Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W konkursie na Mikrodotacje Wielkopolska Wiara można pozyskiwać środki na inicjatywy oddolne. O tym, czym jest inicjatywa oddolna i jak ją rozumieć mogą Państwo poczytać w wywiadzie z Dorotą Surmą.
Piotr Kotlarek: – Centrum PISOP ogłosiło właśnie konkurs Mikrodotacji Wielkopolska Wiara. Można pozyskać nawet do 5000 zł na realizację tzw. inicjatyw oddolnych. Jak rozumieć to hasło?
Dorota Surma: – Celem naszego konkursu jest aktywizacja społeczności lokalnych, włączanie mieszkańców wsi, gminy, osiedla, czy też przedstawicieli określonych grup w rozwiązywanie problemów. Problemów, które dotyczą ich samych. Dlatego odpowiadając na pytanie w jednym zdaniu można powiedzieć, że inicjatywa lokalna polega na realizacji przedsięwzięć, w których mieszkańcy, czy też wskazane grupy społeczne biorą sprawy w swoje ręce.
Możemy w takim razie zorganizować grupę złożoną z przedstawicieli mieszkańców wsi, którzy chcą wspólnie wyremontować świetlicę wiejską?
D.S.: – Przykładowo. Dla nas nie jest ważne, co będziemy robić, ale jaki jest cel działania, kto będzie to robił, jak to zostanie zaplanowane. W inicjatywie lokalnej istotne jest, czy przysłowiowy Kowalski zamierza rozwiązać problem sam, czy też w rozwiązanie problemów włączy osoby, których sytuacja ta dotyka. Dla nas oczywiście ważne jest to wspólne działanie, włączanie, aktywizowanie.
Każdy pomysł jest możliwy do zrealizowania w ramach Wielkopolskiej Wiary?
D.S.: – Każdy, który wpisuje się w obszar pożytku publicznego. Obszar ten jest szczegółowo opisany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 4). Jednak katalog wyboru jest dość szeroki, znajdujemy tam m.in. pomoc społeczną, sport, kulturę, edukację.
W Regulaminie Konkursu wskazano, iż projekty nie mogą mieć charakteru jednorazowej inicjatywy, czyli festynu dla mieszkańców zorganizować nie możemy?
D.S.: – To zależy. Jak wspomniałam dla nas najważniejsze jest zaangażowanie wspólnoty lokalnej w rozwiązywanie problemów, które je dotyczą. Dlatego musiałabym się dowiedzieć, dlaczego projekt jest potrzebny społeczności? Jeśli potrzebą byłaby przykładowo integracja mieszkańców danej wsi, to mogę teoretycznie założyć realizację projektu, gdzie przedstawiciele wsi będą się spotykać, planować, przygotowywać, promować, a finalnym elementem będzie wspomniany festyn. Musimy opisać, w jaki sposób realizacja naszego projektu zwiększa zaangażowanie obywateli w życie publiczne. Samo zaproszenie mieszkańców na festyn z pewnością nie przełoży się na ten cel. Jednak wspólne prace, integracja wokół tego wydarzenia już tak.
Jaki jeszcze charakter mogą mieć projekty tworzone w odpowiedzi na Konkurs?
D.S.: – Możliwości jest naprawdę wiele. Nie chciałabym tu mocno zawężać, jednak przykładowo mogą to być projekty szkoleniowe, integracyjne, sportowe, kulturalne. W projekty można włączać określone grupy tj. dzieci, rodziców, osoby starsze, młodzież. Najważniejszy jest problem, który chcemy rozwiązać, sytuację, którą zamierzamy zmienić naszym projektem oraz wspólna inicjatywa grupy, wspólnoty. Na naszej stronie www.pisop.org.pl/FIO przygotowaliśmy opis dobrych praktyk, które też mogą być inspiracją do planowania działań.
Ile projektów pozyska dofinansowanie?
D.S.: – W tym roku udzielimy minimum 130 Mikrodotacji. Jednak poza projektami w obszarze pożytku publicznego o Mikrodotacje aplikować mogą młode organizacje pozarządowe na realizację projektów skierowanych na rozwój np. doszkolenie pracowników, doposażenie w sprzęt, jednak o tym opowiem kolejnym razem.
Projekty w ramach konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara można składać do 25 sierpnia do godziny 15.00 na adres: Centrum PISOP, Pl. Metziga 26/6, 64-100 Leszno. Liczy się data wpływu!
Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Centrum PISOP
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.