Piotr Grabowski. „I po wypaleniu!” jest skierowane do osób związanych z 3. sektorem oraz osób zainteresowanych zagadnieniem wypalenia.
Wśród osób występujących i prowadzących warsztaty będą Natalia Sarata z Fundacji RegenerAkcja, Sigurborg Kr. Hannesdotti, islandzka konsultantka w dziedzinie partycypacji społecznej i storytellerka, Urška Jež ze słoweńskiej organizacji Mesto žensk czy Karolina Pluta ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru i Fundacji Culture Shock. Wydarzenie jest darmowe i trwa od 9:00 do 18:00 w Teatrze Ochoty w Warszawie. Można uczestniczyć w całości lub w wybranym wykładzie czy warsztacie. Obowiązują zapisy: Finał projektu Burnout Aid.
Więcej informacji na temat projektu Burnout Aid oraz wydarzenia znajduje się na stronie burnout-aid.eu. Partnerem “I po wypaleniu!” jest Teatr Ochoty. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Fundacja Culture Shock to organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju sektorowego, instytucjonalnego oraz indywidualnego 3 sektora i instytucji kultury. Naszą misją jest wprowadzenie jakościowej zmiany w NGO oraz otwieranie dostępu do edukacji w zakresie tzw. dobrostanu, nowych technologii, designu oraz sztuki www.cultureshock.pl.
Źródło: Fundacja Culture Shock