Kapitałowi Ludzkiemu w kontekście szansy integracji społecznej na Warmii i Mazurach poświęcona była doroczna konferencja organizowana w Olsztynie. Uroczystość minionego tygodnia była również okazją do rozstrzygnięcia drugiej edycji konkursu „Ambasador EFS 2010 w ramach dobrych praktyk PO KL”. Zwyciężyła inwestycja w potencjał młodych mieszkańców z parafii w Szczecinkach.
O roli lidera województwa warmińsko-mazurskiego na tle pozostałych regionów Polski zapewniał w swoim przemówieniu Marszałek Jacek Protas. Potwierdzenie jego słów można znaleźć w raporcie wydanym na okazję konferencji. Według danych w nim zawartych, województwo warmińsko-mazurskie jest na pierwszym miejscu w rankingu województw w Polsce w zakresie wydatkowania środków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Największym dotąd zainteresowaniem cieszył się obszar edukacji, o czym podczas konferencji przekonywała również Paulina Pietrasik z Departamentu Zarządzania EFS Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jeśli uwzględniać średnią statystyczną, można by co drugiemu wnioskowi przypisać właśnie ten obszar działań projektowych. W aplikowaniu o środki regionalnego komponentu PO KL najbardziej aktywni byli wnioskodawcy z powiatu olsztyńskiego, elbląskiego, ostródzkiego, szczycieńskiego, lidzbarskiego oraz z miasta Olsztyn i Elbląg.
Jak zapewniali znawcy tematu realizacji PO KL na Warmii i Mazurach – nie jest źle. To jednak nie oznacza braku potrzeby wprowadzania zmian. Zdaniem przedstawicielki Ministerstwa, wyzwaniem dla regionu powinno być przede wszystkim wsparcie osób młodych, wzmocnienie działań podejmowanych na rzecz osób korzystających ze świadczeń socjalnych, a także pomoc przedsiębiorcom w zakresie realizacji projektów szkoleniowych. Jeśli spojrzeć na jedną z największych bolączek regionu – bezrobocie – stawiać powinniśmy przede wszystkim na nowe instrumenty w pracy z osobami pozostającymi bez zatrudnienia. Ważne będzie wprowadzenie instrumentów zwrotnych dla tych, którzy są w stanie zaciągać zobowiązania długookresowe. Dla realizatorów działań będzie to oznaczało większe nakłady finansowe, a co za tym idzie – ze wsparcia skorzystać będzie mogło mniej osób. Warto jednak podejmować działania długofalowe, bo tylko kompleksowe wsparcie może dać szansę na rozwiązywanie problemów trudnych, z którymi wciąż w województwie się borykamy.
Nagrodzona w ramach konkursu inicjatywa była przykładem tego, jak długi proces wprowadzania zmian krok po kroku doprowadzić może do integracji i wzmocnienia samooceny ludzi z małej miejscowości. – Dzieci z Olsztyna nie mają takich problemów jak dzieci w Szczecinkach – tłumaczył ksiądz Dariusz Smoleński, stojący na czele Parafii Rzymsko-Katolickiej Św. Stanisława Bpa i Męczennika w Szczecinkach. Wyjaśniał, jak ważny dla wiejskiej młodzieży jest udział w wydarzeniach kulturalnych, działaniach pozaszkolnych, z których rzadko udaje im się skorzystać ze względu na miejsce zamieszkania. Wspólny projekt parafii, Powiatu Oleckiego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku miał wesprzeć młodych. Pod szyldem „Równy start – kompleksowy program pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów z parafii w Szczecinkach”, z pomocy skorzystało 90 dzieci i młodzieży, ale również rodzice z Gminy Olecko i Wieliczki. Ci z problemami wychowawczymi mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak pomóc swojej pociesze w rozwoju, w wyborze życiowej drogi. Młodym pomogli specjaliści od dysleksji, logopedii i psychologii, a także nauczyciele, którzy mogli poświecić więcej czasu na wyrównywanie wiedzy u młodzieży w zakresie nauki języka angielskiego, obsługi komputerów i wielu innych przedmiotów szkolnych. Do tego doszły zajęcia profilaktyczne. W ostatnim działaniu projektu zintegrowana parafia pokazała, że jest gotowa na zmiany. Wspólna organizacja festynu rodzinnego umocniła także samych realizatorów – są przekonani, że warto podejmować takie działania. Co ważne, projekt był zaledwie kontynuacją tego, co w parafii działo się już od pewnego czasu. Tutejsi działacze zamierzają kontynuować podjęte działania – czy to z projektem, czy bez.
Organizatorem modułu konferencji dotyczącego konkursu byli: Departament Europejskiego Funduszu Społecznego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie oraz Regionalne Ośrodki EFS w województwie warmińsko-mazurskim. Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Elblągu był głównym koordynatorem konkursu. W przygotowaniu uroczystości pomogło Przedszkole z Gminy Rybno oraz Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej „UL” z Morąga. Ich artystyczna obecność na scenie przekonywała, jak ważna jest inwestycja w człowieka – od najmłodszych lat.
Źródło: ESWIP