Fundacja Gaudete wraz z międzynarodowymi partnerami w ramach projektu Erasmus, dyskutowała i poruszała temat potrzeb osób dorosłych o niskich kwalifikacjach.
Cele Projektu
Głównym celem jest budowanie wspólnej wiedzy na temat głównych wyzwań związanych z projektowaniem i wdrażaniem ścieżek rozwoju umiejętności.
Cele szczegółowe projektu:
- Cel 1 - Wspieranie wymiany dobrych praktyk na temat definiowania (UpskillingPathways.
- Cel 2 - Podniesienie kompetencji doradców zawodowych i trenerów w motywowaniu i zachęcaniu dorosłych do rozwoju zawodowego.
- Cel 3- Przygotowanie pakietu edukacyjnego
- Cel 4 – Podnoszenie świadomości wśród odpowiednich interesariuszy.
Dlaczego taki projekt?
Kontekst projektu stanowi aktualna sytuacja kształcenia zawodowego w Europie, która wymaga określenia ścieżek podnoszenia kwalifikacji.
Projekt ma na celu zgromadzenie interesariuszy, aby skutecznie wspierać wdrażanie ścieżek poprawy umiejętności.
Współpraca
Projekt jest realizowany we współpracy międzynarodowej i koncentruje się na opracowywaniu i wykorzystywaniu istniejących interwencji związanych ze ścieżkami poprawy umiejętności. Powodem realizacji projektu jest znalezienie i opracowanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb oraz uwzględnienie strategii krajowych.
Dobór partnerów został starannie zaplanowany. Do projektu zostały wybrane organizacje z pięciu krajów:
EPT - Ensino Profissional de Tomar Lda - Portugalia
ENSO Group Ltd - Wielka Brytania
Euroform RFS - Włochy
Academy of Enterprneurship Astiki Etareia - Grecja
Partnerzy mają okazję współpracować, aby zastanowić się i przedyskutować potrzeby osób dorosłych o niskich kwalifikacjach. Projekt pozwala dowiedzieć się jak kraje o podobnych priorytetach organizują swoje podejście do podnoszenia kwalifikacji określonych grup dorosłych o niskich kwalifikacjach. Podczas realizacji projektu następuje udoskonalenie i dostosowanie ram analitycznych służących podnoszeniu kwalifikacji dorosłych w celu sprostania bieżącym wyzwaniom.
Tak na koniec...
Projekt odnosi pozytywny wpływ na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim. Realizacja projektu prowadzi do innowacyjnych rozwiązań na poziomie systemu i zapewnia użyteczny wkład w rozwój VET na poziomie europejskim.
Źródło: Fundacja Gaudete