Ruszyła dziewiąta edycja programu Po Stronie Natury, w ramach którego Żywiec Zdrój wraz z partnerami: Lasami Państwowymi, Polskim Towarzystwem
Turystyczno-Krajoznawczym i Fundacją Ekologiczną Arka działa na rzecz ochrony zasobów naturalnych i do tego samego angażuje Polaków. Aby chronić naturalne zasoby wodne, z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach posadzony zostanie już szósty milion drzew.
,,ZRÓB TO DLA MNIE”
Naturalna woda jest optymalna dla naszego zdrowia, a żeby mógł ją pić każdy, również w przyszłości, już dziś potrzeba chronić jej zasoby. W Polsce są one ograniczone - mamy trzy razy mniej czystej wody pitnej niż wynosi średnia europejska
[1]. Chcąc chronić zasoby wodne partnerzy programu Po Stronie Natury sadzą drzewa, angażując w to również konsumentów. Wszystkie działania prowadzone są z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach, aby również one mogły cieszyć się czystą wodą. W ramach komunikacji programu, to właśnie dzieci proszą dorosłych, by dla nich byli po stronie natury. Wyraża to idea tegorocznej edycji programu „Zrób to dla mnie”.
Natura nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać, bo to od nas zależy jaki świat zostawimy naszym dzieciom. To właśnie woda prosto z natury jest optymalna dla zdrowia, a drzewa pozwalają chronić jej zasoby. Dlatego w ramach programu Po Stronie Natury, wspólnie z partnerami i konsumentami, posadzimy w tym roku kolejny milion drzew. Troska o zdrowie naszych dzieci i przyszłych pokoleń jest dużą motywacją dla nas - dorosłych. W tym roku program prowadzony jest na niespotykaną dotąd skalę, tak aby w działania mógł włączyć się każdy – mówi Inga Songin, dyrektor marketingu i PR Żywiec Zdrój.
Do sadzenia drzew zachęca również Martyna Wojciechowska – ambasadorka programu: Jestem po stronie natury nie tylko dla siebie – robię to przede wszystkim dla mojego dziecka. Chcę, aby moja córka była szczęśliwa, mogła cieszyć się pięknem przyrody, żeby miała czystą wodę. Drzewa nie tylko produkują tlen, chronią przed suszami i powodziami, ale mają również wpływ na zasoby wodne. Dzięki drzewom mamy więcej czystej wody – my i nasze dzieci - mówi Martyna Wojciechowska.
IM WIĘCEJ DRZEW, TYM WIĘCEJ CZYSTEJ WODY W NATURZE
Drzewa to prawdziwe cuda natury, a ich korzystny wpływ na środowisko jest nieoceniony. Pozwalają zachować różnorodność biologiczną i w znaczący sposób podnoszą jakość i komfort naszego życia. Wśród wielu ważnych funkcji, pełnią rolę w tworzeniu warunków do naturalnego oczyszczania jednego z najcenniejszych zasobów natury – wody. Dlatego partnerzy programu sadzą drzewa, bo im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze. To już szósty milion drzew, który zostanie posadzony w ramach programu Po Stronie Natury.
Leśnicy sadzą w całej Polsce średnio około 1000 drzew na minutę, odnawiając powierzchnie albo zalesiając nowe. Choć dla nas to normalna praca, cieszy nas każdy głos wsparcia i przejaw zaangażowania ze strony osób z zewnątrz. Program Po Stronie Natury to cenna inicjatywa, bo stawia na edukację o ważnej roli drzew i lasów, a także angażuje miliony Polaków. My staramy się zadbać jak najlepiej o wspólne lasy, ale też zachęcamy i doradzamy innym w sadzeniu rodzimych drzew i krzewów na własnej ziemi, przy domach, w miastach – mówi Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
POSADŹ Z NAMI MILION DRZEW
W tym roku program realizowany jest wielowymiarowo, tak aby umożliwić milionom Polaków włączenie się do działań po stronie natury. Dlatego po raz pierwszy prowadzona jest akcja konsumencka, w ramach której każdy może zdecydować o posadzeniu drzewa. Wystarczy wpisać specjalny kod spod etykiety wody Żywiec Zdrój na
www.postronienatury.pl i zadedykować drzewo bliskiej osobie, a w zamian doświadczeni leśnicy z Lasów Państwowych posadzą to drzewo w naszym imieniu. Nasadzenia będą się odbywać na specjalnie przygotowanym terenie w Nadleśnictwie Ujsoły.
Innym ważnym działaniem, realizowanym po raz pierwszy w historii programu, jest współpraca z siecią Biedronka. W aż 100 punktach, zlokalizowanych przed sklepami Biedronki na terenie całego kraju będzie można otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za plastikowe butelki. Tak jak w zeszłym roku, swoją sadzonkę będzie można też odebrać na piknikach organizowanych w największych miastach Polski. Dodatkowo eksperci z Lasów Państwowych wyjaśnią jak posadzić i pielęgnować sadzonki zgodnie ze sztuką.
Kontynuowane jest również inne, znane z dotychczasowych edycji programu, ważne działanie na rzecz natury, którym jest odnawianie szlaków górskich w Beskidach. Działanie to jest realizowane wspólnie z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. W ramach programu, organizowany jest też konkurs grantowy „Inicjatywy Społeczne PSN”, poprzez który dofinansowane zostaną najciekawsze inicjatywy ekologiczne. Wydarzeniem wieńczącym sadzenie miliona drzew będzie wielki finał, który odbędzie w czerwcu.
Więcej informacji na temat programu na www.postronienatury.pl
[1] Bajkiewicz-Grabowska E., Mikulski Z., Hydrologia ogólna