„Prawo dostępu do Internetu na równi z prawem do życia” – przekonuje w rozmowie z technologie.ngo.pl ekspert z Indii Hilmi Quraishi, który już w przyszłym tygodniu odwiedzi Polskę. Na konferencji Sektor 3.0 wygłosi prelekcję na temat innowacji technologicznych w Indiach.
Tomasz Wojciechowski, Technologie.ngo.pl: – Czy nowe technologie mogą zmieniać świat? Czy idą za nimi jedynie gadżety, których każdy pożąda?
Z szeroką dostępnością tanich i funkcjonalnych słuchawek miliony ludzi na całym świecie zyskałyby regularną możliwość korzystania ze zdobyczy nowych technologii, podczas gdy nigdy dotychczas nie korzystali z komputerów czy nawet stacjonarnych telefonów. W tej chwili na całym świecie jest około 3,5 mld użytkowników telefonów komórkowych. Więcej niż 65 proc. z nich stanowią mieszkańcy krajów rozwijających się. To stwarza potencjał do użytkowania mobilnych technologii na masową skalę.
W jaki sposób technologia może wpływać na ludzkie przyzwyczajenia?
ZMQ podejmuje mnóstwo inicjatyw, takich jak Freedom HIV/AIDS czy programów takich jak MIRA Maternal & Child Channel, które realnie kreują wiedzę prowadzącą do trwałej zmiany przyzwyczajeń. Mogą też być użyte do dostarczenia podstawowych narzędzi usprawniających naukę czytania i pisania dla dzieci czy też usprawniać szkolenie kobiet wiejskich w celu zwiększenia możliwości ich utrzymania.
Dzisiejsze możliwości sprawiły, że udało się zmieścić funkcjonalny komputer w opakowaniu niewielkiego telefonu. Czym różni się era mobilnego internetu od ery internetu znanego z komputerów?
Czy mobilna rewolucja, jaka dokonuje się na naszych oczach, sprawia, że coraz więcej ludzi uzyskuje dostęp do internetu?
Jakie są indyjskie doświadczenia w zakresie wykorzystania technologii mobilnej na rzecz realnych zmian społecznych albo po prostu w codziennych działaniach organizacji pozarządowych?
Zdrowie, edukacja, finanse i mikro-rolnictwo to kilka dziedzin, w których technologia mobilna jest bardzo skuteczna i pomocna. Miliony ludzi żyjących w odległych rejonach kraju, którzy nigdy nie mieli dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, dziś możne uzyskać dostęp do informacji i usług za pośrednictwem telefonów komórkowych. Telefonów, które często decydują o ich życiu lub śmierci. Dlatego coraz więcej organizacji pozarządowych stara się korzystać z technologii mobilnych, aby dotrzeć do swoich beneficjentów z informacją i usługami. Jednak podczas pracy na poziomie gmin czy wsi stykają się z takimi barierami, jak niski poziom wykształcenia, ubóstwo, różnego rodzaju społeczno-kulturowe tabu i innymi tego typu wyzwaniami. Dlatego innowacja nie leży tylko w technologii, ale w tym, jak za pomocą telefonu sprostać tym wszystkim wyzwaniom. Stąd potrzeba analizy, właściwej strategii działania i cierpliwości, aby uzyskać wyniki.
Jak obserwuję, elementy związane ze szkoleniami dla beneficjentów są często pomijane przez organizacje pozarządowe, i to często jest główną przyczyną niepowodzeń ich projektów. ZMQ ma specjalny program o nazwie "Mobilność dla Rozwoju" (M4D), który jest programem skierowanym do organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych, a ma na celu realizację „marzeń” poprzez rozwiązania mobilne. W ostatnich dziesięciu latach, ZMQ wsparła ponad 30 średnich i dużych organizacji w Indiach i Afryce. A M4D zapewnia całościowe podejście do rozwoju i wdrażania rozwiązań mobilnych dzięki ścisłej współpracy z organizacjami i zrozumieniu kluczowych wyzwań, jakie przed nimi stoją.
Wielkie idee, wielkie rozwiązania. A czy możesz pokazać konkretne przykłady rozwiązań dla bardzo konkretnych ludzkich problemów, realizowanych za pomocą technologii mobilnych?
Niedawno uruchomiliśmy program o nazwie MIRA Channel, który jest zintegrowany kanałem telefonicznym dla kobiet wiejskich, umożliwiający dostęp do informacji. Kanał jest również narzędziem komunikacji pozwalającym kobietom na kontakt z publiczną służbą zdrowia. MIRA rozwiązuje jeden z najważniejszych problemów rozwojowych, jakim jest zdrowie matki i dziecka w krajach rozwijających. MIRA Channel oferuje wiele rozwiązań: opiekę prenatalną, informacje na temat szczepień dziecka, moduł dotyczący opieki nad noworodkami, wskazówki na temat planowania rodziny i młodzieżowych problemów zdrowotnych. Informacje te są dostarczane do kobiet poprzez interaktywne narzędzia. Dzięki temu kobiety budują swoją wiedzę i poszerzają świadomość. Projekt jest obecnie wdrażany przez kilka krajów afrykańskich.
Innym doskonałym przykładem wykorzystania technologii mobilnej jest stosowanie społecznych gier mobilnych do komunikacji ważnych problemów związanych z profilaktyką zdrowia. Dzięki grywalizacji staramy się inicjować pozytywną zmianę zachowań. Program ZMQ Freedom HIV / AIDS to klasyczny przykład tworzenia na masową skalę świadomości na temat zagrożeń związanych z HIV i AIDS.
Jak widać rewolucja mobilna już przynosi konkretne owoce. Pobawmy się więc w futurologów, jak myślisz co nas czeka po erze mobilności?
Źródło: Technologie.ngo.pl