14 września 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie grupy wparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych zatytułowane "Przyczyny zachowań agresywnych u dzieci upośledzonych". Organizatorem grupy jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie.
14 września 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie grupy wparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych zatytułowane "Przyczyny zachowań agresywnych u dzieci upośledzonych", w ramach realizacji:
- projektu "Wspieranie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania" - dofinansowanego przez Fundację PZU,
- projektu "Wsparcie rodzin z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną w ramach prac Zespołu Rehabilitacyjno-Terapeutycznego" - dofinansowanego ze środków Urzędu Wojewody Warmińsko–Mazurskiego,
- projektu "Kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w Zespole Rehabilitacyjno-Terapeutycznym" - dofinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zajęcia odbywały się w formie warsztatowej, w której mnogość aktywnych ćwiczeń pozwoliła rodzicom osobiście przekonać się, jak łatwo można własnym zachowaniem, postawą wpływać na zachowania innych, co czuje dziecko niepełnosprawne w zetknięciu z często nierozumiejącym go otoczeniem, dlaczego dziecko zachowuje się agresywnie.
Poruszony temat jest bardzo bliski, dużej grupie rodziców. Dzieciom upośledzonym szczególnie trudno jest zaspokoić potrzebę bycia wartościowym człowiekiem, potrafienia czegoś, bycia akceptowanym takim, jakim jest. Złość, wściekłość, agresja rodzą się u dzieci wtedy, gdy ich potrzeby nie zostały spełnione, zaspokojone, pojawiają się jako wyraz bezsilności oraz bezradności, deprywacji potrzeb lub ignorowania, a nawet przemocy i krzywdy wyrządzanej przez otoczenie, dość często nieświadomie. Dochodzi wtedy często do odreagowania na osobach lub przedmiotach niezwiązanych zupełnie z daną sytuacją.
W czasie naszych zajęć uzyskaliśmy odpowiedź na następujące pytania:
- Jakie mechanizmy rządzą ludzkim zachowaniem?
- W jaki sposób nabywany, uczymy się różnych zachowań, w tym zachowań agresywnych?
- Jak możemy modyfikować takie zachowania u naszych dzieci?
- Jak wiedza zdobyta w czasie zajęć może pomóc nam kształtować nasze relacje z innymi?
- Jak radzić sobie z agresją u dzieci?
Szczególnie licznie przybyli rodzice, dzielili się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i wiedzą, nie zabrakło również akcentów humorystycznych i dobrej zabawy podczas ćwiczeń.
Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkania.
Źródło: PSOUU Koło w Iławie